glevenscc.files.wordpress.com€¦ · web viewbusiness math chapter 6 notes. section 6 – 1:...
TRANSCRIPT
1
Business Math Chapter 6 Notes
Section 6 – 1: Borrowing to Buy a Home
Definitions
Down payment – a cash payment or percentage of the total cost of a house paid at the time of purchase to the lender.
Mortgage loan – paper signed by a borrower that gives the lender the right to ownership of property if the borrower does not pay the principal or interest.
Principal – The amount of money borrowed on which interest needs to be paid.
Closing costs – fees and expenses paid to complete the transfer of ownership of a home.
*3% - 6% of purchase price.
Legal fees Recording fees Title insurance Loan application fees Appraisal/inspection fees
Mortgage loan = Purchase price – down payment.
Cash need to buy = Down payment + closing costs.
Ex 1
Buying $120,000 house. 15% down payment. 4% closing costs.
A. How much to borrow for a mortgage loan?
Down payment = $120,000 * .15 = $18,000
Mortgage loan = $120,000 – 18,000 = $102,000
B. How much “cash” needed at closing
Down payment: $18,000
Closing costs = $120,000 * .04 = $4,800
18,000 + 4,800 = $22,800
Two types of Mortgages
1. Fixed rate mortgage – same interest rate for the length of the loan.
2. Variable rate – rate could increase or decrease throughout the length of the loan.
Monthly payments = principal and interest
2
*Use an Amortization Table to find a monthly payment.
Ex 2
Bought home for 95,000. $15,000 down payment. 20 year mortgage at 7%.
A. Monthly payments
80,000, 20 years, 7% = $620.24
B. Total interest paid over 20 years.
620.24 * 12 * 20 = $148,857.60
148,857.60 – 80,000 = $68,857.60
Pg. 214 11 – 23, 34 - 36
3
6-1 Part Two
Definitions
Refinancing a Mortgage – Why?
To get a lower interest rate Will be charged closing costs and other fees.
Ex 1Current payment: $597Refinanced payment: $465Cost of new mortgage: $836 A. How much will you save in the first year?Old mortgage: 597 * 12 = $7,164New mortgage: 465 * 12 = 5,580 5,580 + 836 = $6,416
Savings: 7,164 – 6416 = $748
Ex 2Current payment: $982Refinance payment: $876Closing costs: $716Prepayment charge: $ 485
A. Savings in first yearCurrent: 982 * 12 = $11,784Refinanced: 876 * 12 = $10,51210,512 + 716 + 485 = $11,713
Savings: 11,784 – 11,713 = 71
B. Total savings after two years.Year two: 11,784 – 10,512 = $1,2721,272 + 71 = $1,343
C. After three years.1,272(2) + 71 = $2,615
Pg. 214 24 – 28
4
Section 6 – 2 Renting or owning a home
Definitions
Depreciation – the loss in value of a property caused by aging and use. * 1 – 4 % per year.
Security Deposit – an amount of money given to guarantee a lease.
Ex 1
Buying $87,000 house
Estimated expenses during the first year.
Mortgage interest = $5,788Property tax = $1,904Insurance = $347Lost interest income = $1,140Depreciation = 2% of costMaintenance/Repairs = $900Utilities = $1,860Save on income tax = $1,050
A. Net cost of owning home in first year
Depreciation: $.02(87,000) = $1,740
5,788 + 1,904 + 347 +1140 + 1740 + 900 + 1860 = 13,679
13,679 – 1050 = $12,629
Ex 2
Rent apartment for one year.
$625 rent$700 security deposit$85 insurance$1,210 utilities
A. Cost of renting for a year.
Rent: 625 * 12 = 7,500
7,500 + 700 + 85 + 1210 = $9,495
5
Comparing: Renting vs. Owning
Ex 3
House = $83,600
Buying
Loan interest,
Tax, insurance, maintenance = $9,100
Depreciation = $2,926
Lose $560 of interest on down payment
Save $1,600 on income tax
Rent
$785 rent (785 * 12 = 9,420)
Insurance $115
Utilities $1,150
Security deposit $200
A. Cost of buying house first year = $10,986
B. Cost of renting = $10,885
C. Is it cheaper to rent or buy?
$101 cheaper to rent
Pg. 221 (9 – 15, 24)
6
Section 6 – 3 Property Tax
Definitions
Property tax – taxes on the value of real estate. *collected annually or semiannually
Assessed value – value put on property as a base for figuring amount of tax. * Usually less than market
value.
Decimal tax rate – tax rate at which property is to be taxed.
Decimal Tax Rate = Amount to be raised by property tax Total assessed valueEx 1
County budget $6,750,000
$650,000 raised from “other income.” The rest was from property tax.
Total assessed value of county’s property = $80,000,000
A. decimal tax rate
6,750,000 – 650,000 = 6,100,000
Decimal tax rate = 6,100,000 = .0762 80,000,000
Tax rates per $100 or per $1000
Ex 2
Tax rate $3.736 per 100
Assessed value $42,000
A. Amount of tax bill
42,000 = 420 units of $100
420 * 3.736 = $1,569.12
Ex 3
Tax rate $50.08 per $1,000
Assessed value $67,500
A. Tax bill $67,500 = 67.5 units of $1,000
67.5(50.08) = $3,380.40
7
Tax rate in mills or cents per dollar
Mill = one tenth of a cent or one thousandth of a dollar
10 mills = 1 cent
1,000 mills = 1 dollar
Ex 4
Tax rate 52 mills per $1.00 of assessed value.
