assigment linus
TRANSCRIPT
![Page 1: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/1.jpg)
![Page 2: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/2.jpg)
Rancangan Pelajaran Harian ( LINUS )
Tarikh / Hari : 9 . 10 . 2014 (Rabu)
Masa : 10. 35 – 11.05 ( 30 minit )
Kelas : 2 gemilang
Bil. Pelajar : 15 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Literasi ( LINUS )
Tema : Certa Rakyat
Tajuk : Si Tanggang
Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan dapat.
i. Memadankan 5 perkataan berimbuhan dengan kata dasar .
ii. Menyebut 5 perkataan berimbuhan awalan dan akhiran dengan betul.
Pengetahuan Sedia ada
i. Murid pernah dengar cerita rakyat
ii. Murid pernah melihat cerita Si Tanggang dalam filem
iii Murid tahu maksud imbuhan
Konsep : Memahami cerita Si Tanggang
Bahan : Radio, kad perkataan, petikan dialog, lembaran kerja
Nilai : Menghargai , berterima kasih
Kemahiran / Unit : 5.0 Membaca dan memahami ayat
![Page 3: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/3.jpg)
5.8 Membaca dan memahami ayat tunggal yang mengandungi kata
imbuhan awalan dan akhiran.
Sistem bahasa : a) Tatabahasa - imbuhan awalan .imbuhan akhiran
b) kosa kata - ampun , maaf , sayang
Pengisian Kurikulum :
a) Ilmu - Pendidikan Agama / Moral
b) Nilai - kasih sayang
c ) KBT - konstektual
d) KB - membuat kesimpulan
![Page 4: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/4.jpg)
LANGKAH /
MASAISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN
AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID
Set induksi
( 5 minit )
Memperdengar sedutan cerita 1.Guru memperdengarkan sedutan cerita Si Tanggang .
2.Guru meminta murid meneka cerita tersebut
1.Mendengar sedutan cerita
yang perdengarkan
2.Murid meneka cerita tersebut.
BBM -radio
Perkembangan
Langkah 1
( 10 minit )
Membaca dialog
Si Tanggang anak yang dilahirkan dan disusuinya telah melukakan
hatinya. Dia memandang ke langit sambil mengangkat kedua-dua belah
tangan dan berseru,"Oh,Tuhan! Tunjukkanlah kepada Si Tanggang
bahawa akulah ibu kandungannya."
1.Guru mengedarkan
petikan dialog
2. Guru mengarahkan
murid membaca senyap
dan menggariskan
perkataan yang ada
imbuhan awalan dan
1.Murid mengambil petikan
dialog.
2.Murid membaca senyap
petikan dialog dan menggaris
perkataan yang ada imbuhan
Petikan dialog
![Page 5: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/5.jpg)
Tiba-tiba petir berdentum dan angin bertiup dengan kencang. Kapal yang
sedang berlabuh itu terumbang-ambing dipukul ribut.
Perkataan berimbuhan awalan dan akhiran
DILAHIRKAN
DISUSUINYA
MELUKAKAN
akhiran.
3. Guru membaca dan
murid mengajuk bacaan
guru.
4..Kemudian guru
meminta dua orang
murid membaca kuat
dialog tersebut dengan
sebutan dan intonasi
yang betul .
5 Guru meminta murid
menyebut perkataan
berimbuhan yang telah
digariskan secara lisan.
6. Guru meminta murid
memilih perkataan
berimbuhan dan
menampal pada papan
tulis.
7.Guru meminta murid
menyebut perkataan yang
awalan dan akhiran..
3. Murid mengajuk bacaan guru
4. Dua orang murid membaca
petikan dialog di hadapan kelas.
5. Murid menyebut perkataan
berimbuhan yang telah mereka
digariskan itu.
6.Murid memilih kad perkataan
berimbuhan awalan dan akhiran
serta menampal di papan tulis..
7. Murid menyebut perkataan
berimbuhan yang telah murid
tampal.
BBM
Kad perkataan
![Page 6: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/6.jpg)
telah siap ditampal oleh
murid.
