long-hand design of a two-way post-tensioned floor system
DESCRIPTION
Post-Tensioned Floor Slab DesignTRANSCRIPT
-
1S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Long-Hand Design of a Two-WayPost-Tensioned Floor System
Dr Bijan O AalamiProfessor Emeritus,
San Francisco State UniversityPrincipal, ADAPT Corporation; [email protected]
www.adaptsoft.com 1
View of a Two-Way Floor System Reinforced with Unbonded
Tendons
2
-
2S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
View of a Two-Way Floor System Reinforced with Grouted Tendons
3
Views of the Design Floor Featuring Highly Irregular Support Layout
4
-
3S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
1. GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
2. MATERIAL PROPERTIES3. LOADS4. DESIGN PARAMETERS5. ACTIONS DUE TO DEAD
AND LIVE LOADS6. POST-TENSIONING7. CODE CHECK FOR
SERVICEABILITY8. CODE CHECK FOR
STRENGTH9. CODE CHECK FOR INITIAL
CONDITION10.DETAILING
10 STEPS OF DESIGN
5
STEP 1GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
6
-
4S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 1GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
7
STEP 1GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
8
-
5S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 1GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
9
STEP 1GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
10
-
6S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 1GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
11
STEP 1GEOMETRY AND STRUCTURAL SYSTEM
Span TributaryWidthft.
Depthin
lin4
Ybin.
Ytin.
1Left 26.25 9.50 22506 4.75 4.752Middle 30.75 9.50 26364 4.75 4.752Right 30.75 17.50 61248 11.70 5.803Left 34.75 17.50 65132 11.80 5.70
3Middle 34.75 9.50 29794 4.75 4.753Right 34.75 17.50 104268 10.78 6.72
4Left 34.00 17.50 103287 10.75 6.754Middle 34.00 9.50 29151 4.75 4.754Right 34.00 17.50 182219 8.75 8.75
Cantilever 34.00 17.50 182219 8.75 8.75
12
-
7S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 2MATERIAL PROPERTIES
2.1Concretef c=5000psi
Weight=150pcf
ElasticModulus=57000f c=4,030.50ksiCreepCoefficient=2
2.2Nonprestressed(Passive)Reinforcement:fy =60ksi
ElasticModulus=29,000ksi
2.3Prestressing:Material lowrelaxation,sevenwireASTM416
Stranddiameter=in(nominal).
Strandarea=0.153in.2
ElasticModulus=28,000ksi
Ultimatestrengthofstrand(fpu)=270ksi
Contd
13
Unbonded system hardware
14
STEP 2MATERIAL PROPERTIES
Unbonded system
-
8S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 2MATERIAL PROPERTIES
View of a Floor System Constructed withan Unbonded System
15
Unbonded system
An example of a grouted system hardware with flat duct
16
STEP 2MATERIAL PROPERTIES
Grouted (bonded) system
-
9S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 2MATERIAL PROPERTIES
Example of a Floor System Reinforcedwith Grouted Post-Tensioning System
Grouted (bonded) system
17
STEP 2MATERIAL PROPERTIES
18
-
10
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
PT systems
UnbondedSystemAngularcoefficientoffriction() =0.07Wobblecoefficientoffriction(K)=0.001rad/ftAnchorset(wedgedrawin)=0.25inchStressingforce=80%ofspecifiedultimate
strength
Effectivestressafteralllosses=175ksi
BondedSystemUsesheetmetalorplasticflatductshousingup
tofivestrands
Angularcoefficientoffriction() =0.2Wobblecoefficientoffriction(K)=0.001rad/ftAnchorset(wedgedrawin)=0.25inch
STEP 2MATERIAL PROPERTIES
19
STEP 3LOADS
3.1SelfweightSlab=(9.5/12)*150pcf=118.75psf
3.2SuperimposedDeadLoadFixturesandfinishes=7.00psf
Partitions=20.00psf
TotalSuperimposedDeadLoad=27.00psf
Totaldeadload=SW+SDL=145.75psf
DeadloadondesignstripSpan1DL=145.75*26.25/1000=3.826klf
Span2DL=145.75*30.75/1000=4.482klf
Span3DL=145.75*34.75/1000=5.065klf
Span4DL=145.75*34.00/1000=4.956klf
Addeddeadloadduetocolumndrop,droppanelandthickenedoverhangiscalculatedandadded.
20
-
11
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 3LOADS
3.3LiveLoad50psf,reducibleperIBCTheliveloadisreducedbasedontheareaitcovers.ThefollowingrelationshipfromIBCisused:
R=0.08(A 150)
R=reductionfactor,nottoexceed40%
A=tributaryinsquarefeet.
