a - 3 ( job costig- solution)
DESCRIPTION
job costing cost accountingTRANSCRIPT
![Page 1: A - 3 ( Job Costig- Solution)](https://reader031.vdocument.in/reader031/viewer/2022020103/577cc1201a28aba711924e76/html5/thumbnails/1.jpg)
Assignment – 3 (Job order costing Solutions) Tauseef Ahmed Qureshi
Problem No 1
Debit Credit(a) Materials
Accounts payable$22,000
$22,000(b) WIP -621
WIP-622WIP-623MOH Materials
5,3007,4005,9002,400
21,000(c) Material
WIP -622 MOH
600400200
(d) Accounts payable Material
800800
(e) Payroll Cash
38,000 38,000
(f) WIP -621WIP-622WIP-623MOHAdmin expMark exp Payroll(DL 55% of payroll, IDL 20% of payroll, admin 15% of payroll)
6420 8160 6320
7,6003,8005,700
38,000
(g) MOH Accounts payable Accumulated depreciation – Build Prepaid Insurance
5,5003,2502,000
250
(h) WIP -621 (6,420 × 0.8)WIP-622 (8,160 × 0.8)WIP-623 (6,320 × 0.8) MOH
5,136 6,528 5,056
16,672
(i) FG WIP – 621 WIP – 622621= 6580+5300+6420+5136 = 23,436622 = 8360+7,400-400+8160+6258= 29,948
53,38423,43629,948
(j) Accounts receivable SalesCost of goods sold Finished goodsX- 53,384 = 0.4 × 53,384X = $74,737.60
74,737.60
53,38474,737.60
53,384
(k) Cash Accounts receivable
69,45069,450
2. Schedule of inventories:
Materials: 14,000+22,000-21,000+600-800 = $14,800 FG: 15,000+53,384-53,384= $15,000 WIP – 621 = 0 WIP – 622 = 0 WIP – 623 = 4,230+5,900+6,320+5,056 = $21,506
1
![Page 2: A - 3 ( Job Costig- Solution)](https://reader031.vdocument.in/reader031/viewer/2022020103/577cc1201a28aba711924e76/html5/thumbnails/2.jpg)
Problem No 2
Material: 60,000+200,000-230,000 = $30,000WIP- Mat: 30,000+230,000-248,000 = $12,000WIP-Labor: 36,000+180,000-196,000= $20,000WIP-MOH = 27,000+135,000(75% of DL i.e 180,000)-147,000=15,000FG= 50,000+248,000+196,000+147,000-594,000=47,000CGS = $594,000
Problem No 3
Debit Credit(a) Materials
Accounts payable$410,000
$410,000(b) WIP
MOH Materials
360,00020,000
380,000(c) WIP
MOHSales ExpenseAdmin Expense Wages payable
75,000110,00090,000
200,000475,000
(d) Sales expense A/P
17,00017,000
(e) MOH A/P
43,00043,000
(f) Advertising expense A/P
180,000 180,000
(g) MOHDepreciation expense Accumulated depreciation
280,00070,000
350,000
(h) MOHInsurance expense Prepaid insurance
7,000 3,000
10,000
(i) WIP MOH applied WIP – 622Rate 450,000÷75,000 = $680,000 machine hours×$6 = 480,000
480,000480,00029,948
(j) FG WIP
900,000900,000
(k) A/R SalesCGS FG
1,500,000
870,0001,500,000
870,000(l) MOH allocated
MOH CGS
480,000460,00020,000
2. Schedule of inventories:
Materials: 20,000+410,000-380,000 = $50,000 FG: 30,000+900,000-870,000= $60,000 WIP = 15,000+360,000+75,000+480,000-900,000 = $30,000
2
![Page 3: A - 3 ( Job Costig- Solution)](https://reader031.vdocument.in/reader031/viewer/2022020103/577cc1201a28aba711924e76/html5/thumbnails/3.jpg)
Problem No 4
Debit Credit1. Materials
Accounts payable$95,000
$95,0002. WIP
MOH Materials
76,0004,000
80,0003 WIP
Wages payable 90,000
90,000
4 MOH Wages payable
15,00015,000
5 MOH Cash Acc. depreciation
85,00040,00045,000
6 WIP MOH
108,000 108,000
7 FG WIP
225,000225,000
8 CGS FGA/R Sales
200,000
260,000200,000
260,000
WIP = 8,000+75,000+90,000+108,000-225,000 = $57,000MOH 4,000+15,000+85,000 = 104,000MOH applied 108,000 Over applied $ 4,000
Problem No 5
1. Actual Machine hours = 67,500+4,500+18,000= 90,000 MOH allocated = 90,000×$60 = $5,400,000 Rate = $600,000÷100,000=$60 per mach hour
MOH actual = $6,200,000 Under applied overhead = 6,200,000 – 5,400,000 = $800,000 (Machining Department)
Actual Labor hours = 90,000+4,800+25,200= 120,000 MOH allocated = 120,000×$40 = $4,800,000 Rate = $500,000÷125,000=$40 per labor hour
MOH actual = $4,700,000 Over applied overhead = 4,800,000 – 4,700,000 = $100,000 (Assembly Department)
2. (a) CGS = $16,000,000 + 800,000 – 100,000 = $16,700,000(b) Proration based on Ending balances (before proration) in WIP,FG, and GS
Account balance(before proration)
Proration of $800,000
Proration of $100,000
Account balance (after proration)
Work in process
3,250,000÷20,000,000 = 0.1625
800,000×0.1625 = $130,000
100,000×0.1625 = $16,250
3,250,000+130,000 -16,250=$3,363,750
Finished Goods
750,000÷20,000,000= =0.0375
800,000×0.0375 = $30,000
100,000×0.0375 = $3,750
750,000+30,000 -3,750 =$776,250
Cost of Goods sold
16,000,000÷20,000,000 = 0.80
800,000×0.80 = $640,000
100,000×0.80 = $80,000
16,000,000+640,000 -80,000= $16,560,000
Total $20,000,000 $800,000 $100,000 $2,070,000
3
![Page 4: A - 3 ( Job Costig- Solution)](https://reader031.vdocument.in/reader031/viewer/2022020103/577cc1201a28aba711924e76/html5/thumbnails/4.jpg)
(c) Proration based on overhead allocated (before proration) in the ending balances of CGS, FG and WIP in each department.
