additional task - water in numbers
Post on 05-Apr-2018
214 Views
Preview:
TRANSCRIPT
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
1/21
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
2/21
TASK 1
1) Study each country's monthly water bill ofan average family.2) Set a function which will help you tocalculate monthly cost of x m3 of used water.
3) Represent the function graphically.4) Calculate how much it must be paid for10m3, 20m3, 30m3.5) How much water was used if the family
paid 30z, 50z, 100z?6) How many ice-cream balls you can buyfor the money used to pay for 10m3 of water?
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
3/21
1. family 120,62z
2. family 144,75z
3. family 48,25z
4. family 72,37z
5. family 106,15z
6. family 57,90z
7. family 96,50z
8. family 135,1z
9. family 86,85z
10. family 111,94z
1) 1 m39,65z
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
4/21
2) f(x) = 9,65 * x
f(x) - cost of the water usedx - amount of the water in m3
3) Function graph
0
96.5
193
289.5
386
482.5
0
100
200
300
400
500
600
0 10 20 30 40 50
f(x)- cost of the
water used
x- amount of water in m 3
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
5/21
4) Cost for 10m3:
f(x)= 9.65 z/m3 * 10m3 = 96.50 zAnswer: For 10m3 we pay 96,50z
Cost for 20m
3
:f(x) = 9.65 z/m3 * 20m3 = 193 z
Answer: For 20m3 we pay 193z
Cost for 30m3:
f(x) = 9.65z/m3* 30m3 = 289.50 zAnswer: For 30m3 we pay 289,50z
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
6/21
5) 30z = x * 9,65 z/m3x = 30:9,65
x = 3,11 m3
Answer: It was used 3,11m3
50z= x * 9,65 z/m3
x = 50:9,65x = 5,18 m3
Answer: It was used 5,18m3
100z = x * 9,65 z/m3x = 100:9,65
x = 10,36 m3
Answer: It was used 10,36m3
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
7/21
6)
For 10 m
3
we pay 96,50 z
96,50 z : 1,50 z = 64,3
Answer:
We can buy 64 scoops of ice-cream
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
8/21
TASK 21) The tap in your kitchen is damaged
therefore water is dripping out of it. In 5minutes 100 ml of water goes out of thedamaged tap. How much water ( litres)dripped of the tap per month?
2) Calculate the percentage of drippedwater amount, if previous month bill was26.20z3) How many ice-cream balls can you buy
for that money?
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
9/21
1) 5 min 100 ml
43200 min x ml
x = (43200 * 100):5 = 864000 ml
1l = 1000 ml
864000 ml /1000 ml = 864 l
Answer:
Within a month leak of 864 l water
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
10/21
2) 864l =0,864m3
0,864 m3* 9,65 z/m3=8,34z
26,20 z100%
8,34z - x %
x= (8,34 * 100) : 26,20
x= 31,83 %
Answer: It is 31,83%.
3) 8,34z/1,50z = 5,56Answer: I can buy 5 ice-cream balls
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
11/21
TASK 3
1) The cistern in your bathroom is not
good and water leaks. 50 ml of water leaksper 1 minute. Calculate how many litres of
water leaks per a month?
2) How much it will increase inpercentage, if the bill for the previous
month was 26.20z ?3) How many ice-cream balls you can buy
for it?
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
12/21
1)
1 min - 50 ml of water
24 hours = 1440 minutes
1440 min * 30 days = 43 200 min43200min * 50 ml =2160000ml = 2160l = 2.16 m3
Answer:
Within a month leak of 2,16 m3
of water.
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
13/21
2) 2160l = 2,16m326,20/9,65 = 2,72m32,72m3 + 2,16m3 = 4,88m3
2,72m3 - 100%4,88m3 - x%x = (4,88 * 100):2,72
x = 179,4%Answer:
It will increase the usage of water for 79,4%.
3) 2,16m3
* 9,65z/m3
= 20,84z20,84z : 1,50z = 13,89Answer:
It leaked for 13 ice-cream balls.
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
14/21
TASK 41)In our school there are 33 classes.In 4
classes we have interactive whiteboards. Inevery class each blackboard is cleanedapproximately 50 times a week. If 2 litres ofwater are used for one cleaning of ablackboard, how many cubic meters ofwater do we use in one month?2)How much do we pay for the water used inone month?3)If an interactive board approximately costs5000z, for how many months should westop cleaning blackboards to raise enough
money to buy an interactive one?
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
15/21
1) 33 - 4 = 29 rooms with a ordinary board
29 * 50 = 1450
1450 * 2 = 2900dm3 /week
2900dm3 = 2,9m3
7 day - 2,9m3
30 day - x
x = (30 * 2,9)/7
x = 12,43m3Answer: We consume 12,43m3
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
16/21
2)
12,43 * 9,65 z = 119,95zAnswer:
We should pay 119,95z
3)
5000z /119,95z = 41,68 per monthAnswer:
We should save for 42 months
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
17/21
TASK 5
How can bathers prevent wasting water?
1)Every pair of shorts absorb about 100 ml ofwater more than Speedo swimming pants.
2) Calculate:
a) How much water will be drained from a pool
where 200 men swim every day and then go outof the pool to dry out three times a day?
b) Calculate the amount of water per:
a week
a month
a season (3 months)
Show the results in liters and cubic meters
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
18/21
1) 1 pair shorts100ml
2a) 200 *100 * 3 = 60000 ml /day
60000 ml = 60 l = 0,06m3
2b) week:
60 l * 7 days = 420 l = 0,42m3month:
60 l * 30 days = 1800 l = 1,8m3
quarter:
60 l * 90 days = 5400 l = 5,4m3
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
19/21
TASK 6
1) After nine days of a journey through thedesert the Bedouins realised that they
had already drunk 60% of their water
supplies. They had only 48 water vessels.
2) For how many per cent they should
diminish their everyday water rations that
it would be enough for another eight days?
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
20/21
x - the amount of the water vessels at the beginning of the
journey.
40% * x = 48
0,4 * x = 48
x = 48 :0,4
x = 120
120 - 48 = 72
72 : 9 = 8
48 : 8 = 6
8 - 6 = 22/8 * 100% = 0,25 * 100% = 25%
Answer: Everyday water rations should be diminished for 25%
-
7/31/2019 ADDITIONAL TASK - Water in Numbers
21/21
THANK YOU FOR
YOUR ATTENTION
Students: Angelika Adamczyk
Paulina WjcikKlaudia Mosek
Pawe Celiski-Spodar
Adam KolczykTeacher: mgr in. Sylwia Piwowarczyk
top related