1 3. process flow measures assignment, problem 1 solution 1. bank xyz receives 20 loan requests per...
TRANSCRIPT
1
3. Process Flow Measures
Assignment , Problem 1 Solution
1. Bank XYZ receives 20 loan requests per hour on average. Each loan request goes through an initial processing stage, after which an “accept or reject” decision is made. Approximately 80% of the loans are accepted, and these require additional processing. Rejected loans require no additional processing. Suppose that on average 5 loans are in the initial processing stage, and 25 (accepted) loans are in the additional processing stage.
5
Reject
Accept 80%
20%
20 25
2
3. Process Flow Measures
Assignment , Problem 1 Solution
a) What is the average processing time required for a loan request?
R = 20 loans/hour
I = 5+25 = 30 loans
Average processing time = Throughput Time
RT= I T = I/R = 30/20 = 1.5 hours
b) What is the average processing time required for a rejected loan?
R = 20 loans/hour
I = 5 loans
Average processing time = Throughput Time
RT= I T = I/R = 5/20 = 0.25 hours
3
3. Process Flow Measures
Assignment , Problem 1 Solution
c) What is the average processing time required for an accepted loan (including the initial processing stage)?
Initial Stage: As computed for rejected applications the time for the initial process is
T = I/R = 5/20 = 0.25 hours
Additional Processing Stage:
R = 20 × 0.8 = 16 loans/hour, I = 25 loans
T = I/R = 25/16 = 1.5625
Average Total Processing Time =
= 0.25 + 1.5625 = 1.8125 hours
4
3. Process Flow Measures
Assignment , Problem 2 Solution
2. A call center employs 1000 agents. Every month 50 employees leave the company and 50 new employees are hired.
1000 Agents
50/month 50/month
a) How long on average does an agent work for this call center?
R = 50 people/month
I = 1000 people
Average working time = Throughput Time
= I/R = 1000/50 = 20 months or 20/12 = 1.67 years
5
3. Process Flow Measures
Assignment , Problem 2 Solution
Suppose the cost of hiring and training a new agent is $1000. The manager of this call center believes that increasing agents’ salary would keep them working longer term in the company. The manager wants to increase the average time that an agent works for the call center to 24 months, or 2 years.
b) If an agent works for the call center for 24 months on average, how much can the company save on hiring and training costs over a year? Hint: first determine the current annual cost for hiring and training, then determine the new annual cost for hiring and training.
1000 Agents
?/month ?/month
2 years
1000 Agents
50/month 50/month
20 months
6
3. Process Flow Measures
Assignment , Problem 2 Solution
Current annual cost for hiring and training:
Throughput Rate = 50 people/month
= 600 people/year
Annual hiring and training cost is 600 (1000) = $600,000
New annual cost for hiring and training:
Average working time = Throughput Time = 24 months = 2 years
Throughput Rate R= I/T = 1000 people / 2 years = 500 people/year 41.7 per month
Annual hiring and training cost is 500 (1000) = $500,000
Annual saving on hiring and training cost is $600,000-$500,000 = $100,000
7
3. Process Flow Measures
Assignment , Problem 2 Solution
c) How much the monthly salary of each agent can be increased?
Average # of employees = 1000
Annual saving on hiring and training cost = $100,000
Monthly saving = $8,333.33
8333.33/1,000 = $8.33 per employee/month
8
3. Process Flow Measures
Little’s Law: Auto-Moto Financial Services
Auto-Moto receives 1,000 applications per month (30 working days). In the old process, each application is handled individually, with 20% of applications being approved. 500 were in the process at any time. Average flow time T = ?
The firm recently implemented a new loan application process. In the new process, applicants go through an initial review and are divided into three categories
Average flow time T = I/R = 500/1,000 months = 0.5 month or 15 days.
