appendices i list of the students lesson plan cycle 1 the result of
TRANSCRIPT
APPENDICES
I
List of the students
Lesson plan cycle 1
The result of observation checklist in cycle 1
The result of questionnaire checklist in cycle 1
Students’ first writing practice
The result of test in cycle 1
LIST OF STUDENTS
LESSON PLAN CYCLE 1
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(CYCLE 1)
Nama sekolah : SMA Negeri 1 Badegan
Mata Pelajaran : Bahasa Inggris
Kelas / Semester : XI / 1
Skill : Writing
Alokasi waktu : 4 x 45 menit
Jumlah Pertemuan : 2 kali
Standar Kompetensi
6. Mengungkapkan makna dalam teks esei berbentuk report, narrative, dan
analytical exposition dalam konteks kehidupan sehari-hari
Kompetensi Dasar
6.1. Mengungkap-kan makna dalam bentuk teks fungsional pendek (misalnya
banner, poster, pamphlet, dll.) resmi dan tak resmi dengan menggunakan ragam
bahasa tulis secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-
hari
Indikator
1.1.1. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis
dengan akurat
1.1.2. Menulis gagasan utama
1.1.3. Mengelaborasi gagasan utama
1.1.4. Membuat draft, merevisi, menyunting
1.1.5. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet
Tujuan Pembelajaran
Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran, peserta didik diharapkan dapat:
1.1.6. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis
dengan akurat
1.1.7. Menulis gagasan utama
1.1.8. Mengelaborasi gagasan utama
1.1.9. Membuat draft, merevisi, menyunting
1.1.10. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet
Materi Pembelajaran
Anderson in Enuy, Entis, dan and Yanti (2012:3), state that analytical
exposition is a piece of text that presents one side of an issue.
Here are the discussions about Analytical Exposition text:
A. Definition of Analytical Exposition
Anderson in Enuy, Entis, dan and Yanti (2012:3), state that analytical
exposition is a piece of text that presents one side of an issue.
Here are the discussions about Analytical Exposition text:
B. Definition of Analytical Exposition
Analytical exposition text is a text that elaborates the writer’s idea about
phenomenon surrounding
C. The Purpose of Analytical Exposition
To persuade the reader that there is something that, certainly, needs to get
attention
D. To analyze a topic and persuade the reader that this opinion is correct and
supported by arguments
E. Generic structure of the Analytical Exposition
Thesis
Introduce the topic and show the writers position; outlines of the argument to
be presented
Argument
It consists about point and elaboration point, states main argument,
elaboration, develops and supports each point of argument
Reiteration / Conclusion
Restates the writer position and take a conclusion based on the first paragraph
Examples of Simple Analytical Exposition :
Motorcycle and Accident
Motorcycle is the most popular transportation. However, there are
many different causes of motorcycle accidents in the streets.
Accidents are caused by hollow in street surface, the driver that
feel asleep, and sometimes accidents also can be caused by
motorcycle trouble.
So, knowing some factor causing accident is very important to
prevent accident while driving.
The Power of Music in Life
Music has certain role completing our day to day activities.
Music is a way to express feelings, it can help people to
memorize the last experiences. unite people, and changes the world.
From the fact above, it can be conclude that the world will be
lonely without music.
Thesis
Arguments
Reiteraion
Thesis
Arguments
Reiteraion
Metode Pembelajaran
Freewriting Strategy. Jacobs in Marta (2007:22-23) mention the basic
steps of Freewriting :
1. Preparing writing
Free writing is usually best as the first activity in class because other
activities, anxiety over assignment, and classroom stress may all interrupt or even
hinder the creative process.
2. Setting up the task
The teacher explain what the students have to do in the writing task.
3. Freewriting
Initially, the teacher may provide an example of what to do themselves by
doing the same task in front of the class. Ensuring that students are not correcting
and changing what they wrote.
4. Post-writing
The teacher can collect paper or notebooks for later reading although no
explicit correction or grading should be carried out on the papers.