Langkah 2
( 9 minit )
Pertandingan lakonan 1.Guru mengadakan
pertandingan lakonan .
2. Murid melakonkan
watak secara berpasangan
dasarkan petikan dialog
tersebut.
3.Guru menyampaikan
hadiah kepada tiga
pemenang terbaik.
1.Murid memilih pasangan
masing-masing..
2. Murid melakonkan watak
berdasarkan petikan dialog yang
diberi.
3. Kumpulan yang menang
menerima hadiah daripada guru.
Hadiah
disediakan guru
Langkah 3
( 5 minit )
Membuat latihan 1. Guru mengedarkan
lembaran kerj
1.Murid mengambil lembaran
kerja dan menulis nama masing-
BBM – kad
perkataan
![Page 7: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/7.jpg)
2.Murid diminta
memadankan kata dasar
dengan kata berimbuhan.
3.Guru meminta murid
memberi yang telah
mereka jawab.
masing.
2. Murid memadankan kata
dasar dengan kata berimbuhan .
3,Membincang jawapan
bersama-sama guru.
Penutup
( 5 minit )
Menyanyi lagu ‘Dengar Pesanan’ 1. Murid diperdengarkan
lagu ‘Dengar Pesanan’
2.Murid menyanyikan lagu
tersebut.
3.Murid menyatakan
perkataan
berimbuhan yang telah
dipelajari.
1.Murid mendengar lagu.
2. Murid menyanyi lagu.
3.Murid menyebut perkataan
berimbuhan yang telah dpelajri
Carta seni kata
lagu
Radio
![Page 8: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/8.jpg)
![Page 9: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/9.jpg)
REFLEKSITajuk tugasan yang diberi iaitu Pendekatan Pengajaran Literasi Dan Numerasi , diteliti
dan untuk memastikan semua aspek yang diperlukan dalam kerja projek ini menepati dengan
kehendak soalan. Tugasan dibahagikan kepada dua bahagian di mana bahagian pertama kerja
berkumpulan dan bahagian kedua adalah untuk individu.
Bahagian kedua saya memilih cerita rakyat “Si Tenggang Anak Derhaka” yang
disediakan dalam bentuk grafik video”. Cerita ini merupakan aktiviti pemulihan bagi
kemahiran bacaan murid – murid tahun 2. Jenis bacaan yang saya pilih ialah bacaan mekanis.
Bacaan mekanis merupakan bacaan bersuara yang menyuarakan tulisan dengan sebutan yang
jelas dan terang, dengan intonasi dan irama mengikut gaya membaca yang betul. Ia juga harus
boleh mengelompokkan kata- kata dengan baik dan tepat agar jelas maknanya bagi para
pendengar. Jalan cerita yang menarik, tulisan yang diwarnakan mengikut suku kata dan
grafik yang menarik, pastinya murid– murid akan berminat untuk membaca.
Menghuraikan aspek pemulihan ini terutama aktiviti bacaan,mengingatkan saya akan
betapa pentingnya murid–murid menguasai kemahiran ini selaras dengan saranan Pusat
Perkembangan Kurikulum ( 2003 ) yang menyediakan satu pendekatan terancang dan
berstruktur agar objektif pembelajaran dapat dicapai.Golongan pendidik seperti saya amat perlu
menitikberatkan minat dan kebolehan murid dalam menguasai kemahiran membaca. Saya
percaya melalui kreativiti guru,seperti penyediaan bahan bacaan cerita rakyat menerusi “video
grafik “ amat pratikal dan berfaedah untuk perkembangan murid – murid agar keupayaan
kognitif mereka dapat dipertingkatkan serta masalah buta huruf dapat diatasi. Cerita rakyat “si
tanggang” merupakan cerita yang banyak mengandungi nilai moral. malah ia juga telah
difilemkan untuk tujuan hiburan yang telah dimasukkan unsur – unsur pengajaran.Ini akan
menambahkan pengetahuan sedia ada murid.
![Page 10: Assigment Linus](https://reader036.vdocument.in/reader036/viewer/2022081818/577ccf371a28ab9e788f2bbf/html5/thumbnails/10.jpg)