Assessed value: $38,400
52 mills/1,000 = $.052
38,400(.052) = $1,996.80
Pg. 227 7 - 24
8
Section 6 – 4 Property Insurance
Definitions
Homeowners insurance – a policy that covers your home and protects you against other risks.
Building
Personal property
Personal liability
Premium – the money paid to an insurance company for property insurance.
Renters Policy – similar to homeowners insurance, but doesn’t cover the loss of the building or
apartment.
Ex 1
Insured a home for $61,000. Policy costs $.46 per $100.
A. Annual premium to the nearest dollar.
61,000/100 = 610 units of $100
610 (.46) = 280.60 = $281
Ex 2
Insure apartment’s contents for $25,000. Additional insurance for $3,000 of jewelry for an additional
$31. Live one block from the fire station.
A. Use chart on page 231 and find total premium for one year.
Chart = $165
165 + 31 = $196
Collecting on a claim
Deductible – amount you pay out of pocket before your claim will be covered.
Ex 3
How much will insurance pay for a loss of $10,200 if the property is insured for $18,000 with a $250
deductible?
10,200 – 250 = $9,950
Coinsurance policy – purchase insurance up to a state percent of value.
Amount Paid = Face value of policy * amount of loss Required amount of coinsurance
9
Ex 4
80% coinsurance policy of $41,600. The home is worth $65,000 loss of $4,000.
.8 (65,000) = 52,000
41,600 * 4,000 = $3,20052,000
Pg. 234 15 - 29
10
Section 6 – 5 Buying a Car
Definitions
MSRP (Manufacturer’s Suggested Retail Price), or sticker price. The price printed on a sticker pasted on the window of a new car. The sticker also lists the equipment on the car and mileage information.
Negotiation – where the buyer and seller of the vehicle come to an agreed price for the vehicle.
6 - 5 Check Understanding B, D, F Pg. 245 – 247
Section 6 – 6 Purchases and Lease
Definitions
Lease – a contract made between the company that owns the car (lessor) and the person given the right to use the car (lessee.)
Financing Car Purchases
Ex 1Buy used truck for $9,650. Paid $2,650 down payment. 36 monthly payments at $234.40.
a. How much did you actually pay for the truck?2,650 + 36(234.40) = $11,084.80
b. Finance charge11,084.80 – 9,650 = $1,434.80
Cost of Leasing – leasing a car similar to renting an apartment.
Lease contract includes: Lease price Down payment Residual value – expected value of car at end of lease period Interest rate Lease term – length of lease in months Security deposit – held by dealer in case of damage. Refundable. Loan fee Registration fee – license plates and title registration Mileage allowed – number of miles per year. Additional miles = charge.
11
Ex 2Two year lease$528 monthly payment12,000 mile per year limit$.20 per mile charge for over mileageTotal miles = 30,850
a. How many miles over 30,850 – 24,000 = 6,850
b. Total cost of lease over the two years.528 (24) + 6,850 (.20) = $14,042
Comparing Leasing and Buying
Ex 3Car costs 18,500Leased Loan$435 per month $728 per month$500 down $3,100 down payment$11,000 residual
24 monthsa. Cost to lease then buy436(24) = 10,46410,464 + 500 + 11,000 = $21,964
b. Cost to buy with loan728(24) = 17,47217,472 + 3,100 = 20,572
c. Which is less expensive
*Buying by $1,392 less
6 - 6 Pg. 248 9 – 17
12
Section 6 – 7 Depreciating a Car
Definitions
Resale value – market value – amount you would get when you sell the car.
Trade-in value – the amount you would get for your old car when buying a new car.
Depreciation – original cost – Trade-in or resale value.
*Can calculate “estimated average annual depreciation.”
Average Annual Depreciation = original – trade/resale value Number of yearsEx 1New car $19,500
Will be worth $9,800 in two years.
a. Total depreciation
19,500 – 9,800 = $9,700
b. Average annual depreciation
9,700/2 = $4,850
Rate of depreciation = Average annual depreciation Original cost
Ex 2
Sold car for $368. Bought it for $9,200, 12 years ago.
a. Annual rate of depreciation
9,200 – 368 = 8,832
8,832/12 = 736
736/9,200 = .08 = 8%
pg. 253 7 – 22
13
Section 6 – 8 Cost of owning a car
Types of insurance
1. Bodily injury – covers your liability for injury to others.
2. Property damage – covers damage to other people’s property, including their vehicles.
3. Collision – covers damage to your own vehicle.
4. Comprehensive damage – covers damage or loss to your vehicle from fire, theft, vandalism, hail and
other causes.
Ex 1
Drives car to work:
Coverage
$25/50,000 bodily injury
$50,000 property damage
$250 deductible collision
$100 deductible comprehensive
a. Find premium
22.84 + 179.44 + 358.24 + 104.33 = $664.85
Cost of Operating Cars
Insurance Gas
Oil License
Tires Repairs
Parking fees (garage) Taxes
General maintenance Depreciation
Interest lost on down paymentEx 2
14
Bought used car $12,480
Expenses
Gas/oil = 1,070
Repairs = 512
Insurance = 981
License plates = 83
Loss of interest = 561
Depreciation = 12%
a. Cost in first year.
Depreciation 1240 * .12 = 1497.60
Cost = 1497.60 + 1070 + 512 + 981 + 83 + 561 = $4,704.60
Pg. 258 9 - 18