· 2020. 9. 10. · for 4500 rs. he sold gas cylinder at 25% and stove at 20% loss. he earn 4%...
TRANSCRIPT
www.gradeup.co
2
1. Mohan earns 20% profit on a Jeans
after giving 15% discount. Find the ratio
of cost price of Jeans to MRP.
(A) 17 : 24
(B) 17 : 34
(C) 16 : 13
(D) 21 : 23
A. A
B. C
C. D
D. B
Ans. A
Sol.
Selling price will be same
A.T.Q.
2. In new government policy, price of
onion in increase by 35%. How much
percent consumption of onion should he
be reduced in order to expenditure same
as previous.
(A) 25%
(B) 29%
(C) 26%
(D) 33%
A. C
B. B
C. D
D. A
Ans. A
Sol. .
% reduction in consumption
3. Vikash buys 5 bananas in 4 rupees and
sells them 4 bananas in 5 rupees. Find his
profit percent.
(A) 55.56%
(B) 53.25%
(C) 45.50%
(D) 56.25%
A. B
B. C
C. A
D. D
Ans. D
Sol.
We will make the No. of bananas same in
both cases.
4. Naveen buy a gas cylinder and a stove
for 4500 Rs. He sold gas cylinder at 25%
profit and stove at 20% loss. He earn 4%
profit overall. Find the cost price of gas
cylinder.
(A) Rs. 2600
(B) Rs. 2400
(C) Rs. 3000
(D) Rs. 2000
A. D
B. A
C. B
D. C
Ans. C
Sol.
Let the price of gas cylinder be =x
And the price of stove =y
A.T.Q.
From eqn. , we get –
Required x = 2400.
5. Mayank sells a pen for 750 Rs. and
earns 50% profit. At which rate should he
sell the pen in order to get 50% loss.
(A) 275 Rs.
(B) 250 Rs.
(C) 350 Rs.
(D) 225 Rs.
A. (D)
www.gradeup.co
3
B. (C)
C. (B)
D. (A)
Ans. C
Sol.
S.P. of a pen = Rs. 750
P% = 50%
S.P. = (100 + P %) / 100 × C.P
750 = 150/100 × C.P.
(750 × 100) / 150 = C.P.
500 = C.P.
Loss% = 50%
S.P. = (100 - 50) / 100 × C.P
S.P. = 50/100 × 500
S.P. = Rs.250
Hence, option C is correct.
6. A dishonest shopkeeper sells his goods
at Rs. 100 instead of Rs. 85 and he claims
to sell on cost price what is his percent
profit.
(A) 17.64%
(B) 16.39%
(C) 13.65%
(D) 15.64%
A. (B)
B. (A)
C. (D)
D. (C)
Ans. B
Sol.
Selling price = Rs. 100
Cost price = Rs. 85
Profit = 100 - 85 = 15
P% = 15 / 85 × 100
= 17.64 %
Option B is correct answer.
7. Anusha buy a sandle for of its
selling price and sell it more than 10% of
its selling price. Find percentage profit.
(A) 55.54%
(B) 57.14%
(C) 53.14%
(D) 52.24%
A. (D)
B. (B)
C. (A)
D. (C)
Ans. B
Sol.
Let the SP of a sandle is Rs.100.
So, the CP is - (7/10) × 100 = Rs.70
As it is given new SP is 10% more than
the previous one.
Therefore, new SP = Rs.110
Profit % = profit/ CP × 100
= (110 - 70) / 70 × 100
= 40/70 × 100
= 57.14 %
Option B is correct response.
8. Aparna marks the price of a object
50% more than its cost price. At what
percent discount it should be sold that
she got 10% profit?
(A) 27%
(B) 25%
(C) 35%
(D) 37%
A. (C)
B. (B)
C. (D)
D. (A)
Ans. D
Sol. Let C.P.= Rs.100
Then, M.P. = Rs.150
To earn 10% profit, S.P. = Rs.110
Discount% = (150 - 110)(100/150) =
26.667% ≈ 27%
9. A retailer buys seven hair clips for 1
rupee. How many clips should he sell for
1 rupee in order to get 40% profit ?
(A) 6
(B) 5
(C) 4
(D) 3
A. (D)
B. (C)
C. (B)
D. (A)
Ans. C
Sol.
10. Ritesh sells a pen for 36 at 20%
profit. If he sells it for 33 then find the
percentage profit/loss.
