induction machines fundamentals
TRANSCRIPT
Induction Machines 1
Induction Motor Stator-2 pole
concentrated winding
Induction Machines 2
Induction motor stator- Distributed
4 pole lap winding
Ref: Electrical Machine Design by A.K. Sawhney
& A. Chakrabarti
Induction Machines 3 1 Cycle
Amp
time t0
t1 t2 t3 t4
t01 t12 Currents in different phases of AC Machine
Induction Machines 4
Axis of phase a
a’ a’
-90 -40 10 60 110 160 210 260 -1
-0.8
-0.6
-0.4
-0.2
0
0.2
0.4
0.6
0.8
1
Fa
Space angle (Ө) in degrees
t0
t01
t12
t2
a
MMF Due to ‘a’ phase current
Induction Machines 5
a Fc
-93 10 113 216 -1.5
-1
-0.5
0
0.5
1
1.5
a’
c’ b’
b c
a
a’
c’ b’
b c
a
a’
c’ b’
b c
a
a’
c’ b’
b c
Fb
Fa F
Fb Fc
F
Fa
F
Fb
Fc Fc Fb
F
Space angle () in degrees
F Fa Fc
Fb
t = t0= t4
t = t1 t = t2 t = t3
t = t0= t4
RMF(Rotating Magnetic Field)
Induction Machines 6
Mathematical expression for RMF
;sec/2
);(#
2
3
;)2
cos(),(
radinvoltageappliedoffrequencyf
bookthewithconsistentbetospoleofP
INF
tP
FtF
or
msm
m
3
2
2cos
3
2cos
3
2
2cos
3
2cos)
2cos()cos(),(
PtIN
PtIN
PtINtF
ms
msms
Speed of RMF (synchronous speed)
The RMF will become constant if
02
tP
That can happen if the rate of change of
.sec/.2
1 radPdt
d
is
This is called the synchronous speed.
rpmP
f
P
f
Pdt
dn
120
2*
60*2*2
2*
60*2
2
601
In rpm,
7 Induction Machines
Induction Machines 8
Mathematical expression and speed of
RMF with space and time harmonics
nP
h
hn
thnP
FtF
nh
mnh
2by given is speed RMF thegeneralIn
6. slidein described procedure thefollowingsign out the findcan Onenegative are they etc. 5,11,17For
positive arethey etc.1,7,13,For.harmonicsondependentis RMF theofrotationofspeedThe
...,5,7,6,11.harmonics1timeoforder....1,5,7,6,11 harmonicsspaceoforder
;)2
cos(),(
Induction Machines 9
RMF- How it looks for different poles
Induction Machines 10
# of poles –versus synchronous speed in
rpm for a machine excited with 60 Hz
n1
Induction Machines 11
Induction Motor
•Most popular motor today in the low and medium horsepower range
•Very robust in construction
•Speed easily controllable using V/f or Field Oriented Controllers
•Have replaced DC Motors in areas where traditional DC Motors
cannot be used such as mining or explosive environments
•Of two types depending on motor construction: Squirrel Cage
or Slip Ring
•Only Disadvantage: Most of them run with a lagging power factor
Induction Machines 12
Squirrel Cage Rotor
Induction Machines 13
Slip Ring Rotor
•The rotor contains windings similar to stator.
•The connections from rotor are brought out using slip rings that
are rotating with the rotor and carbon brushes that are static.
Induction Machines 14
Torque Production in an Induction Motor
•In a conventional DC machine field is stationary and the
current carrying conductors rotate.
•We can obtain similar results if we make field structure
rotating and current carrying conductor stationary.
•In an induction motor the conventional 3-phase winding
sets up the rotating magnetic field(RMF) and the rotor
carries the current carrying conductors.
•An EMF and hence current is induced in the rotor due to
the speed difference between the RMF and the rotor,
similar to that in a DC motor.
•This current produces a torque such that the speed
difference between the RMF and rotor is reduced.
Induction Machines 15
Slip in Induction Motor
•However, this speed difference cannot become zero because that
would stop generation of the torque producing current itself.
•The parameter slip ‘s’ is a measure of this relative speed difference
1
1
1
1
mm
n
nns
where n1,1 are the speeds of the RMF in RPM and rad/sec
respectively
nm,m are the speeds of the motor in RPM and rad/sec respectively
•The angular slip frequency and the slip frequency at which voltage
is induced in the rotor is given by
sff,s slipslip
Induction Machines 16
Induction Motor Example 1
A 100 hp, 8 pole, 60 Hz, 3 phase induction motor runs at 891 rpm
under full load. Determine the i) synchronous speed in rpm, ii) slip, iii)
slip frequency at full load. Also, iv) estimate speed if load torque becomes
half of full load torque, given the fact that torque is proportional to
slip in the region between breakdown torque or zero torque.