Normorethan
R=23.1(1+D/L0)=23.1(1+145.75/50)=90.43%>40%use40%
D=deadload;L0 =applicableliveload.
Span1:Reduction=0.08*(30*26.25 150)=51%
>40%max;use40%
Liveload=(1.00.40)*50.00psf=30.00psf
=30psf*26.25/1000=0.788klf
Spans2tospan4areworkedoutsimilarly21
STEP 3LOADS
Liveloadisgenerallyskipped(patterned),inordertomaximizethedesignvalues.However,fortwowayfloorsystems,ACI31811doesnotrequireliveloadskipping,providedtheratiooflivetodeadloaddoesnotexceed0.75.Inthisexample,asinmostconcretefloorsystemsforresidentialandofficebuildings,theratiooflivetodeadloadislessthan0.75.Hence,theliveloadwillnotbeskipped.(ACI31811,Section13.7.6)
22
-
12
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 4DESIGN PARAMETERS
4.1ApplicableCodesACI3182011;IBC2012
4.2CovertoRebarandPrestressingTendonsUnbondedsystemMinimumrebarcover=0.75;topandbottomCovertotendon=0.75topandbottomCGS: allspans=1.00in.
23
STEP4DESIGNPARAMETERS
BondedsystemMinimumrebarcover=0.75in;topandbottomForposttensioningtendons:Covertoduct=0.75in.Distancetocentroidofstrand=0.75+0.4+0.1
=1.25in.Where,0.4inishalfductdiameterandz=0.1inCGSforallspans=1.25in.
24
-
13
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 4DESIGN PARAMETERS
4.3AllowableStressesInACI318/IBCtheallowablestressesfortwowaysystemsandonewaysystemsaredifferent.Thevaluesstatedarefortwowaysystems.Thesevaluesmaynotbeexceeded.UsingACI318,twowaysystemsaredeemedtobeessentiallycrackfreewheninservice.Inservicecracking,ifanyisnotofdesignsignificance.
Asinglerepresentativehypotheticalstressvalueisusedforeachdesignsection.
.
25
STEP 4DESIGN PARAMETERS
26
-
14
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 4DESIGN PARAMETERS
4.3AllowableStresses.Allowablestressesinconcretearethesameforbondedandunbounded PTsystems
For sustained loadconditionCompression=0.45*fc=0.45*5000=2,250psi
Tension=6*f c=424psi For total loadconditionCompression=0.60*fc=3,000psi
Tension=6*f c=424psi Forinitial condition:Compression=0.60*fci=0.6*3750=2,250psi
Tension=3*f c=184psi
27
STEP 4DESIGN PARAMETERS
4.4CrackWidthLimitationandControl.None required in ACI 318/IBC for two-way systems
InEC2designisbasedonauserdefineddesigncrackwidth.
4.5AllowableDeflection
Visual effects(L/240) Damagetononstructuralmembers(L/480) Malfunction
Longtermfactor2
Usecamber,whereneededandpractical
28
-
15
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 5ACTIONS DUE TO DEAD AND LIVE
Usein houseframeprogram,recognizingthatitmayapproximatethepositionofdropsbymodelingthemalignedwithcentroidofslab.
Geometry of Analysis Frame
29
STEP 5ACTIONS DUE TO DEAD AND LIVE LOADS
FOS=FaceofSupport
Span Location MD kft ML kft MD+ML kftSpan#1 LeftFOS* 204.25 42.04 246.29
Midspan 158.52 32.63 190.50RightFOS 264.42 54.42 318.84
Span#2 LeftFOS 296.00 60.92 356.92Midspan 185.09 38.09 223.18RightFOS 393.92 80.96 474.88
Span#3 LeftFOS 400.50 82.31 482.81Midspan 189.20 39.28 228.48RightFOS 593.08 119.42 712.50
Span#4 LeftFOS 615.08 124.00 739.08Midspan 197.90 40.60 238.50RightFOS 312.42 64.19 376.61
Cantilever LeftFOS 9.40 1.91 11.31
Forhandcalculationusevaluesatfaceofsupport andmidspan,recognizingthat(i)maximumvaluesdonotnecessarilyoccuratmidspan,andthemaximaofdifferentloadcasesdonotnecessarilycoincide
Actions Due to Dead Load, and Live Load
30
-
16
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 5ACTIONS DUE TO DEAD AND LIVE LOADS
.