(A) 10% profit
(B) 15% profit
(C) 12% loss
(D) 18% loss
A. (B)
B. (C)
C. (D)
D. (A)
www.gradeup.co
4
Ans. D
Sol.
11. Deepak promises to sell items at his
shop at cost price but cheats while
weighing and gives 20% less. Find his
profit percentage.
(A) 30%
(B) 33%
(C) 25%
(D) 20%
A. (B)
B. (D)
C. (C)
D. (A)
Ans. C
Sol.
Let CP = 100x = SP
But he cheats then CP for Deepak = 80 x
Profit = 20x
12. When babloo decreases the price of
shoes from 360 to 345 Rs. then it is 4%
more less. Then find cost price of shoes.
(A) 275 Rs.
(B) 375 Rs.
(C) 425 Rs.
(D) 450 Rs.
A. (A)
B. (C)
C. (B)
D. (D)
Ans. C
Sol.
4% of CP
100% of CP .
13. Ram Naresh bought a bags whose
MRP is 400 Rs. He bought it for 160 Rs.
after two consecutive discount. If second
is 20% then find the first discount.
(A) 40%
(B) 30%
(C) 50%
(D) 80%
A. (D)
B. (A)
C. (C)
D. (B)
Ans. C
Sol.
Let the first discount be d%.
A.T.Q.
14. The decrease is 60% in Neeraj’s
income. After that Neerajs income
increase 60%. Then find final loss in his
income.
(A) 12%
(B) 36%
(C) 4%
(D) 5%
A. (D)
B. (A)
C. (C)
D. (B)
Ans. D
Sol.
Let the initial income be = 100x
When decrease
After increase
Required –
15. A man purchases a car for ` 100000,
spends ` 20000, for repairing and
insurance, then he sold car for ` 80000.
Find his percent profit/loss.
(A) 50% profit
(B) 50% loss
(C) 33.33% profit
(D) 33.33% loss
A. (D)
B. (A)
C. (B)
D. (C)
Ans. A
Sol.
Cost price of car = ₹ 100000
Cost for repairing and insurance= ₹
20000
www.gradeup.co
5
Total cost price of a car = 100000 +
20000= ₹ 120000
Selling price of car = ₹ 80000
Loss= 120000-80000= ₹ 40000
Loss % =
16. If selling price is ` 100 and profit
percent is 25%, then find cost price.
(A) ` 80
(B) ` 75
(C) ` 125
(D) ` 70
A. (D)
B. (A)
C. (B)
D. (C)
Ans. B
Sol.
Selling price = ₹ 100
Profit = 25%
Cost price =
17. Mukesh purchased a bike for ` 20000
on marked price on increasing discount of
10% and 15% respectively. ` 700 are
spent on insurance and repairing. Then
he sold it for ` 20000. Find % profit.
(A) No profit
(B) 25%
(C) 30%
(D) 35%
A. (A)
B. (C)
C. (D)
D. (B)
Ans. D
Sol.
Marked price of bike = ₹ 20000
Cost price after two discount of 10% and
15% =
Cost of repairing and insurance= ₹ 700
Total cost price of bike = 15300+700= ₹
16000
Selling price of bike = ₹ 20000
Profit = 20000 – 16000 = ₹4000
Profit % =
18. The cash difference between the
selling prices of an article at a profit of
2% and 18% is Rs. 3. The ratio between
two selling prices is
(A) 51 : 59
(B) 51 : 53
(C) 51 : 60
(D) 55 : 59
A. (D)
B. (A)
C. (C)
D. (B)
Ans. B
Sol.
Let the two selling prices of the article
sold at 2% and 18% profit be SP1 and
SP2.
SP1 = 100% of CP + 2% of CP = 102%
of CP
SP2 = 100% of CP + 18% of CP = 1185
of CP
The ratio between two selling prices is
SP1 : SP2 :: 102%:118%
SP1 : SP2 :: 51:59
19. Mr. Mahesh sold a bus for Rs. 22,100
at a loss of 15%. At what price should the
bus be sold to get a profit of 15%?
(A) Rs. 29,700
(B) Rs. 30,000
(C) Rs. 29,800
(D) Rs. 29,900
A. (A)
B. (B)
C. (D)
D. (C)
Ans. C
Sol.
