an-najah national university engineering college civil engineering department
DESCRIPTION
An-Najah National University Engineering College Civil Engineering Department. Graduation Project Three Dimensional analysis And Design Of AL-ARAB HOSPITAL. Supervised by: Ibrahim M ohammad A rman. Objective. Scientific benefit - PowerPoint PPT PresentationTRANSCRIPT
1
An-Najah National UniversityEngineering College
Civil Engineering Department
Graduation ProjectThree Dimensional analysis And
Design Of AL-ARAB HOSPITAL
Supervised by: Ibrahim Mohammad Arman
2
3
Objective
• Scientific benefit
• compiling of information which were studied in several years of studying and styling it in a study project.
• Analysis and study of an existing building
4
Contents
• CH.1 : Introduction
• CH.2 : Preliminary Design
• CH.3 : 3.D modeling and Final Design
• CH.4 : Stairs And Ahear Walls Design
• r
• eliminary Design• PrPreliminary Designeliminary Design
Chapter OneIntroduction
5
Project Description
• Fourteen floor building, with area 1586.6m² for each floor• At Al-Rayhan_suburb in Ramallah city.
• Soil bearing capacity 400 kN/m²
• The building consists of two parts separated by a structural joint.
• The building will be designed as Waffle slab with hidden beams system.
6
CH.1 introduction
MATERIALS
Concrete: For slabs and beams: concrete B400
F`c = 32 MPa For Columns: concrete B450
F`c = 36 MPa
Reinforcing Steel: Steel GR60 Fy = 420 MPa
Design Determinants
7
CH.1 introduction
LOADS Gravity loads:
Dead loads: static and constant loads. Including the weight of structural elements.
… super imposed dead loads (SDL) = 4.3 kN/m2. Live loads: that depend on the type of structure and
include weight of people, machine and any movable objects in the building .
... (LL) was considered to be 4 kN/m2.Lateral loads :
Earthquake: seismic factor for zone 2A = 0.15 , (Z=0.15)risk category (IV)… then importance factor, I = 1.5
response modification coefficient, R = 4.5 Soil: Ko =coefficient of lateral earth pressure at rest.= 0.5
γs= unit weight for soil = 20 kN/m3.
Design Determinants
8
CH.1 introduction
CODES AND STANDARDS:
• ACI 318-08 : American Concrete Institute.
• IBC-09 : International Building code .
• Jordanian code 2006
• ASCE 7 – 10 : American Society of Civil Engineers2010.
• Isra’el standard SI 413 – 1995, amendment no.3 – 2009
Design Determinants
9
CH.1 introduction
Chapter TwoPreliminary Design
10
Preliminary DesignPLAN VIEW
11
COMPARISON :
Which system is more suitable to use ?? • Two-way solid slab with drop beams
• Two-way waffle slab with hidden beams
Preliminary Design
12
Preliminary DesignPLAN VIEW
13
DIMENSIONS:
From largest panel (8.1m8.45m) thickness of slab determined, h = 230mm
From longest beam (9.04)m beam depth =750 mm and width = 500 mm
Two-Way Solid Slab With Drop Beams
14
CH.2 Preliminary Design
SLAB THICKNESS:
Thickness of slab, hmin =(Ln/33) = 252.7mm
Assume frame dimensions= 600 mm600 mm320 mmflange width = 820 mmflange depth = 80 mmweb width = 150 mmweb depth = 320
Waffle Slab
15
CH.2 Preliminary Design
Iwaffle =0.001656426 m4 = Isolid =
hsolid= 0.28940974 m
Frame dimension OK
CHECKS
16
Waffle SlabCH.2 Preliminary Design
BEAMS DIMENSIONS:
Hidden beams • Beams from (B 1 - B 19) Width=700mm & Depth = 400mm
• Beams (B 20,B 21,B 22) Width =900m m & Depth = 400mm • Beams (B 23, B 24, B 25) Width = 1300mm & Depth = 400mm
17
Waffle SlabCH.2 Preliminary Design
Ultimate load : Pu=Wbeam+Wslab+own weight for column =629.627 = 629.62714(numberof stories)=8814.778 kNTo use short column equation, assume column is short column and non sway.Pu = Φ Pn= λ Φ {0.85f’c (Ag – As) + (As fy )}Where ; λ = 0.8 Φ = 0.65 As :area of steel Ag : gross areaAssume steel ratio ρ=Ast/Ag=1% As = 0.01Ag
Ag = 1042600.497 mm2
Assume rectangular column L = b = 1021 mm ….