31
STEP 6POST-TENSIONING
Selection of PT force and profileTwo entry values must be made to initiate the
computations. Select precompression and % of DL to balance
32
-
17
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 6POST-TENSIONING
.
Minimumaverageprecompression=150psiMaximumaverageprecompression=300psiTargetbalancedloading=60%oftotaldeadload,
upto80%wherebeneficial
Effectivestressinprestressingstrand:Forunbondedtendons:fse=175ksiForbondedtendons:fse=160ksi
33
STEP 6POST-TENSIONING
.
Forunbonded tendons
Forcepertendon=175ksi*0.153in2 =26.77kips/tendonUsemultiplesof26.77kipswhenselectingtheposttensioningforcesfordesign.
Forbondedtendons
Forcepertendons=160ksi*0.153in2 =24.48kips/tendonUsemultiplesof24.48kipswhenselectingtheposttensioningforcesfordesign.
34
-
18
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 6POST-TENSIONING
Selection of design parameters Select average precompression 150 psi Target to balance 60% of DL
Selection of PT force and profile Assume simple parabola mapped within
the bounds of top and bottom covers
Force diagram of simple parabola
35
Calculation of balanced loads;adjustment of % of DL balanced
STEP 6POST-TENSIONING
Select critical span
Select max drape
Calculate %of DL balanced (%DL)
%DL < 50%?
Reduce P/AReduce drape
Yes
Increase P/A
NoYes
No
No Yes
Yes No
Assume P/A =150psi[1MPa]
P /A 80%?
P/A>125psi [0.8MPa]?
Go to next span
1
2
F121_ACI_PT_2_way_082012
36
-
19
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Calculation of balanced loads;adjustment of % of DL balanced
STEP 6POST-TENSIONING
Select max drape using tendons from critical span
Calculate %of DL balanced (%DL)
Move to next span
Reduce P/A or tendons to%DL balanced ~ 60% ;
P/A >= 125 psi [0.8 MPa]
YesNo
No Yes
Is it practical to reduce P/A or tendons?
%DL > 80%?
Rais e tendon to reach%DL ~ 60%
Exit after last span
F121_ACI_2-way_PT_force_082012
37
Effective force per strand 26.77 k Average precompression 150 psi
Calculate number of strands for each span
STEP 6POST-TENSIONING
Unbonded Tendon
Span1area=26.25*12*9.50=2992.50in2
Span1force=150psi*2992.50in2/1000=448.88kips
Numberoftendons=448.88/26.77=16.77;say17
Span Tributaryft.
Thicknessin.
Areain2 Forcekips.
Tendonsrequired
Tendonsselected
1 26.25 9.50 2992.50 448.88 17 20
2 30.75 9.50 3505.50 525.83 20 20
3 34.75 9.50 3961.50 594.23 23 23
4 34.00 9.50 3876.00 581.40 22 23
Cant.
34.00 17.50 7140.00 1071.00 41 23
38
-
20
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
STEP 6POST-TENSIONING
39
Calculate balanced loads Wb
STEP 6POST-TENSIONING
Span 1
a=4.75 1.00=3.75b=8.50 1.00=7.50L=30.00c={[3.75/7.50]0.5/[1+(3.75/7.50)0.5]}*30=12.43
Wb/tendon=2P*a/c2 =26.77*(2*3.75/12)/12.432= 0.108klf/tendon
For20tendonsWb =0.108*20=2.160klf%DLBalanced=(2.160/3.826)*100=56%
OK(lessthan60%target,butacceptable)
Reaction,left=2.160klf*12.43=26.85kReaction,right=2.160klf*17.57=37.95k
40
-
21
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Span2;balancedloads;continuoustendons
STEP 6POST-TENSIONING
a=7.5L=32.75Wb/tendon=8*P*a/L2
=(8*26.77*7.5/12)/32.752=0.125klf
For20tendonsWb =0.125*20=2.500klf%DLBalanced=2.500/4.482=56%OK
Reaction;left =2.500klf*16.38=40.95kReaction;right=2.500klf*16.38=40.95k
41
Span 2; terminated tendons
STEP 6POST-TENSIONING
a=3.75c=0.20*32.75=6.55
Wb=(3*26.77*2*3.75/12)/6.552 =1.170klfForceatdeadend =1.170klf*6.55=7.66k
42
-
22