Kegiatan Pembelajaran Pertemuan I
N
O
TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU
GURU SISWA
1 Kegiatan
Awal
1. Salam dan
mengecek
kehadiran peserta
didik
2. Melakukan
brainstorming
tentang materi
yang akan
dipelajari
3. Menyampaikan
tujuan
pembelajaran
1. Menjawab
salam dari guru
2. Memperhatikan
dan merespon
pertanyaan dari
guru
3. Mendengarkan
penjelasan guru
dengan seksama
3’
4’
3’
2
E
X
P
L
O
R
A
T
I
O
N
Kegiatan
Inti
4. Menjelaskan
struktur daripada
analytical
exposition
5. Memberikan
sebuah teks
berbentuk
analytical
exposotion
6. Memberikan
contoh bagaimana
menyusun
paragraph di
dalam analytical
exposition
7. Memberikan
kesempatan
kepada siswa
untuk bertanya
apabila ada
penjelasan materi
yang belum
dipahami
8. Menjawab
pertanyaan siswa
4. Memperhatikan
penjelasan guru
dengan
seksama
5. Membaca
struktur
analytical
exposition
dengan
bimbingan dari
guru
6. Memperhatikan
dan mencatat
penjelasan
penting dari
guru
7. Bertanya
mengenai
analytical
exposition
8. Memperhatikan
respon dari
guru
5’
5’
10’
5’
5’
E
L
A
B
O
R
A
T
I
O
N
9. Meminta siswa
untuk berlatih
menulis analytical
exposition.
10. Meminta siswa
untuk
menentukan topik
(Motorcycle and
Accident dan The
Power of Music
in Life)
11. Meminta siswa
untuk
mengembangkan
topik yang telah
mereka pilih
dengan
Freewriting
12. Meminta siswa
mengumpulkan
teks yang telah
dibuat
9. Mengikuti
instruksi dari
guru.
10. Memilih dan
menentukan
topik
11. Mengerjakan
dan
mengembangka
n topik menjadi
sebuah esei
(Freewriting)
12. Mengumpulkan
hasil tulisan
5’
5’
20’
5’
C
O
N
F
I
R
M
A
T
I
O
N
13. Menanyakan
kesulitan yang
dialami siswa
selama proses
pembelajaran
14. Menyimpulkan
materi yang telah
dibahas
13. Bertanya
tentang hal –
hal yang belum
dipahami
14. Memperhatikan
penjelasan guru
10’
5’
3 Kegiatan
Akhir
15. Menutup dengan
salam
15. Menjawab
salam
1’
Kegiatan Pembelajaran Pertemuan II
N
O
TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU
GURU SISWA
1 Kegiatan
Awal
16. Salam dan
mengecek
kehadiran peserta
didik
17. Melakukan
brainstorming
tentang materi
yang akan
dipelajari
18. Menyampaikan
tujuan
pembelajaran
16. Menjawab
salam dari guru
17. Memperhatikan
dan merespon
pertanyaan dari
guru
18. Mendengarkan
penjelasan guru
dengan seksama
3’
4’
3’
2
E
X
P
L
O
R
A
T
I
O
N
Kegiatan
Inti
19. Menjelaskan
kembali struktur
teks analytical
exposotion
20. Memberikan
contoh bagaimana
menyusun
paragraph di
dalam analytical
exposition
21. Memberikan
kesempatan
kepada siswa
untuk bertanya
apabila ada
penjelasan materi
yang belum
dipahami
22. Menjawab
19. Memperhatikan
penjelasan guru
dengan
seksama
20. Memperhatikan
dan mencatat
penjelasan
penting dari
guru
21. Bertanya
mengenai
analytical
exposition
22. Memperhatikan
5’
10’
5’
5’
pertanyaan siswa respon dari
guru
E
L
A
B
O
R
A
T
I
O
N
23. Meminta siswa
untuk
menentukan topik
tentang The
Importance of
English,
Corrption, dan
Global Warming
24. Memberikan
gambaran kepada
siswa tentang
topik pilihan.
25. Meminta siswa
untuk
mengembangkan
topik yang telah
mereka pilih
dengan
Freewriting
26. Meminta siswa
mengumpulkan
teks yang telah
dibuat
23. Mengikuti
instruksi dari
guru.
24. Memperhatikan
penjelasan dari
guru
25. Mengerjakan
dan
mengembangka
n ide menjadi
sebuah esei
(Freewriting)
26. Mengumpulkan
hasil tulisan
5’
5’
20’
5’
C
O
N
F
I
27. Menanyakan
kesulitan yang
dialami siswa
selama proses
pembelajaran
27. Bertanya
tentang hal –
hal yang belum
dipahami
10’
R
M
A
T
I
O
N
28. Menyimpulkan
materi yang telah
dibahas
28. Memperhatikan
penjelasan guru
10’
3 Kegiatan
Akhir
29. Menutup dengan
salam
29. Menjawab
salam
1’
II. MEDIA PEMBELAJARAN DAN SUMBER BELAJAR
1. Media Pembelajaran
- Print out materi pembelajaran
- Print out teks.