Let the Cost price of the article be CP
Selling price at 15% loss = (100 – 15 )%
of CP = 85% of CP
Selling price at 15 % profit = (100 +
15)% of CP = 115% of CP
Dividing both ,
SP at 15% profit = 22100 x 115/85 = Rs.
29,900
20. A shopkeeper cheats to the extent of
11% while buying and selling fruits, by
using tampered weights. His total gain in
percentage is:
(A) 23.25
(B) 23.21
www.gradeup.co
6
(C) 23.75
(D) 23.5
A. (A)
B. (B)
C. (C)
D. (D)
Ans. B
Sol.
Shopkeeper cheats to the extent = 11%
So, the total gain percentage
=11+11+ =23.21%
21. A shopkeeper cheats to the extent of
23% while buying and selling fruits, by
using tampered weights. His total gain in
percentage is _______.
(A) 51.25
(B) 51.29
(C) 51.75
(D) 51.5
A. (D)
B. (C)
C. (B)
D. (A)
Ans. C
Sol.
A shopkeeper cheats to the extent of 23%
while buying and selling fruits
So, net gain % = 23 + 23 + 23x23/100
= 51.29 %
22. The cash difference between the
selling price of an article at a profit of 8%
and 14% is Rs. 3. The ratio of two selling
prices is :
(A) 18 : 19
(B) 17 : 19
(C) 19 : 21
(D) 18 : 21
A. (C)
B. (A)
C. (D)
D. (B)
Ans. B
Sol.
Let the cost price = 100 units
At 8% profit, selling price (SP1)= 108
units
At 14% profit selling price(SP2) =114
units
Ratio of SP1 and SP2 = 108 : 114
= 18 : 19
23. An article was sold for Rs. 26,000 ata
discount of 35%. Find the selling price if
the discount was 15%.
(A) Rs. 36,000
(B) Rs. 40,000
(C) Rs. 38,000
(D) Rs. 34,000
A. (A)
B. (D)
C. (C)
D. (B)
Ans. B
Sol.
According to the question,
Selling price at 35% discount = (100 – 35
)% of MRP
New selling price at 15% discount = (100
- 15)% of MRP
On dividing both
New selling price = Rs. 34000
24. A trader bought a bag of 40 kg of
basmati rice at Rs. 125 per kg and
another bag of 60 kg at Rs. 150 per kg.
He sold the entire stock at a profit of
20%. Find the selling price per kg.
(A) Rs. 152
(B) Rs. 158
(C) Rs. 168
(D) Rs. 172
A. (A)
B. (C)
C. (B)
D. (D)
Ans. B
Sol.
Cost price of 1 kg of basmati rice= Rs.
125
Cost price of 40 kg of basmati rice= Rs.
125 x 40 = Rs. 5000
Cost price of 60 kg of another bag = Rs.
60 x 150 = Rs. 9000
Total cost price of 100 kg = Rs. 5000 +
Rs. 9000 = Rs. 14000
Profit = 20%
Selling price of 100 kg of rice = 120 % of
CP = 14000 x 120/100 = Rs. 16800
Selling price per Kg = 16800/100 = Rs.
168
www.gradeup.co
7
25. An article was sold for Rs. 3,600 at a
discount of 10%. Find the selling price if
the discount was 15%.
(A) Rs. 3,600
(B) Rs. 4,000
(C) Rs. 3,800
(D) Rs. 3,400
A. (C)
B. (A)
C. (B)
D. (D)
Ans. D
Sol.
SP = rs. 3600
Discount = 10 %
SP = (100 - 10)% of MRP = (100 - 10)%
of MRP
MRP = 3600 x 100/90 = Rs. 4000
New selling price at 15% discount =
(100-15)% of 4000 = 4000 x 85/100 =
Rs. 3400
26. Loss at 15% on a dress is Rs. 225,
what is the cost price?
(A) Rs. 1725
(B) Rs. 1500
(C) Rs. 1275
(D) Rs. 1875
A. (D)
B. (A)
C. (B)
D. (C)
Ans. C
Sol.
Let the cost price of dress =x Rs.
Loss at 15% on dress is= 225 Rs.
So
x=1500Rs.
Therefore cost price of dress will be 1500
Rs.
27. P purchase an item Rs 1600 and sells
it at a profit of 10%. If he sells it as Rs
1840 then calculate his increased profit
percentage
(A) 5%
(B) 10%
(C) 12%
(D) 15%
A. (D)
B. (C)
C. (A)
D. (B)
Ans. C
Sol.
