sk rpt pen. seni visual tahun 4 shared by azmi suhaili
DESCRIPTION
fTRANSCRIPT
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada lukisan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
1.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
1.1.1.1 Garisan silang pangkah.
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada karya
lukisan
1.1.1.2 Ruang
ruang dalam
lukisan.
4 Objektif Pembelajaran
1.1.1.3 Bentuk
ilusi
5 Aktiviti PdP
1.1.1.4 Warna primer atau sekunder atau tertier
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
1.1.1.5 Jalinan - tampak
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
8 Penilaian
proses dan teknik pada karya
1.1.2 Prinsip rekaan
9 Refleksi
lukisan.
1.1.2.1 Penegasan hal benda
1.1.2.2 Kepelbagaian hal benda
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
1.1.2.3 Kesatuan komposisi objek
dan kefahaman bahasa seni visual,
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik
dalam penghasilan karya lukisan.
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan lukisan
Menggambar
bahasa seni visual
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
dan media dalam
kefahaman dan kemahiran bahasa
Tema : Alam
penghasilan karya
1.1.2.1 Alat tiada
seni visual, media serta proses dan
1 & 2
Semulajadi
lukisan
1.1.2.2 Bahan kertas lukisan, pensel dan pensel warna atau
teknik dalam penghasilan karya
oil pastel
lukisan.
2 10
Tajuk :Di Kaki Bukit
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
JAN. 2014
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
dalam penghasilan karya
Aktiviti :Lukisan
kefahaman dan kemahiran bahasa
1.2.2.1 Teknik silang pangkah (cross hatching)
seni visual, proses dan teknik serta
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
menggunakan media yang betul
1.3 Ekspresi Kreatif
dalam penghasilan karya lukisan
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
yang kreatif.
penghasilan lukisan secara kreatif
melalui pelbagai
sumber, kajian dan
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
6. Menzahirkan idea kreatif
teknologi dalam
berpandukan kemahiran bahasa
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan lukisan
seni visual, media, proses dan
lukisan
teknik yang betul dalam penghasilan
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
karya lukisan serta berhujah
penghasilan karya lukisan.
terhadap hasil karya sendiri dan
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
rakan secara lisan dengan
1.4 Apresiasi Seni
menghubungkaitkan sejarah seni
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
Apresiasi terhadap
atau tokoh seni atau warisan seni
karya sendiri dan
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara
rakan berpandukan
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
bahasa seni visual,
penghasilan karya
sejarah seni dan
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak teknik lukisan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
2.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
2.1.1.1 Garisan tebal dan nipis.
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada corak teknik
corak teknik lukisan
2.1.1.2 Rupa
Geometri atau organik
4 Objektif Pembelajaran
lukisan.
2.1.1.3 Warna
primer atau sekunder atau tertier
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
2.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
2.1.2.1 Harmoni warna
8 Penilaian
proses dan teknik pada corak teknik
2.1.2.2 Imbangan simetri
9 Refleksi
lukisan.
2.1.2.3 Ritma dan pergerakan susunan sisik ikan
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
dan kefahaman bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
Membuat Corak
dalam penghasilan corak teknik
bahasa seni visual
lukisan
Dan Rekaan
lukisan.
dan media dalam
(terancang)
penghasilan karya
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
corak teknik lukisan
2.2.1.1 Alat pembaris dan alatan lain yang sesuai
3 & 4
Tema : Alam
kefahaman dan kemahiran bahasa
2.2.1.2 Bahan kertas lukisan dan pensel warna atau oil pastel
semulajadi
seni visual, media serta proses dan
13 24
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
teknik dalam penghasilan corak
JAN. 2014
Tajuk :Corak
dalam penghasilan karya
teknik lukisan.
Hiasan Dinding
2.2.2.1 Teknik lukisan
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Aktiviti :Lukisan
2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
kefahaman dan kemahiran bahasa
seni visual, proses dan teknik serta
Penzahiran idea
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
melalui pelbagai
penghasilan corak teknik lukisan secara kreatif
menggunakan media yang betul
sumber, kajian dan
dalam penghasilan corak teknik
teknologi dalam
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
lukisan yang kreatif.
penghasilan karya
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
corak teknik lukisan
corak teknik lukisan
6. Menzahirkan idea kreatif
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
berpandukan kemahiran bahasa
penghasilan karya corak teknik lukisan.
seni visual, media, proses dan
teknik yang betul dalam penghasilan
corak teknik lukisan serta berhujah
2.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
terhadap hasil karya sendiri dan
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
rakan secara lisan dengan
karya sendiri dan
menghubungkaitkan sejarah seni
atau tokoh seni atau warisan seni
rakan berpandukan
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
bahasa seni visual,
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
sejarah seni dan
penghasilan karya
budaya
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CADANGAN/ CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak teknik cetakan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
3.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
3.1.1.1 Bentuk
konkrit
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada arca teknik
arca teknik asemblaj
3.1.1.2 Ruang
nyata
4 Objektif Pembelajaran
asemblaj.