2. Sumber Pembelajaran
- www.englishadmin.com
III. PEDOMAN PENILAIAN
1. Teknik Penilaian : Tes Tulis.
2. Bentuk Instrument : Penilaian Tes Tulis
Exercise 1
1. Choose one of the topics below!
The Importance of English
Corruption in Indonesia
Global Warming
2. Establish your own topic by making thesis, arguments, and reiteration.
3. Please make a simple essay of an analytical exposition text!
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
IV. RUBRIK PENILAIAN WRITING
Aspect Criteria Score
Content Excellent to very good: knowledgeable –
substantive – etc.
30 – 27
Good to average: some knowledge of subject
– adequate range – etc.
26 – 22
Fair to poor: limited knowledge of subject –
little substance – etc.
21 – 17
Very poor: does not show knowledge of
subject – not substantive – etc.
16 – 13
Organization Excellent to very good: fluent expression –
ideas clearly stated – etc.
20 – 18
Good to average: somewhat choppy – loosely
organized but main ideas stand out – etc.
17 – 14
Fair to poor: non fluent – ideas confused or
disconnected – etc.
13 – 10
Very poor: does not communicate – no
organization – etc.
9 – 7
Vocabulary Excellent to very good: sophisticated range –
effective word/ idiom choices and usage – etc.
20 – 18
Good to average: adequate range – occasional
errors of word/ idiom form, choice, usage but
meaning not obscured.
17 – 14
Fair to poor: limited range – frequent errors of
word/ idiom form, choice, usage – etc.
13 – 10
Very poor: essentially translation – little
knowledge of English vocabulary.
9 – 7
Language Use Excellent to very good: effective complex
constructions – etc.
25 – 22
Good to average: effective but simple
constructions – etc.
21 – 19
Fair to poor: major problems in simple/
complex constructions – etc.
17 – 11
Very poor: virtually no mastery of sentence
construction rules – etc.
10 – 5
Mechanics Excellent to very good: demonsrates mastery
of convention – etc.
5
Good to average: occasional errors of
spelling, punctuation – etc.
4
Fair to poor: frequent errors of spelling,
punctuation, capitalization – etc.
3
Very poor: no mastery of conventions –
dominated by errors of spelling, punctuation,
capitalization, paragraphing – etc.
