change in trim due to change in density
TRANSCRIPT
-
8/13/2019 Change in Trim Due to Change in Density
1/4
Change In Trim Due To Change In Density
Prepared by Capt. B. Ceylan
When a ship passes from water of one density to water of another the hydrostatic draft changes.Furthermore, the change in the position of the center of the buoyancy may cause the trim to
change.
Figure 1
Let the ship in Figure 1float in salt water at the waterline WL. Brepresents the position of thecenter of buoyancy and the Gthe center of the gravity. For equilibrium, Band Gmust be in thesame vertical line.
If the ship now passes into the fresh water, the mean draft will increase. Let W1L1represent thenew waterline and bthe center of gravity of the extra volume of water displaced. The center of
buoyancy of the ship will move from Bto B1in the direction directly towards b. The force ofbuoyancy now acts vertically upwards through B1and the ships weight acts vertically downwardthrough G. The ship will then change trim to bring the centers of gravity and buoyancy back in tothe same vertical line.
: displacementG: center of gravityB: center of buoyancyB1: shifted center of buoyancyF: center of floatation
q:density
q1: reduced densityd: difference between LCBand LCFV:underwater volume of the vesselv: increment of volume
Change of Trim = {W x BB1} / MCTC
* The horizontal shift of the center of buoyancy BB1 can be found from
BB1 = v x d / V + v
* Moment changing trim = x BB1
* The increment of volume can be found from
-
8/13/2019 Change in Trim Due to Change in Density
2/4
v= Sinkage x area of waterplane
v = s x[(TPC x 100)/q]
Sinkage can be found from
(D + s) / D = q / q1 equals s = D x [(q/q1) - 1]
Example:
A vessel is floating at drafts: Fwd: 11.914 m, Mid: 11.900 m and Aft: 12.024 m in 1.000 ton/m3water density. She is to enter water density 0.9954 ton/m3. Find her drafts Fwd, Mid and Aft indock water. (Figures are taken from the hydrostatic table of M/V North Princess)
MCTC = 974.57 ton m/cm.TPC = 64.4 ton/cmLCF = 0.62 (A)LCB = (-) 5.90 (F)Length = 216.9 mDisplacement = 70650.50 tons
Initial mean draft:
dml = da ( l/L ) x t
= 12.024(107.865 / 216.9) x 0.11= 11.969 m
(Initial Mean Draft also can be found from (11.914 + 12.024) / 2 = 23.938 / 2 = 11.969 m)
Final mean draft:dmF = dml x q1/qF
= 11.969 x 1.000/0.9954= 12.024 m
Sinkage:s = dmF dml
= 12.024 11.969
= 0.055 m
V = / q
= 70650.50 / 1.000 m3 = 70650.50 m3
v = V ( q1 / qF 1)
= 70650.50 x ((1.000 / 0.9954) 1)= 326.49 m3
BB1 = v x d / V + v
-
8/13/2019 Change in Trim Due to Change in Density
3/4
= (326.49 x (5.90+0.62)) / (70650.50 + 326.49)= 2128.71/ 70976.99 m= 0.03 m
Trim= moment changing trim / MCTC
= x BB1 / MCTC= 70650.50 x 0.03 / 974.57= 2.2 cm = 0.022 m by Fwd
Change of trim aft= l/Lx change of trim
= 107.865 / 216.9 x 2.2= 1.1 cm= (-) 0.011 m(aft)
Change of trim forward= 2.2 1.1 = 1.1 cm
= (+) 0.011 m (fwd)
2nd Method:
Change of Trim= [x {D2 D1} x {LCF LCB}] / D1 x MTC2
D1= 11.969 mD2= 12.024 mLCF= 0.62LCB = (-) 5.90MTC2 = 976.22
Trim= [70650.50 x {12.024 11.969} x {0.62+5.90}] / 11.969 x 976.22
= 0.022 m by Fwd
3rd Method:Change of Trim = [{LCB1 - LCB2} x W] / MTC x 100
LCB1 @ 11.969 = (-) 5.90LCB2 @ 12.024 = (-) 5.87
Trim = [{5.90 5.87} x 70650.50] / 974.57 x 100
= 0.022 m
End...
Fwd (m) Mid (m) Aft (m)
Initial Draft 11.914 11.900 12.024
Sinkage 0.055 0.055 0.055
11.969 11.955 12.079
Trim (+) 0.011 (-) 0.011
Final Draft 11.98 11.955 12.068
-
8/13/2019 Change in Trim Due to Change in Density
4/4