Solution:
i) Synchronous speed= 𝑛1 = 120 𝑓
𝑃=
120 . 60
8 = 900
rpm.
ii) Slip = 𝑠 =𝑛1−𝑛𝑚
𝑛1=
900−891
900=
9
900= 0.01
iii) Slip frequency = 𝑠. 𝑓 = 0.01 .60 = 0.6 Hz.
Example I: Solution
Induction Machines 17
T
S, nm
Tstart
Tmax
}Toruqe is proportional to
slip between maximum
(break down) torque and zero torque
Tfull load
iv) Following the figure above
𝑇𝐹𝐿 = 𝐾𝑠𝐹𝐿 and 𝑇𝐹𝐿/2 = 𝐾𝑠𝐹𝐿/2 where ‘FL’ implies full load and ‘K’ is the constant of proportionality.
∴ 𝑠𝐹𝐿/2 =𝑇𝐹𝐿/2
𝑇𝐹𝐿𝑠𝐹𝐿 =
𝑠𝐹𝐿2
= 0.005
∴ speed at half load torque= 1 − 𝑠𝐹𝐿2
𝑛𝑠 = 1 −𝑠𝐹𝐿
2 𝑛𝑠 = 1 − 0.005 900 = 895.5 rpm.
Induction Machines 18
Rotor Equivalent Circuit
R2
sE2
jsX2
I2
E2
jX2
R2/sI2
The equation for the circuit on the left is
sE2=I2(R2+jsX2)
Dividing both sides by s we can obtain
E2=I2(R2/s+jX2)
Induction Machines 19
Induction Motor Equivalent Circuit
Note: Prot includes the iron losses along with the rotational losses. The sum of the
iron and rotational losses and hence Prot is constant over the normal operating range at rated
frequency of operation. This is because as the speed increases the rotational losses increase, but
the rotor iron losses decrease as the slip frequency is lower. The converse is true when speed
decreases.
V1
I1
R1
jX1 jX2'
R2’
((1-s)/s)R2’jXm
I2’
Im
Pin=3|V1||I1|cosf Pag
P1=3|I1|2R1
Stator copper
loss
Pdev =
3|I2'|2{(1-s)/s}R2
'Pout
P2=3|I2'|2R2
'
Rotor copper
loss
Prot
Rotational loss
Power Relationships
ssPPP
ssPP
PPP
devag
dev
devag
1::1::
1::
2
2
2
20 Induction Machines
Induction Motor Example 2 A, 3 phase, 15 hp, 460V, 4 pole, 60 Hz,1728 rpm IM delivers full
output power to a load connected to its shaft. Windage and friction
losses amount to 750W. Determine i) gross output(mechanical)
power, ii) Air-gap power and iii) Rotor copper loss.
Solution:
(i) Full load shaft power, 𝑃𝑜𝑢𝑡 = 15 hp = 15 * 746 =11190 W.
Gross ouput power = 𝑃𝑑𝑒𝑣 = Shaft power + windage and friction loss = 11190+ 750 = 11940 W.
(ii) Synchronous speed= 𝑛1 = 120 𝑓
𝑃=
120∗ 60
4 = 1800 rpm.
Slip = 𝑠 =𝑛1−𝑛𝑚
𝑛1=
1800−1728
1800=
72
1800= 0.04
𝑃𝑎𝑔 =𝑃𝑑𝑒𝑣1 − 𝑠
=11940
1 − 0.04= 12437.5 W
(iii) Rotor copper loss = 𝑃2 = 𝑠𝑃𝑎𝑔 = 0.04 ∗ 12437.5 = 497.5 W.
OR
𝑃2 = 𝑃𝑎𝑔 − 𝑃𝑑𝑒𝑣 = 12437.5 −11940 W =497.5 W.
21 Induction Machines
Induction Motor Example 3
Induction Machines 22
A 30 hp, 4 pole, 440V,60 Hz delta connected induction motor
has a rotational loss of 900W at1764 rpm. Find the pf, line
current, output power, air-gap power, copper loss, output torque,
efficiency at 1764 rpm. R1 =1.2 ohms,
R2'=0.6 ohms X1=2 ohms, X2'=0.8 ohms , Xm=50 ohms.
Solutions:
V1 =440<00V
I1
R1=1.2 Ω
jX1=j2 Ω jX2’=j0.8 Ω
R2’=0.6 Ω
((1-s)/s)R2’ =29.4ΩjXm= j50 Ω
I2’
Im
Induction Motor Example 3 (contd..)