2
Skor maksimal = 100
Skor = Total skor × 100
100
V. LAMPIRAN
-
Mengetahui
Guru Bahasa Inggris
Rustiani Widiasih, M.Pd
NIP 19771102 200701 201 5
Ponorogo, Januari 2015
Mahasiswa Peneliti
Hamim Maris
NIM 11331635
THE RESULT OF OBSERVATION
CHECKLIST IN CYCLE 1
No Indicators Total Max %
1 The students pay attention to the teacher’s
explanation about lesson material. 15 22 68%
2 The students answer questions from the
teacher directly. 10 22 45%
3 The students ask the teacher about the lesson
material. 9 22 41%
4 Discussion among the students and the
teacher 11 22 50%
5 The students doing the task agree with
teacher’s guidance. 12 22 55%
6 The students can finish task on time.
12 22 55%
7 Students follow the teaching learning process
well. 18 22 73%
Total 87 154 56%
THE RESULT OF
QUESTIONNAIRE CHECKLIST IN
CYCLE 1
Questions Answer Answer
Total Max Percentage
(%) Y 1 T 0
1 19 19 3 0 19 22 86%
2 13 13 9 0 13 22 59%
3 12 12 10 0 12 22 55%
4 19 19 3 0 19 22 86%
5 19 19 3 0 19 22 86%
6 19 19 3 0 19 22 86%
7 16 16 6 0 16 22 73%
Total percentage 117 154 76%
STUDENTS’ FIRST WRITING
PRACTICE
THE RESULT OF TEST IN CYCLE
1
No Name Score
1 A.E.S. 58
2 A.S. 60
3 A.P. 69
4 A.S. 70
5 A.R.D.G. 67
6 D.N. 70
7 D.S. 72
8 E.P.N.S. 73
9 F.Z.L. 65
10 F.N. 68
11 J.H. 55
12 J.N.S. 71
13 L.S.D.N.A. 85
14 N.A.K. 85
15 N.W. 74
16 R.N.S. 74
17 R.G.A.P. 71
18 S.H.F. 66
19 S.V.P. 84
20 S.A.S. 82
21 S.R. 80
22 W.S.E. 69
Average Score 71
APPENDICES
II
Lesson plan cycle 2
The result of observation checklist in cycle 2
The result of questionnaire checklist in cycle 2
Students’ second writing practice
The result of test in cycle 2
LESSON PLAN CYCLE 2
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(CYCLE 2)
Nama sekolah : SMA Negeri 1 Badegan
Mata Pelajaran : Bahasa Inggris
Kelas / Semester : XI / 1
Skill : Writing
Alokasi waktu : 4 x 45 menit
Jumlah Pertemuan : 2 kali
Standar Kompetensi
6. Mengungkapkan makna dalam teks esei berbentuk report, narrative, dan
analytical exposition dalam konteks kehidupan sehari-hari
Kompetensi Dasar
6.1. Mengungkap-kan makna dalam bentuk teks fungsional pendek (misalnya
banner, poster, pamphlet, dll.) resmi dan tak resmi dengan menggunakan ragam
bahasa tulis secara akurat, lancar dan berterima dalam konteks kehidupan sehari-
hari
Indikator
1.1.11. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis
dengan akurat
1.1.12. Menulis gagasan utama
1.1.13. Mengelaborasi gagasan utama
1.1.14. Membuat draft, merevisi, menyunting
1.1.15. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet
Tujuan Pembelajaran
Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran, peserta didik diharapkan dapat:
1.1.16. Menggunakan tata bahasa, kosa kata, tanda baca, ejaan, dan tata tulis
dengan akurat
1.1.17. Menulis gagasan utama
1.1.18. Mengelaborasi gagasan utama
1.1.19. Membuat draft, merevisi, menyunting
1.1.20. Menghasilkan banner, poster, atau pamphlet
Materi Pembelajaran
Anderson in Enuy, Entis, dan and Yanti (2012:3), state that analytical
exposition is a piece of text that presents one side of an issue.
Here are the discussions about Analytical Exposition text:
F. Definition of Analytical Exposition
Analytical exposition text that elaborates the writer’s idea about phenomenon
surrounding
G. The Purpose of Analytical Exposition
To persuade the reader that there is something that, certainly, needs to get
attention
H. To analyze a topic and persuade the reader that this opinion is correct and
supported by arguments
I. Generic structure of the Analytical Exposition
Thesis
Introduce the topic and show the writers position; outlines of the argument to
be presented
Argument
It consists about point and elaboration point, states main argument,
elaboration, develops and supports each point of argument
Reiteration / Conclusion
Restates the writer position and take a conclusion based on the first paragraph
Examples of Simple Analytical Exposition :
Motorcycle and Accident
Motorcycle is the most popular transportation. However, there are
many different causes of motorcycle accidents in the streets.
Accidents are caused by hollow in street surface, the driver that
feel asleep, and sometimes accidents also can be caused by
motorcycle trouble.
So, knowing some factor causing accident is very important to
prevent accident while driving.
The Power of Music in Life
Music has certain role completing our day to day activities.
Music is a way to express feelings, it can help people to
memorize the last experiences. unite people, and changes the world.
From the fact above, it can be conclude that the world will be
lonely without music.
Thesis
Arguments
Reiteraion
Thesis
Arguments
Reiteraion
Metode Pembelajaran
Freewriting Strategy. Jacobs in Marta (2007:22-23) mention the basic
steps of Freewriting :
5. Preparing writing
Free writing is usually best as the first activity in class because other
activities, anxiety over assignment, and classroom stress may all interrupt or even
hinder the creative process.
6. Setting up the task
The teacher explain what the students have to do in the writing task.
7. Freewriting
Initially, the teacher may provide an example of what to do themselves by
doing the same task in front of the class. Ensuring that students are not correcting
and changing what they wrote.
8. Post-writing
The teacher can collect paper or notebooks for later reading although no
explicit correction or grading should be carried out on the papers.