ProcessIp=500
1000/month200/month
800/month
9
3. Process Flow Measures
Practice; New Process, R, I, and T
Initial Review
Subprocess A Review
Subprocess B Review
Accepted
Rejected
1000/month
25%
50%
25%
70%
30%
90%
10%
800/month
200/month
10
3. Process Flow Measures
New Process: The Same R, But smaller I
Initial ReviewIIR=200
Subprocess A ReviewIA = 25
Subprocess B ReviewIB = 150
Accepted
Rejected
1000/month
25%
50%
25%
70%
30%
90%
10%
800/month
200/month
R = 1000I = IIR + IA + IB = 200 + 25 + 150 = 375Inventory reduced to 375 from 500 in the old process. Since R is constant, therefore T has reducedT = I/R = 375/1000 = 0.375 month or 0.375(30) = 11.25 daysThe new process has decreased the processing time from 15 days to 11.25 days.
11
3. Process Flow Measures
Flow Time at Each Subprocess (or activity)
Average Flow Time for Activity IR. Throughput RIR = 1,000 applications/month Average Inventory IIR = 200 applications TIR = 200/1,000 per month = 0.2 months or 6 days with the initial
review team
Average Flow Time for Activity A.
Throughput RA = 250 applications/month
Average Inventory IA = 25 applications
TA = 25/250 months = 0.1 months or another 3 days in subprocess A.
Average Flow Time for Activity B.
Throughput RB = 250 applications/month
Average Inventory IB = 150 applications
TB = 150/250 months = 0.6 months or another 18 days in subproces B
12
3. Process Flow Measures
Routing, Flow Time, and Percentage of Each Flow units
One flow unit at very macro level: Application1000 flow units/month at very micro level: Each specific applicationTwo flow units: Accepted and rejectedFive flow units: Accepted-A, accepted-B, rejected-IR,
rejected-A, rejected-B
Accepted-A: IR, AAccepted-B: IR, BRejected-IR: IRRejected-A: IR, ARejected-B: IR, B
TIR = 6 daysTA = 3 daysTB = 18 days
We also need percentages of each of the five flow units
13
3. Process Flow Measures
New Process: Intermediate Probabilities
Initial ReviewT = 6
Subprocess A ReviewT = 3
Subprocess B ReviewT = 18
Accepted
Rejected
100%
25%
50%
25%
70%
30%
90%
10%
80%
20%
14
3. Process Flow Measures
New Process: Intermediate Probabilities
Initial ReviewT = 6
Subprocess A ReviewT = 3
Subprocess B ReviewT = 18
Accepted
Rejected
100%
25%
50%
25%
17.5%
7.5%
22.5%
2.5%
80%
20%
50%
15
3. Process Flow Measures
Flow Time of the Accepted Applications
Under the Original Process – the average time spent by an application in the process is 15 days (approved or rejected)
In the new process: On average, how long does it take to approve an applicant? On average, how long does it take to reject an applicant?
Accepted-A: IR, A Accepted-A(T) = 6 + 3 = 9 Accepted-A(%) = 17.5 Accepted-B: IR, B Accepted-B(T) = 6 + 18 = 24 Accepted-A(%) = 2.5
Average Flow time of an accepted application =[0.175(9)+0.025(24)]/(0.175+.025) = 10.875
In the new process, the average flow time has been reduced from 15 to 11.25.
In addition, the flow time of accepted applications has been reduced to 10.875. That is what the firm really cares about, the flow time of the accepted applications.
16
3. Process Flow Measures
Flow Time of Rejected Applications
Rejected-IR: IR Rejected-IR(T) = 6 Rejected-IR(%) = 50% Rejected-A: IR, A Rejected-A(T) = 6+3 = 9 Rejected-A(%) = 7.5%Rejected-B: IR, B Rejected-B(T) = 6+18 = 24 Rejected-B(%) = 22.5%
Average Flow time of a rejected application =[0.5(6)+0.075(9)+0.225(24)]/0.8 = 11.343
Check our computations:Average flow time of an application0.8(11.343)+0.2(10.875) = 11.25