CP = 1600
If SP is 1840
New profit % = (1840 – 1600 )/1600 x
100 = 240/1600x100 = 15 %
His increased profit percentage = 15 – 10
= 5%
28. A shopkeeper marks 320 Rs on an if
item and offers 10% discount. He still
earns 20% profit after providing discount.
Find the cost price of the item.
(A) 240 Rs
(B) 280 Rs
(C) 300 Rs
(D) 264 Rs
A. (D)
B. (A)
C. (C)
D. (B)
Ans. B
Sol.
Market price = 320 Rs.
Discount= 10%
Selling price = 320 x 90/100 = 288 Rs.
Profit is given = 20%
So , C.P. = [100/ (100 + Gain%) ] x S.P
CP = (100/120 )x 288 = 240 Rs.
29. A table is sold at a profit of 10%. If
its cost price is reduced by 5% then it will
fetch 7 Rs. more and profit will be 20%.
Find the cost price of table.
(A) Rs 175
(B) Rs 200
(C) Rs 250
(D) Rs 150
A. (D)
B. (B)
C. (A)
D. (C)
Ans. C
Sol.
Let cost price (CP)1=100 units
AT 10% profit, selling price(SP)1=110
units
Cost price is reduced by 5%,So new cost
price (CP)2=95
At 20% profit, new selling price( SP)2=95
x 120/100=114 units
www.gradeup.co
8
According to question, 114 units-110
units=RS.7
4 units=Rs. 7
1 unit= Rs. 7/4
So, 100 units=100 x 7/4=175 Rs.
30. Cost price of a cloth is Rs 35. If length
of the cloth is 14 m and cost permetre is
1 Rs. less then the cost price remained
same. Find the length of the cloth.
(A) 10 m
(B) 14 m
(C) 12 m
(D) 8 m
A. (C)
B. (A)
C. (D)
D. (B)
Ans. B
Sol.
Let the price of cloth per meter is x .
Price per meter X length = cost price
(x-1) X 14 = 35
X= 3.5 Rs
Again from the above formula
3.5 X length = 35
Length = 10 meter
31. Cost Price of 90 tables are equal to
the selling price of 60 tables. Find the
profit percentage.
(A) 33.33%
(B) 40%
(C) 50%
(D) 60%
A. (D)
B. (C)
C. (B)
D. (A)
Ans. B
Sol.
90 x CP = 60 x SP
SP/CP = 3/2
Profit % = (3-2)/2 x 100 = 50%
32. A shopkeeper Marks the price of Rs
160 on item. After giving 10% discount
he earns a profit of 20% then find the cost
price of the item.
(A) Rs 140
(B) Rs 120
(C) Rs 150
(D) Rs 132
A. (C)
B. (B)
C. (A)
D. (D)
Ans. B
Sol.
Marked price = Rs. 160
Selling price after giving 10% discount =
160 x 90/100 = Rs. 144
Since, Profit = 20%
CP = 100/120 x SP = 5/6 x 144 = Rs. 120
33. P Purchase an item for 1200 and sold
it on a profit of 10%. If he sells it at 1380
the calculate his increase in profit
percentage.
(A) 5%
(B) 10%
(C) 12%
(D) 15%
A. (C)
B. (D)
C. (A)
D. (B)
Ans. C
Sol.
Cost price of article = Rs. 1200
New Selling price = Rs. 1380
New profit percentage = 180/1200 × 100
= 15%
Increase in profit percentage = 15 -10 =
5%
34. A trader marks his goods at 25%
above cost price and allows a discount of
8%. What is his profit percent?
(A) 10%
(B) 15%
(C) 12%
(D) 25%
A. (C)
B. (B)
C. (D)
D. (A)
Ans. B
Sol.
Let the cost price of the goods = 100
Marked price = 100 + 25 = 125
Discounted price = (100-8)/100 * 125 =
115
Profit percnt = ( 115 – 100 )/100 = 15%
SHORT TRICK:
SP = 125/100 * 92/100 * 100 = 115% of
CP
www.gradeup.co
9
Profit percent = 15%
35. A towel is sold at a profit of 12%. If
the price had increased by Rs. 25 the
profit would have been 32%. Find the
cost price of the towel.
(A) Rs. 140
(B) Rs. 175
(C) Rs. 160
(D) Rs. 125
A. (C)
B. (A)
C. (D)
D. (B)
Ans. C
Sol.