Kegiatan Pembelajaran Pertemuan I
N
O
TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU
GURU SISWA
1 Kegiatan
Awal
30. Salam dan
mengecek
kehadiran peserta
didik
31. Melakukan
brainstorming
tentang materi
yang akan
dipelajari
32. Menyampaikan
tujuan
pembelajaran
30. Menjawab
salam dari guru
31. Memperhatikan
dan merespon
pertanyaan dari
guru
32. Mendengarkan
penjelasan guru
dengan seksama
3’
4’
3’
2
E
X
P
L
O
R
A
T
I
O
N
Kegiatan
Inti
33. Menjelaskan
struktur daripada
analytical
exposition
34. Memberikan
sebuah teks
berbentuk
analytical
exposotion
35. Memberikan
contoh bagaimana
menyusun
paragraph di
dalam analytical
exposition
36. Memberikan
kesempatan
kepada siswa
untuk bertanya
apabila ada
penjelasan materi
yang belum
dipahami
37. Menjawab
pertanyaan siswa
33. Memperhatikan
penjelasan guru
dengan
seksama
34. Membaca
struktur
analytical
exposition
dengan
bimbingan dari
guru
35. Memperhatikan
dan mencatat
penjelasan
penting dari
guru
36. Bertanya
mengenai
analytical
exposition
37. Memperhatikan
respon dari
guru
5’
5’
10’
5’
5’
E
L
A
B
O
R
A
T
I
O
N
38. Meminta siswa
untuk berlatih
menulis analytical
exposition.
39. Meminta siswa
untuk
menentukan topik
(Topik diambil
dari tes Cycle 1)
40. Meminta siswa
untuk
mengembangkan
topik yang telah
mereka pilih
dengan
Freewriting
41. Meminta siswa
mengumpulkan
teks yang telah
dibuat
38. Mengikuti
instruksi dari
guru.
39. Memilih dan
menentukan
topik
40. Mengerjakan
dan
mengembangka
n topik menjadi
sebuah esei
(Freewriting)
41. Mengumpulkan
hasil tulisan
5’
5’
20’
5’
C
O
N
F
I
R
M
A
T
I
O
N
42. Menanyakan
kesulitan yang
dialami siswa
selama proses
pembelajaran
43. Menyimpulkan
materi yang telah
dibahas
42. Bertanya
tentang hal –
hal yang belum
dipahami
43. Memperhatikan
penjelasan guru
10’
5’
3 Kegiatan
Akhir
44. Menutup dengan
salam
44. Menjawab
salam
1’
Kegiatan Pembelajaran Pertemuan II
N
O
TAHAPAN AKTIVITAS WAKTU
GURU SISWA
1 Kegiatan
Awal
45. Salam dan
mengecek
kehadiran peserta
didik
46. Melakukan
brainstorming
tentang materi
yang akan
dipelajari
47. Menyampaikan
tujuan
pembelajaran
45. Menjawab
salam dari guru
46. Memperhatikan
dan merespon
pertanyaan dari
guru
47. Mendengarkan
penjelasan guru
dengan seksama
3’
4’
3’
2
E
X
P
L
O
R
A
T
I
O
N
Kegiatan
Inti
48. Menjelaskan
kembali struktur
teks analytical
exposotion
49. Memberikan
contoh bagaimana
menyusun
paragraph di
dalam analytical
exposition
50. Memberikan
kesempatan
kepada siswa
untuk bertanya
apabila ada
penjelasan materi
yang belum
dipahami
51. Menjawab
48. Memperhatikan
penjelasan guru
dengan
seksama
49. Memperhatikan
dan mencatat
penjelasan
penting dari
guru
50. Bertanya
mengenai
analytical
exposition
51. Memperhatikan
5’
10’
5’
5’
pertanyaan siswa respon dari
guru
E
L
A
B
O
R
A
T
I
O
N
52. Meminta siswa
untuk
menentukan topik
tentang Smoking,
The Impact of
Bullying, dan The
Role of
Smartphone in
Our Life.
53. Memberikan
gambaran kepada
siswa tentang
topik pilihan
54. Meminta siswa
untuk
mengembangkan
topik yang telah
mereka pilih
dengan
Freewriting
55. Meminta siswa
mengumpulkan
teks yang telah
dibuat
52. Mengikuti
instruksi dari
guru.
53. Memperhatikan
penjelasan dari
guru
54. Mengerjakan
dan
mengembangka
n ide menjadi
sebuah esei
(Freewriting)
55. Mengumpulkan
hasil tulisan
5’
5’
20’
5’
C
O
N
F
56. Menanyakan
kesulitan yang
dialami siswa
selama proses
56. Bertanya
tentang hal –
hal yang belum
dipahami
10’
I
R
M
A
T
I
O
N
pembelajaran
57. Menyimpulkan
materi yang telah
dibahas
57. Memperhatikan
penjelasan guru
10’
3 Kegiatan
Akhir
58. Menutup dengan
salam
58. Menjawab
salam
1’
VI. MEDIA PEMBELAJARAN DAN SUMBER BELAJAR
3. Media Pembelajaran
- Print out materi pembelajaran
- Print out teks.