3.1.1.3 Jalinan sentuh dan tampak
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
3.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
3.1.2.1 Kepelbagaian bahan, warna atau saiz
8 Penilaian
proses dan teknik pada arca teknik
3.1.2.2 Imbangan simetri atau tidak simetri
9 Refleksi
asemblaj.
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
dan kefahaman bahasa seni visual,
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan arca teknik
media serta proses dan teknik
bahasa seni visual
asemblaj
dalam penghasilan arca teknik
Membentuk Dan
dan media dalam
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
asemblaj.
penghasilan karya
Membuat Binaan
arca teknik asemblaj
3.2.1.1 Alat gunting
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Tema : Objek
3.2.1.2 Bahan gam, bahan kutipan dan bahan yang sesuai
kefahaman dan kemahiran bahasa
5, 6 & 7
seni visual, media serta proses dan
Buatan Manusia
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
teknik dalam penghasilan arca
27 JAN
dalam penghasilan karya
teknik asemblaj.
14 FEB.
Tajuk :Arca Robot
3.2.2.1 Teknik asemblaj
2014
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Aktiviti :Asemblaj
kefahaman dan kemahiran bahasa
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
3.3 Ekspresi Kreatif
seni visual, proses dan teknik serta
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
menggunakan media yang betul
penghasilan arca teknik asemblaj secara kreatif
melalui pelbagai
dalam penghasilan arca teknik
sumber, kajian dan
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
asemblaj yang kreatif.
teknologi dalam
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan karya
6. Menzahirkan idea kreatif
arca teknik asemblaj
arca teknik asemblaj
berpandukan kemahiran bahasa
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
seni visual, media, proses dan
penghasilan karya arca teknik asemblaj
teknik yang betul dalam penghasilan
arca teknik asemblaj serta berhujah
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
terhadap hasil karya sendiri dan
3.4 Apresiasi Seni
rakan secara lisan dengan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
menghubungkaitkan sejarah seni
Apresiasi terhadap
atau tokoh seni atau warisan seni
karya sendiri dan
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
rakan berpandukan
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
bahasa seni visual,
penghasilan karya
sejarah seni dan
3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
4.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak batik
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
4.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada corak
4.1.1.1 Garisan
tebal dan nipis
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada corak batik.
batik
4.1.1.2 Rupa organik atau geometri
4 Objektif Pembelajaran
4.1.1.3 Warna primer dan sekunder dan tertier
2. Menyatakan dan memahami
5 Aktiviti PdP
6 EMK
4.1.2 Prinsip rekaan
bahasa seni visual, media serta
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
proses dan teknik pada corak batik.
4.1.2.1 Harmoni
warna
8 Penilaian
4.1.2.2 Kesatuan susunan motif
3. Mengaplikasikan pengetahuan
9 Refleksi
dan kefahaman bahasa seni visual,
Contoh hasil karya:
media serta proses dan teknik
4.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
dalam penghasilan corak batik.
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak batik
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Mengenal Kraf
bahasa seni visual
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
kefahaman dan kemahiran bahasa
Tradisional
dan media dalam
seni visual, media serta proses dan
penghasilan corak
4.2.1.1 Alat berus lukisan dan palet
teknik dalam penghasilan corak
batik
4.2.1.2 Bahan kertas lukisan, lilin atau oil pastel dan pewarna
Tema : Alam
batik.
batik atau warna air
8, 9 & 10
semulajadi
4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
17 FEB 7
Tajuk :Flora Dan
kefahaman dan kemahiran bahasa
dalam penghasilan karya
MAC 2014
Fauna
seni visual, proses dan teknik serta
4.2.2.1 Teknik resis
menggunakan media yang betul
Aktiviti :Batik
dalam penghasilan corak batik yang
4.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
kreatif.
Penzahiran idea
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
6. Menzahirkan idea kreatif
melalui pelbagai
penghasilan corak batik secara kreatif
berpandukan kemahiran bahasa
sumber, kajian dan
seni visual, media, proses dan
teknologi dalam
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
teknik yang betul dalam penghasilan
penghasilan corak
4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
corak batik serta berhujah terhadap
batik
arca teknik asemblaj
hasil karya sendiri dan rakan secara
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
lisan dengan menghubungkaitkan
penghasilan corak batik
sejarah seni atau tokoh seni atau
warisan seni negara.
4.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
karya sendiri dan
rakan berpandukan
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
bahasa seni visual,
4.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dan rakan secara lisan
sejarah seni dan
4.4.3 Menyatakan kegunaan lain batik dalam kehidupan
budaya
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada catan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
1.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
1.1.1.1 Bentuk
ilusi.
