vinyl ester+jute97new
TRANSCRIPT
OPTIMUM COMPOSITION OF JUTE FABRIC AND
VINYL ESTER FOR THE MAXIMUM STRENGTH
INTRODUCTION
TWO OR MORE MATERIALS BONDED TOGETHER
A MATERIAL CONSISTING OF ANY COMBINATION OF FIBRES, WHISKERS AND PARTICLES IN A COMMON MATRIX
COMPOSITE MATERIALS
DEFINITIONS :
WHY COMPOSITES???
HIGH SPECIFIC STRENGTH (STRENGTH /DENSITY)
HIGH SPECIFIC MODULUS (MODULUS/DENSITY) FATIGUE RESISTANCE CREEP AND CREEP RUPTURE RESISTANCE LOW TAILORABLE COEFFICIENT OF THERMAL
EXPANSION WEAR RESISTANCE CORROSION RESISTANCE TAILORABLE ELECTRICAL CONDUCTIVITY –
(Very low to very high)
WHY COMPOSITES??? Continued.. TAILORABLE THERMAL CONDUCTIVITY-
(Very low to extremely high) GREAT DESIGN FLEXIBILITY LOW COST FORMABLE TO COMPLEX SHAPE
COMPOSITIONS USED.
VINYL ESTER JUTE FABRICS METHYL ETHYL KETONE PEROXIDE-
CATALYST COBALT NAPHTHENATE- PROMOTER DIMETHYL ANILINE- ACCELERATOR
VINYL ESTER
Vinyl Ester is a resin produced by the esterification of an epoxy resin with an unsaturated monocarboxylic acid.
They are used because of their high corrosive resistance, high impact strength, high thermal resistance and low viscosity.
JUTE FABRICS
• It primarily consists of cellulose, hemi cellulose and lignin.
PREPARATION
TREATMENT OF FABRICS
ALKALI TREATMENT PRE-CURING NEUTRALIZATION WITH ACID COMPLETE NEUTRALIZATION WITH
DISTILLED WATER DRYING
• PREPARATION OF RESIN
QUANTIZATION OF VINYL ESTER, ACCELERATOR, PROMOTER AND CATALYST
MIXING THE COMPONENTS
CALCULATION
FOR THE COMPOSITION 32:68 [JUTE:RESIN]Density of the laminate= Wt fraction of jute fabrics * (density of jute fabrics+ Wt fraction of resin) * density of resin
= 0.32 * (1.5+0.68) * 1.05 =1.194 g/cc
Mass of the laminate = Density of the laminate * Volume of the laminate
= 1.194 * 25 * 25 * 0.5 = 373.125 g
Ratio of vinyl ester: accelerator: promoter: catalyst =100:2:2:2
Mass of the resin = mass of the laminate * Wt fraction of resin = 373.125 * 0.68 =253.725 g
Mass of vinyl ester =100/106 * Mass of resin =100/106 * 253.725 =239.36 g
CALCULATION CONTINUED…
Mass of accelerator = 2/106*mass of the resin = 2/106*253.725 = 4.78 g
Mass of promoter = 2/106*mass of the resin = 2/106*253.725 = 4.78 g
Mass of catalyst = 2/106*mass of the resin = 2/106*253.725 = 4.78 g
Mass of jute fabrics = mass of the laminate*wt fraction of jute fabrics
= 373.125*0.32 = 119.4 g
No of plies = Mass of jute fabrics/mass of 1 ply = 119.4/24 = 4.975≈5 plies
• PREPARATION OF LAMINATE
APPLYING RESIN ON THE FABRIC CURING POST CURING
TESTINGSPECIMEN USED- 32:68 [FABRICS:RESIN]
1. TENSILE TEST
MACHINE USED: UTM TESTING SPEED: 10mm/min GAUGE LENGTH: 80mm LENGTH : 150mm WIDTH : 12mm THICKNESS: 7.5mm
Tensile strength = max load/c.s. area N/mm²
= 2002.5/12*7.5 =22.25 N/mm²
Tensile modulus = dy/dx N/m
= slope from the graph
= (2002.5-2.5)/(1.308-0.0015)
= 1530.807N/m
2.FLEXURAL TEST
• MACHINE USED: UTM• SPEED OF THE TEST: HALF THE THICKNESS
OF THE SPECIMEN• SPAN LENGTH: 100mm• LENGTH: 150mm• WIDTH: 12.7mm• THICKNESS: 7.8mm
FLEXURAL STRENGTH=3Pl/2bd² . N/mm²
Where,P=Breaking load, Nl=Span length, mmd=Depth, mmb=Width, mm
Therefore,Flexural strength=3*122*100/2*12.7*7.8²
=47.368 N/mm²
Flexural Modulus=l³ y/4bd³ N/mm²
Where,y=slope of the tangent of the initial straight line portion of the load deformation curve. = dy/dx. =(121-8)/(3.15-.5)
= 42.64 N/mm
Flexural modulus=42.64*100³/4*12.7*7.8³
=1768.82 N/mm²
COMPARISION OF FLEXURAL STRENGTH
3.IMPACT TEST-CHARPY.
• MACHINE USED: PENDULUM IMPACT TESTER• LENGTH: 127 mm• BREADTH: 12.7mm• THICKNESS: 4.4mm
IMPACT STRENGTH= IE/bh N-m/cm² Where, IE= IMPACT ENERGY REQUIRED TO BREAK THE SPECIMEN, N-m
Therefore,IMPACT STRENGTH= 0.42/(1.27*0.44)
=0.75 N-m/cm²
32:68
0.42 0.41 0.43 0.42 0.42 0.75
34:66
0.46 0.44 0.46 0.45 0.453
0.758
36:64
0.40 0.42 0.39 0.40 0.403
0.646
38:62
0.38 0.38 0.39 0.38 0.382
0.568
composition
Impact energy(N-m)
1 2 3 4 average
Impact strength(N-m/cm²)
COMPARISION OF IMPACT STRENGTH FOR VARIOUS COMPPOSITION
4.SURFACE HARDNESS
• MACHINE USED : SHORE-D HARDNESS TESTING MACHINE
Average
SPECIMEN HARDNESS(SHORE-D)1 2 3 4 5
Composition
32:68 46 47 50 52 49 48.8
34:66 50 49 53 48 54 50.8
36:64 43 40 36 45 43 41.4
38:68 23 22 23 25 19 22.4
COMPARISION OF HARDNESS FOR VARIOUS COMPOSITION
RESULTS
The mechanical properties are optimal for the ratio 34:66 [jute: resin]