4. Sumber Pembelajaran
- www.englishadmin.com
VII. PEDOMAN PENILAIAN
3. Teknik Penilaian : Tes Tulis.
4. Bentuk Instrument : Penilaian Tes Tulis
Exercise 2
4. Choose one of the topics below!
The Importance of Education
Smoking
The Impact of Bullying
The Role of Smartphone in Our Life
5. Establish your own topic by making thesis, arguments, and reiteration.
6. Please make a simple essay of your analytical exposition text!
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
VIII. RUBRIK PENILAIAN WRITING
Aspect Criteria Score
Content Excellent to very good: knowledgeable –
substantive – etc.
30 – 27
Good to average: some knowledge of subject
– adequate range – etc.
26 – 22
Fair to poor: limited knowledge of subject –
little substance – etc.
21 – 17
Very poor: does not show knowledge of
subject – not substantive – etc.
16 – 13
Organization Excellent to very good: fluent expression –
ideas clearly stated – etc.
20 – 18
Good to average: somewhat choppy – loosely
organized but main ideas stand out – etc.
17 – 14
Fair to poor: non fluent – ideas confused or
disconnected – etc.
13 – 10
Very poor: does not communicate – no
organization – etc.
9 – 7
Vocabulary Excellent to very good: sophisticated range –
effective word/ idiom choices and usage – etc.
20 – 18
Good to average: adequate range – occasional
errors of word/ idiom form, choice, usage but
meaning not obscured.
17 – 14
Fair to poor: limited range – frequent errors of
word/ idiom form, choice, usage – etc.
13 – 10
Very poor: essentially translation – little
knowledge of English vocabulary.
9 – 7
Language Use Excellent to very good: effective complex
constructions – etc.
25 – 22
Good to average: effective but simple
constructions – etc.
21 – 19
Fair to poor: major problems in simple/
complex constructions – etc.
17 – 11
Very poor: virtually no mastery of sentence
construction rules – etc.
10 – 5
Mechanics Excellent to very good: demonsrates mastery
of convention – etc.
5
Good to average: occasional errors of
spelling, punctuation – etc.
4
Fair to poor: frequent errors of spelling,
punctuation, capitalization – etc.
3
Very poor: no mastery of conventions –
dominated by errors of spelling, punctuation,
capitalization, paragraphing – etc.
2
Skor maksimal = 100
Skor = Total skor × 100
100
IX. LAMPIRAN
-
Mengetahui
Guru Bahasa Inggris
Rustiani Widiasih, M.Pd
NIP 19771102 200701 201 5
Ponorogo, Januari 2015
Mahasiswa Peneliti
Hamim Maris
NIM 11331635
THE RESULT OF OBSERVATION
CHECKLIST IN CYCLE 2
No Indicators Total Max %
1 The students pay attention to the teacher’s
explanation about lesson material. 18 22 82%
2 The students answer questions from the
teacher directly. 18 22 82%
3 The students ask the teacher about the lesson
material. 17 22 78%
4 Discussion among the students and the
teacher 17 22 78%
5 The students doing the task agree with
teacher’s guidance. 18 22 82%
6 The students can finish task on time.
20 22 91%
7 Students follow the teaching learning process
well. 20 22 91%
Total 128 154 83%
THE RESULT OF
QUESTIONNAIRE CHECKLIST IN
CYCLE 2
Questions Answer Answer
Total Max Percentage
(%) Y 1 T 0
1 20 20 2 0 20 22 91%
2 10 10 12 0 10 22 45%
3 19 19 3 0 19 22 86%
4 21 21 1 0 21 22 95%
5 20 20 2 0 20 22 91%
6 21 21 1 0 21 22 95%
7 22 22 0 0 22 22 100%
Total percentage 133 154 86%
STUDENTS’ SECOND WRITING
PRACTICE
THE RESULT OF TEST IN CYCLE
2
No Name Score
1 A.E.S. 71
2 A.S. 79
3 A.P. 81
4 A.S. 70
5 A.R.D.G. 70
6 D.N. 75
7 D.S. 81
8 E.P.N.S. 76
9 F.Z.L. 71
10 F.N. 77
11 J.H. 76
12 J.N.S. 73
13 L.S.D.N.A. 73
14 N.A.K. 79
15 N.W. 74
16 R.N.S. 79
17 R.G.A.P. 72
18 S.H.F. 72
19 S.V.P. 85
20 S.A.S. 80
21 S.R. 73
22 W.S.E. 79
Average Score 71
APPENDICES
III
Documentation