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada karya catan.
catan
1.1.1.2 Warna
warna primer atau sekunder atau tertier
4 Objektif Pembelajaran
1.1.1.3 Ruang
ruang dalam
2. Menyatakan dan memahami
5 Aktiviti PdP
6 EMK
bahasa seni visual, media serta
1.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
proses dan teknik pada karya catan.
1.1.2.1 Harmoni warna
8 Penilaian
1.1.2.2 Ritma dan pergerakan hal benda
3. Mengaplikasikan pengetahuan
9 Refleksi
1.1.2.3 Imbangan Tidak simetri
dan kefahaman bahasa seni visual,
Contoh hasil karya:
media serta proses dan teknik
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
1.2 Aplikasi Seni
dalam penghasilan karya catan.
media serta proses dan teknik dalam penghasilan catan
Mengaplikasikan
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
bahasa seni visual
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
Menggambar
kefahaman dan kemahiran bahasa
dan media dalam
1.1.2.1 Alat berus lukisan dan palet
seni visual, media serta proses dan
penghasilan karya
Tema : Alam
1.1.2.2 Bahan kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau
teknik dalam penghasilan karya
catan
11 & 12
semulajadi
cat tempera
catan.
10 21
Tajuk :Muara
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
MAC 2014
dalam penghasilan karya
kefahaman dan kemahiran bahasa
1.2.2.1 Teknik basah atas kering
Aktiviti :Catan
seni visual, proses dan teknik serta
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
menggunakan media yang betul
1.3 Ekspresi Kreatif
dalam penghasilan karya catan
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
yang kreatif.
Penzahiran idea
penghasilan lukisan secara kreatif
melalui pelbagai
6. Menzahirkan idea kreatif
sumber, kajian dan
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
berpandukan kemahiran bahasa
teknologi dalam
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
seni visual, media, proses dan
penghasilan catan
catan
teknik yang betul dalam penghasilan
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
karya catan serta berhujah terhadap
penghasilan karya catan.
hasil karya sendiri dan rakan secara
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
lisan dengan menghubungkaitkan
sejarah seni atau tokoh seni atau
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
warisan seni negara.
karya sendiri dan
rakan berpandukan
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
bahasa seni visual,
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
sejarah seni dan
penghasilan karya
budaya
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
secara lisan
CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 1 (22 30 MAC 2014 )
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak teknik resis
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
2.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
2.1.1.1 Garisan tebal dan nipis.
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada corak teknik
corak teknik resis
2.1.1.2 Rupa
Geometri atau organik
4 Objektif Pembelajaran
resis.
2.1.1.3 Warna
primer atau sekunder atau tertier
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
2.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
2.1.2.1 Kontra warna
8 Penilaian
proses dan teknik pada corak teknik
2.1.2.2 Penegasan motif
9 Refleksi
resis.
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
2.2 Aplikasi Seni
dan kefahaman bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik
resis
Membuat Corak
bahasa seni visual
dalam penghasilan corak teknik
Dan Rekaan
dan media dalam
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
resis.
(terancang)
penghasilan karya
2.2.1.1 Alat berus lukisan, palet, span dan alatan lain yang
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
corak teknik resis
sesuai
13, 14 & 15
Tema : Alam
kefahaman dan kemahiran bahasa
2.2.1.2 Bahan kertas lukisan, lilin atau oil pastel dan cat air, cat
seni visual, media serta proses dan
semulajadi
poster, pewarna batik atau bahan lain yang sesuai
teknik dalam penghasilan corak
31 MAC
teknik resis.
18APR.
Tajuk :Pembalut
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
2014
Hadiah
dalam penghasilan karya
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
2.2.2.1 Teknik resis
Aktiviti :Resis
kefahaman dan kemahiran bahasa
seni visual, proses dan teknik serta
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
2.3 Ekspresi Kreatif
menggunakan media yang betul
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
dalam penghasilan corak teknik
penghasilan corak teknik resis secara kreatif
resis yang kreatif.
melalui pelbagai
sumber, kajian dan
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
6. Menzahirkan idea kreatif
teknologi dalam
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan karya
berpandukan kemahiran bahasa
corak teknik resis
corak teknik resis
seni visual, media, proses dan
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
teknik yang betul dalam penghasilan
penghasilan karya corak teknik resis
corak teknik resis serta berhujah
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
terhadap hasil karya sendiri dan
2.4 Apresiasi Seni
rakan secara lisan dengan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
menghubungkaitkan sejarah seni
Apresiasi terhadap
atau tokoh seni atau warisan seni
karya sendiri dan
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
rakan berpandukan
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
bahasa seni visual,
penghasilan karya
sejarah seni dan
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada diorama
dan menggunakan
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
1. Mengenal dan mengetahui
bahasa seni visual
2 Tema/tajuk
3.1.1 Unsur seni
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada
3 Kod Standard Pembelajaran
3.1.1.1 Bentuk
konkrit
proses dan teknik pada karya
diorama
4 Objektif Pembelajaran
3.1.1.2 Ruang
nyata
diorama.
