m nd a
TRANSCRIPT
![Page 1: m nd a](https://reader030.vdocument.in/reader030/viewer/2022021213/577d291b1a28ab4e1ea5ffd1/html5/thumbnails/1.jpg)
8/6/2019 m nd a
http://slidepdf.com/reader/full/m-nd-a 1/6
q. 12 Purchasing company vendor company
Net profits 80 lac 15.75 lac
EPS Rs 4 Rs 10.50
No. pf shares 20 lac 1.5 lac
Price per share rs 42 rs 85
The purchasing company is willing to purchase all shares of vendor at a price in cash which results
into post merger EPS of purchasing co. Rs 4( same a searlier)
Assumed that the amount borrowed for this purpose=
Interest per annum= 15% of x = .15x
Tax saving on internet cost = .15x * 52%
= .075x
Net outflows as interest = 0.15x 0.075x = 0.072
Combined annual earning after merger = 80l + 15.75l 0.072x
Post merger EPS of purchasing company = combined earning
No. of shares of purchasing company
Rs. 4 = 95.75 lac 0.072x
20 lac
x = 218.75 lacs
Amount of loan to purchase 1.5 lacs share = 218.75 lacs
Value per share paid to vendor co. = 218.75 lacs = Rs 145.83
1.5 lacs
Q. 21 Firm A Firm B
Price per share Rs 75 Rs 30
No. of shares 10 lacs 5 lacs
Market value of business 750 lacs 150 lacs
A acquires B by allotting 2,5 lacs shares to B for its business. There will be synergic gain of Rs 150
lacs.
![Page 2: m nd a](https://reader030.vdocument.in/reader030/viewer/2022021213/577d291b1a28ab4e1ea5ffd1/html5/thumbnails/2.jpg)
8/6/2019 m nd a
http://slidepdf.com/reader/full/m-nd-a 2/6
Post merger value of combined business = sum of value of individual business and synergic gain
= 750 + 150 + 150 lac = 1050 lacs
Total shares of A ( after merger ) = 10 lac + 2.5 lacs = 12.50 lacs
Post merger value per share = 1050 lac
12.50 lac
= Rs 84
Value of shares allotted to B ltd = 2.5 l * 84 = 210 lacs
Cost to purchasing company = value of consideration given current value of B ltd
= 210l 110l = 60 lac
NV to vendor co. ( B ltd) = value of ______ - premerger value of business
= 210 -150 = 60 lac
NPV to purchasing co. A ltd = total synergic gain cost of acquisition of B
= 150 60 = 90 lacs
Or postmerger value of combined business = sum of premerger value of individual business cost of
acquisition of B ltd
= Rs 1050l (750 150) 60 l
= 90 lacs
Q.22 BM ltd( purchasing co.) WA ltd ( vendor co.)
No. of shares 20l 12l
Price per share Rs 180 Rs 40
Value of business 3600 lac 4800 lac
1. If the payment will be in cash Rs 50 per share of WA ltd:-
Cost to BM = value of cash consideration given premerger value of WA ltd.