Use column (1.1 m1.1 m)
.
18
Design of ColumnColumn (27.N).
CH.2 Preliminary Design
Checks for short column KLu/r ≤32-(M1/M212) ≤ 40Where ; K = effective length factor depending on restrainsts r = radius of gyration , r= (I/A)(1/2)
Lu = clear length of column (face to face of span )Assum : K = 1 and M1/M2= -1 (double curvature)KLu/r = 1(4.16-0.4)/(0.3h) = 11.39 32-((M1/M2)12) = 32+12 = 44 11.39 ˂ 40
Column is short
CHECK
19
Design of ColumnCH.2 Preliminary Design
Good quality and minimum cost are necessary requirements in an engineering design.
Two system satisfies the good quality (solid slab with drop beams , waffel slab with hidden beams ).
Cost snalysis to detrmin economical system
20
Cost AnalysisCH.2 Preliminary Design
Item Steel weight (Kg) Concrete volume (m3)
Beam 481.84 +61.1+21.718 5.475
Column strip 270.27 10.4098
Middle strip 351.63 14.77
Sum 1186.2 30.65
Cost 3400 shekel/ton 300 shekel / m3
Sum (shekel) 13228 shekls
SOLID SLAB SYSTEM
21
Cost AnalysisCH.2 Preliminary Design
Item Steel weight (Kg) Concrete volume (m3)
Beam 523.4+82.1+35.169 4.1
Column strip 255.122.428
Middle strip 277.6
Sum 1173.3 kg 26.528
Cost 3400 Shekel/ton 300 Shekel / m3
Sum (shekel) 11948 Shekel
WAFFLE SYSTEM
It is clear that the coast of material for waffle slab is less than that of the solid slab. 22
Cost AnalysisCH.2 Preliminary Design
Chapter Three3D. Modeling
23
slab thickness in preliminary design=400mmBUT some beams were unsafe in preliminary design dimentions
because of additional internal forces due to seismic loads
24
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
25
CH.2 3.D Modeling
3D.Modeling
LOAD
26
• Masonry wall weight:= (0.05×27) + (0.13×25) + (0.02×0.3) + (0.1×12) + (0.02×23)=6.266 KN/M2 × storey high (4.16m) =26.1 kN/m
Gravity loads:• Live loads (4 kN/m2)• Super imposed dead load (SDL)0.03m27kN/m3+0.0223kN/m3+0.1518kN/m3+0.01523kN/m3
= 3.3+1=4.3 kN/m2
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
Lateral loads
• Seismic loads :Response spectrume
• Soil loads
LOAD
Assume Ø =30 o so: ko = 1-sin Ø=0.5for one story, h= 4.16m
q1 at z=4.16 m=koW=0.5x15=7.5 kN q2 at z=0.0m = koW+γhKo= 0.5x15+20x4.16x0.5=49.1 kN.