Induction Machines 23
Synchronous speed= 𝑛𝑠 = 120 𝑓
𝑃=
120 . 60
4 = 1800 rpm.
Slip = 𝑠 =𝑛𝑠−𝑛𝑚
𝑛𝑠=
1800−1764
1800=
36
1800= 0.02.
∴1−𝑠
𝑠𝑅2′ =
1−0.02
0.02 . 0.6 = 29.4 Ω.
From the above figure
𝑍1 = 𝑅1 + 𝑗𝑋1 + 𝑗𝑋𝑚 . 1 − 𝑠
𝑠𝑅2′ + 𝑅2
′ + 𝑗𝑋2′ / 𝑗𝑋𝑚 +
1 − 𝑠
𝑠𝑅2′ + 𝑅2
′ + 𝑗𝑋2′
=22.75+j 15.51 Ω =27.53∠34.290 Ω
∴ 𝐼1 = 𝑉1
𝑍1= 440∠00
27.53∠34.290 = 15.98∠− 34.290A
∴ 𝑝𝑓 = 𝑐𝑜𝑠𝜙 = cos 34.29 = 0.83 lag.
Line current = 3 𝐼1 = 27.68 A.
Induction Motor Example 3 (contd..)
Induction Machines 24
Input power = 𝑃𝑖𝑛 = 3 𝑉1 𝐼1 𝑐𝑜𝑠𝜙 = 3. 440. 15.98 . 0.83 = 17.43 kW.
𝐼2′ =
𝑉1−𝐼1(𝑅1+𝑗𝑋1)
𝑅2′
𝑠+𝑗𝑋2
′=
440∠00−15.98∠−34.290 .(1.2+𝑗2)
(30+𝑗0.8)= 13.55∠ − 3.730 A
Output power =𝑃𝑜𝑢𝑡 = 𝑃𝑑𝑒𝑣 − 𝑃2 = 3 𝐼2′ 2 1−𝑠
𝑠𝑅2′ − 900 = 16193.74 − 900 = 15293.74 W
Copper loss = 𝑃1 + 𝑃2 = 3 𝐼12𝑅1 + 3 𝐼2
′ 2𝑅2′ = 3 ∗ 15.982 ∗ 1.2 + 3 ∗ 13.552 ∗ 0.6 = 919.30 +
330.48 = 1249.78 W
Output Torque = 𝑇𝑜𝑢𝑡 =𝑃𝑜𝑢𝑡
𝜔𝑚=
15293 .74
2𝜋∗ 1764
60
= 82.79 𝑁 −𝑚.
% Efficiency =𝜂 =𝑃𝑜𝑢𝑡
𝑃𝑖𝑛. 100 =
15293 .74
17430. 100 = 87.74 %
𝑃𝑎𝑔 = 𝑃𝑖𝑛 − 𝑃2=17430-3 ∗ 15.982 ∗ 1.2 =17430-919.30=16510.7 W.
Three Phase Table
Induction Machines 25
Relationships of balanced three phase circuits
Star Delta
Voltage (V) 𝑉𝐿−𝐿 = 3𝑉𝑝ℎ 𝑉𝐿−𝐿 = 𝑉𝑝ℎ
Current (A) 𝐼𝐿 = 𝐼𝑝ℎ 𝐼𝐿 = 3𝐼𝑝ℎ
Active Power (P) (W) 3𝑉𝐿−𝐿𝐼𝐿 cos𝜑
=3𝑉𝑝ℎ 𝐼𝑝ℎ cos𝜑 3𝑉𝐿−𝐿𝐼𝐿 cos𝜑
=3𝑉𝑝ℎ 𝐼𝑝ℎ cos𝜑
Reactive Power (Q)
(VAR) 3𝑉𝐿−𝐿𝐼𝐿 sin𝜑
=3𝑉𝑝ℎ 𝐼𝑝ℎ sin𝜑
3𝑉𝐿−𝐿𝐼𝐿 sin𝜑
=3𝑉𝑝ℎ 𝐼𝑝ℎ sin𝜑
Apparent Power(VA) 3𝑉𝐿−𝐿𝐼𝐿=3𝑉𝑝ℎ𝐼𝑝ℎ 3𝑉𝐿−𝐿𝐼𝐿=3𝑉𝑝ℎ𝐼𝑝ℎ
Note: 𝑉𝐿−𝐿= Line-Line Voltage, 𝐼𝐿= Line Current, 𝑉𝑝ℎ= Phase
voltage, 𝐼𝑝ℎ= Phase Current, cos𝜑 = Power Factor, 𝜑 = Power Factor
Angle.