= 12 lac * Rs 50 480 lac = Rs 120 lac
2. If the payment is in the form of shares:
Agreed exchange ratio = one share of BM for 3 shares of WA
Total shares to be allotted to WA ltd = 12 lac * 1/3 = 4 lacs Exchange shares
![Page 3: m nd a](https://reader030.vdocument.in/reader030/viewer/2022021213/577d291b1a28ab4e1ea5ffd1/html5/thumbnails/3.jpg)
8/6/2019 m nd a
http://slidepdf.com/reader/full/m-nd-a 3/6
WA ltd ( Premerger position)
Expected dividend per share = Rs 1.60
( next dividend D1 )
Current price per share (Po) = Rs 40
Cost of equity = D1/Po + f
= 1.60/40 + 0.06 = 0.10
WA ltd under new management :-
Expected dividend per share (D!) = RS 1.60
Cost of equity = 10%
g. rate under new mgmt = 8% PA
value of one share = D1/
= 1.60/.10-.08 = 80
Value of all shares of WA ltd = 12lac * 80
= 960 lacs
Post merger value of combined business = value of BM + value of WA
= 3600 + 960 = 4560 lacs
Post merger no. of shares of BM = 20lac + 4lac
= 24 lacs
Post merger value per share = 4560/24 = 190
Value of consideration offered = consideration given current value of WA
= 760 480
= 280 lacs
3. Total gain from acquisition = post merger value of combined price sum of premerger
value of individual business
= 4560 lac ( 3600 + 480) lacs
= 480 lacs
NPV to vendor WA = 280 lacs
NPV to purchasing company BM = overall gain cost to BM ( NPV to WA)
![Page 4: m nd a](https://reader030.vdocument.in/reader030/viewer/2022021213/577d291b1a28ab4e1ea5ffd1/html5/thumbnails/4.jpg)
8/6/2019 m nd a
http://slidepdf.com/reader/full/m-nd-a 4/6
9= 480 280 = 200 lacs
4. If the g. Rate of WA will continue to be 6% even under new mgmt:-
Current price per share ( po) od WA = D1/ = 1.60 / .10 - .06 = Rs 40
Value of WA ltd = 12lacs * Rs 40 = rs 480 lacs
( value of all share)
Post merger value of combined business = 3600 +480 =4080 lacs
Post merger value of one share of BM = 480 /24 =rs 170
Value of consideration given = 4 lac * 170 =680 lacs
Cost of acquisition of WA ltd to BM = consideration given premium value of WA
=680 480
200 lacs
Q. 23 (i) AFC ( purchasing company) VCD ( vendor company)
No. of shares 10lacs 5 lacs
Price per share RS 100 RS 20
Premerger value of business 1000 lacs 100 lacs
(ii) expected ( next) div. Per share of BCD = 0.60
g. rate ( under existing mgt. ) of BCD = 7 % PA
g. rate ( under new mgt.) = 8% PA
a) cost of equity of BCD:-
under existing mgt. = D1/Po +g = .60/20 + 0.07 = 0.10
under new mgt. =
price per share = D1/Ke y = .60/ .10 - .08 = Rs 30
value of all shares of BC ltd
5lacs * 30 = 150 lacs
Increase in value of BCD under new mgt
= calue of BCD under new mgmt. value of BCD under existing mgmt.
= 150lacs 100lacs = Rs 50 lacs
![Page 5: m nd a](https://reader030.vdocument.in/reader030/viewer/2022021213/577d291b1a28ab4e1ea5ffd1/html5/thumbnails/5.jpg)
8/6/2019 m nd a
http://slidepdf.com/reader/full/m-nd-a 5/6
B) if the exchange ratio is 1 share for 4 shares of BCD
No. of new shares offered by AFC = 5lac * ¼ = 1.25
Post merger value of AFC ltd. = 1000lacs + 150 lacs
=Rs 1150 lacs
Post merger total share = 10l + 1.25
= 11.25 lacs
Value per share = Rs 1150 lacs/ 11.25 lacs = 102.22
Value of consideration offered = Rs 102.22 * 1.25 lacs = 127.775 lacs
Gain to BCD = 127.775 100l
= 27.775l
Total gain = inverse in value of BCD under new mgt. = 50 lacs
Gain to AFC = total gain gain to BCD ( cost to AFC)
= 50 27.775 = 22.225 lacs
C ) cash payment for 5 lac share of BCD = %lacs * 22 = Rs 110 lacs
Gain to share holders of BCD = 110 100 = 10 lacs
Assumed this cash is taken at loan 10%
Interest rate ,then interest cost = 110 * 10% = 11lacs
AFC BCD
Premerger EPS Rs 8 RS 2.50
NO. of share 10l 5l
Premerger earning 80l 12. 5 lacs
Post merger combined earning after paying interest ( net of tax)
= 80 + 12.50 11 ( 1- tax rate)
81.50 lacs
Premerger P/E ratio of AFC = Price per share / EPS
= Rs 100/* = RS. 12.50
Assuming same P/E continues during post merger = P/Er * EPS
![Page 6: m nd a](https://reader030.vdocument.in/reader030/viewer/2022021213/577d291b1a28ab4e1ea5ffd1/html5/thumbnails/6.jpg)
8/6/2019 m nd a
http://slidepdf.com/reader/full/m-nd-a 6/6
Post merger value per share = 12.5 * Rs 8.15 = Rs 101.87
Post merger value per share of AFC = 101.875 * 10 lacs
= 1018.75 lacs
Gain to AFC = Post merger value pare merger value
= 1018.75 -1000 = Rs 18.75 lacs