q2
q1
27
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
Gravity loads:Uniform loads on slab : weight of masonry wall as distributed uniform dead load
INPUT LOAD DATA IN SAP MODEL
28
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
INPUT LOAD DATA IN SAP MODEL Lateral loads:Seismic loads (Response Spectrum) information for Response Spectrum definition
29
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
INPUT LOAD DATA IN SAP MODEL
𝑔 𝐼𝑅
Response in X-direction and 30% in Y-direction
Lateral loads: Response Spectrum in x-direction Response Spectrum
30
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
LOAD COMBINATION
UDCON1 = 1.4D.LUDCON2 = 1.2D.L+1.6L.L+1.6SOILUDCON3 = 1.2D.L+1L.L+1EXUDCON4 = 1.2D.L+1L.L+1EYUDCON5 = 1.2D.L+1L.L+1EZUDCON6 = 0.9D.L+1EX+1.6SOILUDCON7 = 0.9D.L+1E.Y+1.6SOILUDCON8 = 0.9D.L+1E.Z+1.6SOIL
31
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
Compatibility:
CHECKS
32
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
CHECKSEquilibrium:• Hand calculation: Total weight = 212672.35 kN
• From SAP
Load type Hand results (KN) SAP results (KN) Error %
Live load 40567.43 40833.22 0%
Dead load 212672.35 215513.878 1.3%
33
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
CHECKS
34
Stress- strain relationship:
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
Stress- strain relationship:
Hand calculations : • (wuln² /8 )for slab =18.76(7.625-0.6)7.26²/8=868.3 kN.m• (wuln² /8 )for beam =(0.6.045251.2)+(1.24.30.6)+(1.640.6)7.26²/8
=99
CHECKS
35
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
Stress- strain relationship:
SAP result
CHECKS
To calculate moments from SAP= ( M(-ve)+ M(-ve))/2+ M(+ve)
= (523.4+565)/2+423.4=967.6kN.mError percentage=(967.6-967.3)/967.3=0%
36
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
Shear in Slab:• Rib shear strength = = 62225.39 N = 62.225 kN
CHECKS
values = 62.273 x 0.82 = 51.1 kN/0.82m.< 62.225 kN ... OK37
3D.ModelingCH.2 3.D Modeling
Design of column strip in slab :
M(-ve) (kN.m/0.82m) = 84.64 0.82 = 69.4048 kN.m/0.82 ρ =0.00815 > ρmin=0.0033As=0.00815150400=489mm2 ……Use steel bars as 2Ø18/rib
DESIGN
38
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
Design of column strip :M(+ve) =(kN.m/0.82m) = 66.5346 0.82 = 54.5583 kN.m/0.82m ρ0.0011 As=0.0011820400=360.8mm2
Asmin= ρminbwebd = 0.0033150400 = 198 mm2 < 360.8 mm2 …. Use 2Ø16/rib
DESIGN
39
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
DESIGNDesign of middle strip :
40
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
Design of beams :Flexural steel for span between grids D.24 and D.27
Torsion in span between grids D.24 and D.27
stirrups reinforcement :• At both end of beams : Av+t/S=1.224+0=1.224 mm2/mmS=314/1.224=256.5mm ˃ 100mm so ….. Use 1ф10/100mm• Av+t at distance =2h from both end of beams Av+t/S=0.511+0=.511mm2/mmS=314/0.511=614.5mm ˃ 200mm so use 1ф10/200mm
DESIGN
41
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
DESIGN
42
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
Design of columns :DESIGN
Column 8 (C8):Longitudenal bars =20 bar
2018mm=5080>4900
43
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
44
DESIGNDesign of footing :
service load in building
Foundation area=Total service load/bearing capacity =569.4 m2 ˃ half area of building, 353m2
Use mat foundation
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
45
DESIGNDetermine foundation thickness:
maximum axial force =21932.85 kNфVCp=0.750.33bod• Where • c1&c2 : column dimensions • d=effective depthTry h=1600mm and check if it can resist bunching shear, So d=1530mmфVCp =22535kN ˃ 21932.85 kN …OK
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
46
DESIGNDesign of mat foundation:
M (-V) = 412.2kN.m/m ρ =0.00046 ˂ ρmin =0.0018 Use Asmin=0.001810001530=2754mm² ….use1Ø25/150
• M (+V)=-5234/3.6=1454kN.m/m ρ=0.00166 < ρmin =0.0018
Use Asmin=0.001810001530=2754mm²….use1Ø25/200
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
47
DESIGNDesign of mat foundation:
3D. Modeling & DesignCH.2 3.D Modeling
Chapter FourShear Walls &Stairs
Design
48
CH.3 Shear walls & stairs
49
DESIGNLong shear walls:
Vult (+ve)=1145/6.35=180.3kN/m ØVc=0.75=450kN /m˃ 434kN/m …ok
M22=1182/6.35=186kN.m/m ρ0.00138As=0.001381000600=828 mm2/m use1Ø12/250 mm for each side
Shear WallsCH.3 Shear walls & stairs
50
DESIGNShort shear walls:
Asmin= (0.00123500200) =240mmuse 14ф12/350mm
Shear WallsCH.3 Shear walls & stairs
51
Stairs
.
CH.3 Shear walls & stairs
52
DESIGN
Check for shearMaximum shear in stair Vu=55.5/1.45=38.3kN/m ….OK
Mu=13kN/mmin=0.0018 As=0.00206< Asmin Use Asmin = 1ф12/300mm
Stairs CH.3 Shear walls & stairs