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Span 2; Moments at change in centroid
STEP 6POST-TENSIONING
M=P*shiftincentroid=P*(YtLeft YtRight)=23*26.77k*(4.75 5.80)/12=53.87kft
Momentatrightsupportcenterline:M=23*26.77*(5.805.70)/12=5.13kft
43
Span3;symmetricaltendonspan
STEP 6POST-TENSIONING
a=7.5;L=34.75
Wb/tendon=8*P*a/L2=(8*26.77*7.5/12)/34.752=0.111klf
For23tendons,Wb=0.111*23=2.553klf
%DLBalanced=2.553/5.065=50% 60%OK
Reactionatleft=2.553klf*17.38=44.37kReactionatright=2.553klf*17.38=44.37k
Momentatfaceofleftcolumndrop:
M=P*ShiftinCentroid
=23*26.77k*(5.70 4.75)/12=48.74kftMomentatfaceofrightdroppanel:M=23*26.77*(4.75 6.72)/12=101.08kft
Momentatcenterlineofrightsupport:
M=23*26.77*(6.72 6.75)/12=1.54kft44
-
23
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Span 4; unsymmetrical tendon span
STEP 6POST-TENSIONING
a=4.75 1.00=3.75b=8.50 1.00=7.50L=34.50c={[3.75/7.50]0.5/[1+(3.75/7.50)0.5]}*34.5=14.29Wb/tendon=26.77kips*(2*3.75/12)/14.292
=0.082klf/tendon
For23tendons,Wb =0.082*23=1.886klf%DLBalanced=(1.886/4.956)*100=38%
Reaction,left=1.886klf*20.21=38.12kReaction,right=1.886klf*14.29=26.95kMomentatleftdroppanelface:M=23*26.77*(6.75 4.75)/12=102.62kft
Momentatrightcantileverface:M=23*26.77*(4.75 8.75)/12=205.24kft
45
Cantilever; Balanced Loads
STEP 6POST-TENSIONING
Tendonishorizontalandstraight.Nodeadloadisbalanced.Momentduetodeadendanchoredawayfromcentroid:M=23*26.77*(8.75 4.75)/12=205.24kftM=205.24kft
46
-
24
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Summary of balanced loads
STEP 6POST-TENSIONING
47
Validationofbalancedloadsthroughequilibriumcheck
STEP 6POST-TENSIONING
Forces =26.85+(30*2.16) 37.95 40.95+(32.75*2.50)(6.55*1.17)+7.6640.9544.37+(34.75*2.553) 44.3738.12+(34.5*1.886) 26.95
=0.05k 0OK
M3rdSupport =26.85*62.75+(37.95+40.95)32.757.66*6.55 2.16*30*47.75 (2.50*32.752 /2)+(2.553*34.752/2)+(1.170*6.552/2)+1.886*34.5*52(44.37+38.12)*34.75 6.95*69.2553.87+5.13+48.74101.08 1.54+102.62 205.42+205.42=0.96kft 0,OK
48
-
25
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Computationofactionsfrombalancedloads
STEP 6POST-TENSIONING
Usingtheinhouseframeprogram,andbalancedloadsasappliedforces,determinethemomentsatfaceofsupportsandmidspans
49
ACI 318-11 requirements for serviceability Load combinations Stress check Minimum reinforcement Deflection check.
Load combination Total load condition
1.00DL+1.00LL+1.00PT Sustained load condition
1.00DL+0.30LL+1.00PT Stress check
STEP 7CODE CHECK FOR SERVICEABILITY
=(MD +ML +MPT)/S+P/AS=I/Yc;I=secondmomentofareaof;Yc =distancetofarthesttensionfiber
ConsiderlocationsA,BandCascriticallocationsforstresscheck 50
-
26
S. K. Ghosh Associates Inc.
www.skghoshassociates.com
Stress check at point A face of support
STEP 7CODE CHECK FOR SERVICEABILITY
Stop =103287/6.75=15302in3
Sbot=103287/10.75=9608in3
A=34*12*9.5+144*8=5028in3
P/A =615.71*1000/5028=122psi
Totalloadcombination: =(MD +ML +MPT)/S+P/AMD +ML +MPT =(615.08 124.0+321.67)
=417.41kft
Bottomfiber: =417.41*12*1000/9608 122
=643psiCompression40%maxLiveload=(1.0-0.40)*50.00psf=30.00psf =30psf*26.25/1000=0.788klf
Spans2tospan4:By inspectionthemaximumreductionof40%maybeusedLiveload=(1.0-0.40)*50.00psf=30.00psfSpan2LL=30psf*30.75/1000=0.923klfSpan3LL=30psf*34.75/1000=1.043klfSpan4LL=30psf*34.0/1000=1.020klfCantilever:Reduction=0.08*(34*2.5150)=0%
Liveload=50psf=50psf*34.0/1000=1.700klfLL/DLratio=50/145.75=0.34