Towel sold at profit of 12% & if price
increased by Rs. 25 the profit
become32%
Therefore,
Increase in Profit = 20% of Cp = increase
in price = Rs. 25
20% of CP= Rs. 25
100% of CP= Rs. 125
36. 144 pencils were purchased at the
rate of Rs. 22.50 per dozen. If they were
sold at Rs. 2.25 per pencil, what is the
profit percentage?
(A) 12%
(B) 17.5%
(C) 20%
(D) 25%
A. (C)
B. (A)
C. (D)
D. (B)
Ans. A
Sol.
CP of 12 pencils (One dozen pencils) =
22.50 Rs.
CP of 144 pencils (12 dozen pencils) =
12*22.50 = 270 Rs.
SP of 1 pencil = 2.25 Rs
SP of 144 pencils = 2.25 * 144 = 324 Rs
Profit = 324 – 270 =54 Rs.
Profit % = 54/270 *100 =20%
37. What is the cost of three fourths of a
kilogram of vegetable, if the cost of two
and a half kilogram of vegetable is Rs.
120?
(A) Rs. 48
(B) Rs. 36
(C) Rs. 60
(D) Rs. 64
A. (D)
B. (C)
C. (A)
D. (B)
Ans. D
Sol.
The cost of 2.5kg of vegetable = Rs. 120
The cost of 1 Kg of vegetable is = 120/2.5
= Rs. 48
The cost of 3/4 Kg of vegetable = 3/4 *
48 = Rs. 36
38. An article was sold for Rs. 2,400 at a
loss of 20%. To get a profit of 20% what
should be the selling?
(A) Rs. 3,300
(B) Rs. 3,600
(C) Rs. 3,500
(D) Rs. 3,400
A. (C)
B. (B)
C. (D)
D. (A)
Ans. B
Sol.
80% of CP =Rs. 2400
CP = 2400 *100/80 = Rs. 3000
The required selling price to gain 20%
profit = 120% of CP = (120/100)*3000 =
Rs. 3600
39. If a person has sold an article for Rs.
1250 and got a profit of 25%, find the
cost price of the article.
(A) Rs. 1,050
(B) Rs. 1,100
(C) Rs. 1,000
(D) Rs. 1,150
A. (D)
B. (C)
C. (A)
D. (B)
Ans. B
Sol.
Selling price= Rs. 1250
Profit % = 25%
Selling price = 125% of cost price
1250 = 125/100 *CP
CP = Rs. 1000
www.gradeup.co
10
40. Three boxes containing 25 packs of
10 pens each was sold for Rs. 8,625. If
the profit was 15%, find the cost price.
(A) Rs. 7,00
(B) Rs. 7,500
(C) Rs. 7,600
(D) Rs. 7,700
A. (C)
B. (A)
C. (D)
D. (B)
Ans. D
Sol.
115% of Cost price= Rs. 8625
Cost price= 8625/115 *100 = Rs. 7500
41. Three jeans lowers are sold for Rs.
1000. One of them is free according to
discount offer. Then what will be the total
percentage of discount?
(A) 30%
(B) 33%
(C) 33.13%
(D) 33.33%
A. (B)
B. (C)
C. (D)
D. (A)
Ans. C
Sol.
Since one of the jeans is free the above
selling price is of only two jeans
Price of two jeans = Rs. 1000
Price of one jeans = Rs. 500
Price of 3 jeans = Rs. 1500
Discount given on sale = Rs. 500
Discount % = 500/1500 * 100 = 33.33%
42. The cost price of 55 article is equal to
the selling price of x articles. It gain % is
10 % then find the value of x.
(A) 45
(B) 50
(C) 55
(D) 60
A. (A)
B. (D)
C. (B)
D. (C)
Ans. C
Sol.
Cost price of 55 article = selling price of
x article
55 CP = x SP
We know that,
Selling price = 100% of cost price +
Profit(i.e. 10% of cost price)
SP = 110% of CP
SP/CP = 110/100 = 55/50
50 SP = 55 CP
Therefore x = 50
43. A retailer purchased 2 dozen mango
and he sold 1 ½ dozen mango on the cost
price of 2 two dozen mango. Then find the
gain percent of retailer.
(A) 25%
(B) 30%
(C) 33.33%
(D) 30.30%
A. (C)
B. (D)
C. (A)
D. (B)
Ans. A
Sol.
