project line b
TRANSCRIPT
-
8/10/2019 Project Line B
1/28
-
8/10/2019 Project Line B
2/28
Clinker factor= 1-(L.O.I +by pass+ Dust offilter)
=1-(0.35+0.02+0.01) = 0.62
Assume that : Clinker factor=0.58As safety factor
That mean each 1KG raw meal gives 0.58 KGclinker
X KG raw meal gives 1KG clinker X=1/0.58 =1.72
That means 1.72 KG raw meal gives 1KG clinker
-
8/10/2019 Project Line B
3/28
-
8/10/2019 Project Line B
4/28
-
8/10/2019 Project Line B
5/28
2 (L.S & Clay)Crushers will operate 6 d/w and 8 h/d Raw material required for crushers:
Lime stone :
Avg. Moisture =1.4166%
L.S/d=4500*1.72*1.1*0.7271*1.014166= 6278 ton/day L.S/h =6278*7/(6*8)=916 ton/h
Clay:
Avg. Moisture =17.34%
Clay/d=4500*1.72*1.1*0.2662*1.1734 = 2659 ton/day Clay/h=2659*7/(6*8)=388 ton/h
Sand:
Sand/d=9000*0.67/100 = 60.3 ton/day
So Sand needs per day = 65 ton/day to be in safe side
-
8/10/2019 Project Line B
6/28
Impact crusher 1050 t/h
Working days = 6 days/week
Working shifts= (one shift)=8 hours/day Daily production = 1050 *8 =8400 t
Weekly production = 8400*6 = 50400 t
Roller crusher 400 t/h
Daily production=400*8 = 3200 t
Weekly production = 3200*6 = 19200 t
-
8/10/2019 Project Line B
7/28
5 Trucks with cap. 60 ton (3 for L.S & 2for Clay)
2 Loaders
2 BulldozerMaterial handling from crushers to plant by
belt conveyors as per flow sheet
-
8/10/2019 Project Line B
8/28
Stock pile covers 4 days raw mill feeding (9,000t/d)
Selected longitudinal pile with max. capacity=3,5000 t
Reasons:
1- Different quality of quarry layers
2- Easy for extension
Stacker:
Slewing stacker 1900 t/h ( Operat. cap. 1450t/h)
Reclaimer:
Bridge scraper 500t/h
Raw Material open yard for Sand capacity 5,000 t
-
8/10/2019 Project Line B
9/28
Raw Meal factor = 1.72 Moisture content of Mix = 5.65 %
Raw meal required =4,500*1.72*1.0565 = 8,177 ton/day
Safety factor (take over)= 1.1
We will operate the mill 22 h/d
Raw mill capacity =(8,177*1.1)/22= 409 ton/hour
Total raw meal = 9,000 t/d
Max. capacity of Raw mill = 409 t/h
Mill type: Atox roller mill 40 (3 rollers)
Capacity : Design cap. = 427 t/h working 355 day/year Mill Drive : 2152 KW
Air Separator :RAR 45
Separator drive : 163 KW
Hot gas generator: gas firing system
-
8/10/2019 Project Line B
10/28
Air flow =120 Nm3/s (assumption)
Mill fan flow rate Q =120 x 60 x 60
= 432,000 Nm3/h
Mill fan power = 2,300 KW
Raw transportation by collecting air slidethen then to CF silo by using bucketelevator to reduce power consumption .
There is a sampler before bucketelevator for controlling quality
-
8/10/2019 Project Line B
11/28
One Raw meal silo CF silo with bucket elevator
Capacity: 25,000 ton
=3.14*r*silo length*material density
Height: 52 m Active height:48m
Internal diameter: 20 m
Bulk density of raw material=1.42 ton/m Kiln feed tank capacity:100 ton
Bucket elevator capacity=(9000/24)*1.1=420t/hr
-
8/10/2019 Project Line B
12/28
Preheater : In Line Calciner
5 stage Natural Gas for main burner & calciner
Kiln feed = 4500 x 1.72 / 24 = 323 t/h
Consider Gas lower calorific value = 9250 Kcal/Nm
Consider heat consumption = 800 kcal/kg clinker The production =4,500 x 1000/24 = 187,500 kg ck/hr
Total heat consumption = 187500 x 800
= 150,000,000 kcal / hr
Gas Req. for Kiln (Nm3/hr) = 150,000,000 / 9250
= 16,216 Nm/hr
Gas Req. for Main Burner = 16,216 x 0.4 = 6,487 Nm/hr
Gas Req. for preCalciner = 16,216 x 0.6 = 9,730 Nm/hr
-
8/10/2019 Project Line B
13/28
The air required for combustion:
Lo = [ (Hu-1115) / 808 ] = [ ( 9250-1115 ) / 808 ]
= 10.07 Nm3 air/Nm3 gas
Assuming that excess air 8%
Total excess air= 10.07 x 1.08 = 10.87 Nm3air / Nm Gas
Req. air hourly= 10.87 x16,216 =176,327 NmAir/hr
Smoke gas (Vo) = (1.25 *9250 3025) / 808 = 10.56Nm3/Nm3 gas
Total smoke gas = 10.56 x16,216 = 171,344 Nm/hr ----1 Assuming that false air 0.5 % O
false air = 0.5/(21-0.5) = 2.5 %
Total false air = (2.5/100 )x 171344 = 4283 Nm/hr---- 2
-
8/10/2019 Project Line B
14/28
Assuming that kiln decalcination about 15% and our L.O.I = 35%
Total volatized CO in kiln = (0.35/1.977) x 0.15 x 187,500=4,980 Nm3 CO2/hr ----3
Assuming that firing in kiln 40% --- Preheater 60%
