$10.65 x 40 = $426.00 $426.00 x 50 = $21,300.00
TRANSCRIPT
Chapter 1 Practice TestConsumer MathMastery Test A
1. Natalie is a lab technician and earns $10.65 per hour. What are her wages for 40 hours?
$10.65 x 40 = $426.00
2. Estimate Natalie’s annual wages, based on 50 weeks.
$426.00 x 50 = $21,300.00
3. Chris works as an electrician with the Central Electric Company. He earns $16.25 per hour with time and a half after 40 hours. If he works 43 hours Monday through Friday, how much will he earn?
40 x $16.25 = $650 $16.25 x 1.5 = $24.375 (overtime rate) 3 x $24.375 = $73.125 $650 + $73.125 = $723.125 or
$723.13
4. One day Chris works from 8:00 a.m. to 1:00 p.m, lunches until 1:30, and then works until 6:00 p.m. How many hours does he work?
1:00 – 8:00 = 5 hours 6:00 – 1:30 = 4 hours 30 minutes
5 hours + 4 hours 30 minutes = 9 hours 30 minutes
5. Mai receives 87¢ for every radio she wires at Brandville Electronics. How much will she earn if she completes the wiring on 105 radios?
.87 x 105 = $91.35
6. Round $19.623 to the nearest cent.
$19.62
7. Round $129.699 to the nearest dollar.
$130.00
8. What is the annual salary for someone who earns a biweekly salary of $863.00.
$863.00 x 26 = $22,438
9. 5% = 0.05
10. 17% = 0.17
11. 110% = 1.10
12. Ms. Abrams receives a 4% commission plus a salary of $275.00 per week. If her total sales for one week are $2880.00, how much does she earn?
$2880.00 x .04 = $115.20 $275.00 + $115.20 = $390.20
13. Mr. Martinez sells a car for $15,400. How much does he earn with a 1.5% commission?
$15,400 x .015 = $231.00
14. $118.01 + $38.75 + $47.86 + $11.19 + $53.60 = $269.41 (total deductions)
$773 - $269.41 = $503.59 (net pay)
15. $46.31 + $19.96 + $25.42 + $5.94 + $27.06 = $124.69 (total deductions)
$410 - $124.69 = $285.31 (net pay)
$269.41$124.69
$503.59$285.31