Selling price of 3/2 dozen mangoes = cost
price of 2 dozen mangoes
3/2 SP = 2 CP
SP/CP = 4/3
Profit % = 1/3 * 100 = 33.33 %
44. A shopkeeper sold two chairs for 462
each . On one he gains 12% and incurs of
loss of 20% on another. Which is the right
option-
(A) He gains 110
(B) He gains 13.50
(C) Neither gain nor loss
(D) He losses 66
A. (B)
B. (D)
C. (C)
D. (A)
Ans. B
Sol. Total C.P = 462/ 1.12 + 462/ 0.8
= 412.5 + 577.5 = 990
Toal S.P = 924
Loss = 66
45. A gains 20% by selling a cycle for
3480. Find the cost price.
(A) 2784 (B) 2900
(C) 2874 (D) 3122
A. (D)
B. (C)
www.gradeup.co
11
C. (B)
D. (A)
Ans. C
Sol. 120% of A = 3480
A = 2900
46. A shopkeeper fixes the price of an
article at 25% higher than its actual cost
and he allows 25% discount on marked
price, then total profit or loss is-
(A) 25 % profit (B) 6.25% loss
(C) 20% profit (D) 16.67 profit
A. (A)
B. (B)
C. (C)
D. (D)
Ans. B
Sol. Let C.P = 100
the, M.P = (125/100)x 100 = 125
Now he allows 25% discount on M.P
(25/100)/ 125 = 31.25
So, Selling price = 125 - 31.25 = 93.75
therefore, loss % = (6.25/100)x 100 =
6.25 %
47. You went to buy 3 articles worth 500
each. However. As per the discount sale
going on in the shop, you paid for two and
get one free. What is the discount
percentage in the deal?
(A) 30 %
(B) 33 %
(C) 33.13 %
(D) 33.33 %
A. (A)
B. (C)
C. (B)
D. (D)
Ans. D
Sol.
Price of three articles = 3x500 = 1500
Price actually paid = 2x500 = 1000
therefore discount = 500
% discount = 500x100/1500 = 33.33%
48. Read the information carefully and
select the correct option-
Offer A : Buy one item for 1599 and get
one free
Offer B : Buy one item for 999 and get
another at 50 % discount
(A) A is cheaper and B is costlier
(B) A is costlier and B is cheaper
(C) Cost is same in both cases
(D) A and B are not comparable
A. (B)
B. (A)
C. (D)
D. (C)
Ans. A
Sol.
Total price paid by A = 1599
Total price paid by B = 999 + 999/2 =
1498.5
49. A shopkeeper purchased 10 boxes of
pencils containing 10 pencils each at 100
per box and sold each pencil at a profit
12%. What is the total sale price?
(A) 1100
(B) 1120
(C) 1200
(D) 1210
A. (B)
B. (C)
C. (D)
D. (A)
Ans. A
Sol.
Each box will be sold at = 112 x 100 /100
= 112
and 10 boxes will be sold at 1120.
50. The cost of one dozen bananas is 5.
The cost of one dozen oranges is 75.
What will the cost of one and a quarter
dozen bananas and three fourth dozen
oranges?
(A) 112.5
(B) 131.25
(C) 62.5
(D) 93.75
A. (A)
B. (C)
C. (D)
D. (B)
Ans. B
Sol.
Price of 1 banana = 5/12
Price of 1 orange = 75/12
Price of one qaurter dozen bananas = 15
x 5/12 = 25/4
Price of three fourth dozen oragens = 9 x
75/12 = 225/4
225/4 + 25/4 = 62.5
www.gradeup.co
12
51. Q purchased a table for 13500 and
sold it 11000. What is his loss
percentage?
(A) 19.81%
(B) 20.62%
(C) 21.78%
(D) 18.52%
A. (D)
B. (B)
C. (C)
D. (A)
Ans. A
Sol.
Loss = 13500 - 11000
= 2500
loss % age = (2500/ 13500)* 100
= 18.52%
52. A man buys 144 oranges for Rs.360.
He sells them at the gain of 10%. At what
rate per dozen should he sell them?
(A) Rs.25
(B) Rs.30
(C) Rs.33
(D) Rs.36
A. (D)
B. (B)
C. (A)
D. (C)
Ans. D
Sol.