Machining Department
Problem No 6
1. Department 1 Department 2Budgeted overhead $150,000 $300,000Budgeted activity: DLH 50,000 100,000 M.Hrs 30,000 50,000
DL wage rates $20 DLH $30 DLH
OH rate $150,000÷30,000 = $5 MH $300,000÷100,000 = $ 3 DLH
Job 94-669 Direct material $350,000 Direct labor hours – Dept 1 1000 Direct labor hours – Dept 2 2000
Machine hours – Dept 1 5000 Machine hours – Dept 2 2000
Job 94-669 = ($5×5000 MHrs) + ($3×2000 DLhrs) = $31,000
2. Dept 1 - overhead applied = $5 × 35,000 machine hours = $175,000 Dept 2- overhead applied = $3 × 98,000 direct labor hours = $294,000
Actual overhead ($150,000+ $300,000) $450,000Applied over head (175,000+ 294,000) 469,000
Over applied $19,000
4
![Page 5: A - 3 ( Job Costig- Solution)](https://reader031.vdocument.in/reader031/viewer/2022020103/577cc1201a28aba711924e76/html5/thumbnails/5.jpg)
Problem No 7
A. FOH-actual Shop Supplies $3,300 Indirect labor 1,680 (140×$12) Depreciation 5,200 Other 9,150 19,330 FOH – applied (1890×$10.50) 19,845 Over applied $515
Applied DL hours = 410+620+750+110
B. Job 811 = 14,560 + 0 (DL) + 4,920 (410×$12) DL + 4,305 (410×$10.50) FOH applied = $ 23,785
Job 813 = 2,100 + 8,500 + 7,440 (620×$12) DL + 6,510 (620×$10.50) FOH applied = $ 24,550
Job 814 = 0 + 16,500 + 9,000 (750×$12) DL + 7875 (750×$10.50) FOH applied = $ 33,375
C. Job 815 ( in process) = 0 + 12,000+1,320 (110×$12) + 1,115 (110×$10.50) = $14,475
Problem No 8
Debit Credit1. Materials
Accounts payable$115,000
$115,0002. WIP
MOH Materials
90,00010,000
100,0003 WIP
MOH Sales Expense Admin Expense Wages payable Salary payable
352,00018,00030,00045,000
370,00075,000
4 MOH (27,000+14,500+5,000+30,000+16,000) Accounts payable Accumulated depreciation
92,50057,50035,000
5 Adv expenseS&A expense Accounts payable
15,00018,000
33,0006 WIP (44,000×$2.80)
MOH- applied123,200
123,200
7 FG WIP
553,300553,300
8 CGS FGA/R Sales
563,500
788,900563,500
788,900
5
![Page 6: A - 3 ( Job Costig- Solution)](https://reader031.vdocument.in/reader031/viewer/2022020103/577cc1201a28aba711924e76/html5/thumbnails/6.jpg)
B. FOH – actual $120,500 (10,000+18,000+92,500) FOH – applied 123,200 Over applied $2,700
FOH- applied $123,200 FOH $120,500 CGS 2,70
C.
Sales $788,900CGS (563,500-2,700) (560,800) GM 288,100Op. Expenses (108,000) NI $120,100
Operating expenses = 30,000+45,000+15,000+18,000 = $108,000
Problem No 9
A.
Job 66 (30,000+12,000+9,000) +7,000+ 5,250 $63,250Job 67 42,000+20,000+15,000 77,000Job 68 51,000+42,000+31,500 124,500Job 69 27,000+28,000+21,000 76,000Job 70 19,000+10,000+7,500 36,500
B. CGS = 63,250+ 77,000+ 124,500 + 36,500 = $301,250
C. DM used = 42,000+ 51,000 + 27,000 +19,000 = $139,000
D. WIP (end) = $76,000 (Job 69)
6