Kiln smoke gases=0.4 x 171,344 = 68,535 Nm3 / hr ------4
Total kiln gases = (2)+(3)+(4)=77,800 Nm/hr
Depending on CL content we have 20% By pass + safety factor15%
By pass=0.35 x 77800.347 = 27,230 Nm3 / hr
Total kiln gas without by pass = total kiln gases by pass gases= 77800.347-27230.12= 50,570 Nm/hr -------5
-
8/10/2019 Project Line B
15/28
Total smoke gases in preheater (60%) =0.60 x 171,344=102,806 Nm/hr --------6
Considering decalcination in preheater is about 85 % and our
L.O.I=35%
Volatized CO2 = (0.35/1.977) x 187500 x 0.85=28215.1 Nm/hr ---------------7
Assuming O2 after ID fan is 5% so
Total false air in preheater =[(5-2)/ [(21-5) x(102,806+28,215) ]=24,566 Nm/hr -------------8
Total gases after preheater = 5+ 6 + 7+8 =206158.29 Nm/hr
Taking 15% Safety factor = 206158.29*1.15=237082.03 Nm/hr
So ID fans capacities are 237082.03 Nm/hr
-
8/10/2019 Project Line B
16/28
Kiln production/h =(4500 x 1000)/24=187500kg/h
Burner Fuel = 800 kcal x 0.4=320 Kcal/Kg clinker Total thermal load = 187500 x 320= 6 x 107Kcal/h Assume burning zone thermal load in case of in line calciner = 4.1 x
106Kcal/h/m Active cross section = (6 x 107 )/ 4.1 x 106 =14.63m
Active cross section = 3.14 x (D-0.44)/4 So Kiln Diameter (D)=4.75m
Assume Volumetric load =4.2TPD/m 4.2=4500/[(D-0.44) x (3.14/4) x L] So kiln length (L) = 74m
Speed rotation of Kiln : 4.0 rpm
Kiln Slope = 4 % Filling Degree = ( 3.2 x prod. t/d ) / ( Diam x slope % x RPM )
= ( 3.2 x 4,500 ) / ( 4.75 x 4 x 4.0 ) = 8.2 % Retention time = ( 23 x kiln L ) / ( Kiln D x RPM x slope% )
= ( 23 x 74 ) / ( 4.75 x 4 x 4 ) = 22.5 Min
-
8/10/2019 Project Line B
17/28
we will use Duoflex burner ( multi channel) due to :- Good controlling system- low primary air consumption
- adjustable swirling- good air nozzle area- central fuel
injection
- suitable foralternative fuels
-
8/10/2019 Project Line B
18/28
ID fan gas temp. 290 C
Bag house filter before final fan
Reasons:
1- reduce power consumption2- Pollution control
Dust emission ~ 25 mg/m3
-
8/10/2019 Project Line B
19/28
Bypass fan for volatile gases fromkiln inlet
quenching air fan for cooling
condition tower
Bag House Filter
-
8/10/2019 Project Line B
20/28
Assume specific load for cross section 46 TPD/m Cross section area = TPD/sp. load=4500/46
=98 mModule dimension(F.L sys) =1.3Width*4.2Length
=5.46 mNo. of modules =98/5.46=17.8 ~ 20 module Kiln D.= 4.75 m then cooler width must be larger
So we need 4 module in width and 5 module inlength
Cooler Width=4*1.3=5.2m
Cooler length = 5*4.2=21m
-
8/10/2019 Project Line B
21/28
Cooler has 7 cooling fans
Total prod./h =4500*1000/24=187500Kg/h
From F.Ls system cooling rate =1.8
Nm/Kg CkCooling air req.=1.8*187500=337500
Nm/h
Cooler crusher : Hammer crusherPan conveyor cap. =4500*1.6/24=300 t/h
-
8/10/2019 Project Line B
22/28
2 clinker silo each one 20000 tons
Each silo have 6 automatic discharge gatesys. For feeding cement mills
1 off-standard silo 700 tonMaterial handling from silos to cement mills
in flow sheet
-
8/10/2019 Project Line B
23/28
Two tube mills closed circuits with max cap. 130t/h
Separator:- high eff. Sep. fls sepax- one dyn. Sep. with 4 cyclones
Filling degree 30 %
Speed 74 % from critical speed
Length / diam. = 3.5 Bulk weight balls charge = 4.5 t/m Using bucket elevator for cement trans to silos
-
8/10/2019 Project Line B
24/28
Ass. Blaine 3500 cm/gm from fig 22
Sp. Power consumption = 43 Kw.h/t
The power req. for 130 t = 43 * 130 =
5600 KwAss. Gear box eff. = 95 %
The mill motor power = 5600/ 0.95 = 5895
Kw From fig. 10- Di = 4.54 m
- Dn = Di + Lining thickness = 4.54 +0.26 = 4.8 m
-
8/10/2019 Project Line B
25/28
Total Mill length = 3.5 * 4.54 =15.9 m
Compartment length- Com. 1 = 0.35 * 15.9 = 5.565 m
- Com. 2 = 0.65 * 15.9 = 10.335 m Balls charge
- Com. 1 = 121.618 t
- Com. 2 = 225.852 t
-
8/10/2019 Project Line B
26/28
3 cement silos
Capacity : 15 000 t x 3
Having bulk dischargeDischarge rate 260 ton/hr
Cement production / day = 5 720 ton
-
8/10/2019 Project Line B
27/28
Use 3 machines
Type : ventomatic
Capacity : 120 t/h for each one
Running hour : 24 hrTotal packing = 8,640 t / day
-
8/10/2019 Project Line B
28/28