CP of 144 oranges is =360
Cp of 1 dozen oranges is =
For 10% gain – SP =
53. Anil bought 100 eggs at Rs.6 per egg.
He sold 25 eggs at 10% profit, another 25
eggs at 25% loss and the remaining 50
eggs at 20% profit. What is the overall
profit or loss of Anil?
(A) 6.25% Loss
(B) 6.25% Profit
(C) 8% Profit
(D) 12% Loss
A. (A)
B. (B)
C. (C)
D. (D)
Ans. B
Sol.
C.P. of 100 eggs = Rs.600
S.P. of 100 Eggs =
Profit = 637.5 - 600 = Rs.37.5
Required % =
54. A man sells a table at Rs.4200 and
incurs a loss of 25%. At what price should
he sell the same table to earn a profit of
25%
(A) Rs.7000
(B) Rs.7200
(C) Rs.6800
(D) Rs.6900
A. (D)
B. (B)
C. (A)
D. (C)
Ans. C
Sol.
SP of a table = 4200 Rs.
Cp of a table =x
Given,
New SP to earn a profit of 25%
= 7000Rs.
55. K purchased a table for Rs. 11,000
and sold it for Rs. 13,500. What is his gain
in percentage?
(A) 19.8%
(B) 20.6%
(C) 22.7%
(D) 22%
A. (D)
B. (C)
C. (B)
D. (A)
Ans. B
Sol.
Gain % = (13500-11000)/11000 × 100
= 250000/11000 % = 250/11% =
22.7%
56. A farmer purchased a piece of land of
Rs. 18 lakh and spent Rs. 3 lakh for
www.gradeup.co
13
registration, fencing etc. He sold it for Rs.
24.57 lakh. Find his profit in percentage?
(A) 15%
(B) 14.15%
(C) 16.5%
(D) 17%
A. (A)
B. (D)
C. (B)
D. (C)
Ans. B
Sol.
Net CP = 18+3 = 21lacs
SP = 24.57 lacs
Gain = SP-CP = 3.57 lacs
Profit % = 3.57/21 x 100 = 17%
57. A Shopkeeper offers a successive
discount of 20% and 10% and receives
Rs.108 for his product. Find out it’s real
cost?
(A) Rs.142
(B) Rs.147
(C) Rs.150
(D) Rs.153
A. (C)
B. (B)
C. (A)
D. (D)
Ans. A
Sol. Successive discounts of 20% and
10%.
Let the Marked Price is Rs. P
then,
if two successive discounts are given
than,
the selling price = P ×(100-20)% × (100-
10)%
108 = P × 80/100 × 90/100
P = 150 Rs.
58. 5 kg sugar whose cost price is Rs.75
and 10 kg another type of sugar whose
cost price is Rs.180 are mixed and sold in
Rs.300. Find out percentage of profit?
(A) 18%
(B) 17.65%
(C) 17.5%
(D) 19%
A. (C)
B. (B)
C. (D)
D. (A)
Ans. B
Sol. Total CP of 15 kg sugar = 75+180 =
255
Total SP of 15 kg sugar = 300
Profit = 300 - 255 = 45
%profit = 45/255×100 = 17.65%
59. If a man loses 10% by selling an
object in Rs.3735 than to gain 10% of
profit he should sell the object in-
(A) Rs.4150
(B) Rs.4565
(C) Rs.4108.50
(D) Rs.4518.50
A. (A)
B. (C)
C. (D)
D. (B)
Ans. D
Sol. Let x be the CP
Since he loses 10%
SP = x - 10% of x
= 0.9x = 3735
or x = 3735/0.9
After 10% gain
SP = 1.1x = 1.1×2735/0.9 = 11×3735/9
= 4565
60. The cost in manufacturing of a
machine is divided among material,
labour and extra expenditure and the
ratio was 5:3:1. If extra expenditure was
Rs.149,500, what was the price of
machinery?
(A) Rs.7,47,500
(B) Rs.13,45,500
(C) Rs.13,78,800
(D) Rs.14,22,200
A. (B)
B. (A)
C. (C)
D. (D)
Ans. A
Sol. Let the total cost be C
Cost on extra expenditure =
1/(5+3+1)×C = C/9 = 149500
C = 9×149500
Price of machinery = C = Rs.13,45,500
61. Cost of a residential flat increases by
15% every year if the present cost is
Rs.60,00,000, then find its cost after 2
years.
(A) Rs.78,00,000
www.gradeup.co
14
(B) Rs.83,45,000
(C) Rs.85,39,500
(D) Rs.79,35,000
A. (D)
B. (A)
C. (B)
D. (C)
Ans. A
Sol. Cost after 2 years = 6000000(1 +
15/100)(1 + 15/100)
= 6000000×1.15×1.15 = 7935000
62. A man sold a article for 1300, gains
30%. Then what is cost price of article
(A) 1000
(B) 1200
(C) 1250
(D) 1100
A. (C)
B. (D)
C. (B)
D. (A)
Ans. D
Sol. let CP be x
SP = 1.3x = 1300
x=1000
63. 10 dozen apples, 15 dozen mangoes,
20 dozen oranges are for selling. If in
each of them 1/2, 1/3 and 1/4 part
respectively is sold. Then what is the
number of remaining fruits?
(A) 420 (B) 280
(C) 180 (D) 360
A. (A)
B. (D)
C. (B)
D. (C)
Ans. B
Sol. 1/2 of 10 dozen = 5 dozen
1/3 of 15 dozen = 5 dozen
1/4 of 20 dozen = 5 dozen
Remaining fruits = (10-5)+(15-5)+(20-
5) = 5+10+15 = 30 dozen
= 30×12 = 360 fruits
64. Pushpa purchased 2 dozen pens for
480 and sold them as a packet of 4 pens
for 100 per packet. Find percent profit.
(A) 20% (B) 16%
(C) 18% (D) 25%
A. (B)
B. (A)
C. (D)
D. (C)
Ans. C
Sol. CP of each pen = 480/24 = 20
SP of each pen = 100/4 = 25
Profit = 25-20 = 5
Profit % = 5/20×100 = 25%
65. If the price of 2 ½ kg vegetable is
120. Then what will be the price of ½ kg
vegetable
(A) 60
(B) 36
(C) 24
(D) 48
A. (A)
B. (D)
C. (B)
D. (C)
Ans. D
Sol. Price of 2.5 kg = 120
Price of 1 kg = 120/2.5 = 48
Price of 0.5 kg = 24
66. Mr. Ravi sold a bus for Rs. 2380 with
a loss of 15%. At what price should the
bus be sold to get a profit of 15%?
(A) Rs. 3210
(B) Rs. 3230
(C) Rs. 3260
(D) Rs. 3220
A. (C)
B. (B)
C. (A)
D. (D)
Ans. D
Sol.
Selling price of bus =Rs.2380
At 15% loss, cost
price=2380x100/85=Rs.2800
At 15% profit, selling price of bus
=2800x115/100=Rs.3220
67. An article was sold for Rs. 2,400 at a
discount of 20%. Find the selling price, if
the discount was 25%.
A. Rs. 2,250
B. Rs. 2,000
C. Rs. 1,800
D. Rs. 2,150
Ans. A
Sol. M.P – M.P S.P
www.gradeup.co
15
M.P
M.P = 3000
S.P if discount % is 25% = M.P
3000 2250
68. A product was sold for Rs. 4,500 at a
profit of 12.5%. What was the amount of
profit?
A. Rs. 125
B. Rs. 250
C. Rs. 500
D. Rs. 300
Ans. C
Sol. We know that,
C.P
C.P = 4500 4000rs
Profit =S.P-C.P
4500-4000=500.
69. The cost of one dozen bananas is
Rs.50. The cost of one dozen oranges is
Rs.75. What will the cost of one and a
quarter dozen bananas and three-fourth
dozen oranges?
A. Rs. 112.50
B. Rs. 131.25
C. Rs. 118.75
D. Rs. 93.75
Ans. C
Sol. The cost of one and a quarter dozen
bananas = 50 * (1 + 1/4) = Rs. 62.50
The cost of 3/4 dozen oranges = 75 × 3/4
= 225/4 = Rs. 56.25
Total cost = 56.25 + 62.50 = Rs. 118.75
70. A shop keeper purchased 10 boxes of
pencils containing 10 pencils each at Rs.
100 per box and sold each pencil at a
profit 12%. What is the total sale price?
A. Rs. 1,100
B. Rs. 1,120
C. Rs. 1,200
D. Rs. 1,210
Ans. B
Sol. Total C.P of 10 boxes = 100 x 10 =
Rs. 1000
Total S.P of 10 boxes = 1000
= Rs. 1120