5 Aktiviti PdP
3.1.2 Prinsip rekaan
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
3.1.2.1 Kepelbagaian bahan, warna dan saiz
bahasa seni visual, media serta
8 Penilaian
3.1.2.2 Ritma dan pergerakan objek
proses dan teknik pada karya
9 Refleksi
diorama.
3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan diorama
dan kefahaman bahasa seni visual,
bahasa seni visual
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
media serta proses dan teknik
Membentuk Dan
dan media dalam
dalam penghasilan karya diorama.
penghasilan diorama
3.2.1.1 Alat gunting
Membuat Binaan
3.2.1.2 Bahan kotak, gam, benang, lidi, polisterina, gambar-
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Tema : Objek
gambar dari majalah, kad manila, kertas lukisan, plastik pembalut
kefahaman dan kemahiran bahasa
buku dan bahan yang sesuai
seni visual, media serta proses dan
16, 17 & 18
Buatan Manusia
teknik dalam penghasilan karya
21 APR
Tajuk :Taman
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
diorama.
dalam penghasilan karya
9 MEI 2014
Rama-Rama
3.2.2.1 Teknik gabungan pelbagai teknik (montaj, kolaj, lukisan
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Aktiviti :Diorama
dan lain-lain)
kefahaman dan kemahiran bahasa
seni visual, proses dan teknik serta
3.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
menggunakan media yang betul
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
dalam penghasilan karya diorama
Penzahiran idea
melalui pelbagai
penghasilan diorama secara kreatif
yang kreatif.
sumber, kajian dan
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
teknologi dalam
6. Menzahirkan idea kreatif
penghasilan diorama
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
berpandukan kemahiran bahasa
diorama
seni visual, media, proses dan
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
teknik yang betul dalam penghasilan
penghasilan diorama
karya diorama serta berhujah
terhadap hasil karya sendiri dan
3.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
rakan secara lisan dengan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
menghubungkaitkan sejarah seni
Apresiasi terhadap
atau tokoh seni atau warisan seni
karya sendiri dan
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
rakan berpandukan
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
bahasa seni visual,
penghasilan karya
sejarah seni dan
3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
4.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada ukiran
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
2 Tema/tajuk
4.1.1 Unsur seni
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada ukiran
3 Kod Standard Pembelajaran
4.1.1.1 Garisan
tebal dan nipis
proses dan teknik pada karya
4 Objektif Pembelajaran
4.1.1.2 Jalinan
sentuh
ukiran.
4.1.1.3 Bentuk konkrit
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
4.1.2 Prinsip rekaan
bahasa seni visual, media serta
8 Penilaian
4.1.2.1 Kesatuani motif
proses dan teknik pada karya
9 Refleksi
4.1.2.2 Imbangan simetri atau tidak simetri
ukiran.
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
4.2 Aplikasi Seni
media serta proses dan teknik dalam penghasilan ukiran
dan kefahaman bahasa seni visual,
Mengaplikasikan
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
media serta proses dan teknik
Mengenal Kraf
bahasa seni visual
dalam penghasilan karya ukiran.
Tradisional
dan media dalam
4.2.1.1 Alat pensel, pembaris, pen mata bola atau pencungkil
penghasilan ukiran
gigi dan alatan lain yang sesuai
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
19 & 20
Tema : Alam
4.2.1.2 Bahan sabun buku dan bahan lain yang sesuai
kefahaman dan kemahiran bahasa
Semulajadi
seni visual, media serta proses dan
4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
12 27
teknik dalam penghasilan karya
Tajuk :Flora
dalam penghasilan karya
ukiran.
MEI 2014
4.2.2.1 Teknik ukiran timbul
Aktiviti :Ukiran
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
kefahaman dan kemahiran bahasa
4.3 Ekspresi Kreatif
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
seni visual, proses dan teknik serta
Penzahiran idea
penghasilan ukiran secara kreatif
menggunakan media yang betul
melalui pelbagai
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
dalam penghasilan karya ukiran
sumber, kajian dan
yang kreatif.
4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
teknologi dalam
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan ukiran
6. Menzahirkan idea kreatif
penghasilan ukiran
berpandukan kemahiran bahasa
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
seni visual, media, proses dan
teknik yang betul dalam penghasilan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
4.4 Apresiasi Seni
karya ukiran serta berhujah
terhadap hasil karya sendiri dan
Apresiasi terhadap
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
rakan secara lisan dengan
karya sendiri dan
4.4.2 Memperkenalkan tokoh-tokoh seni ukiran tradisional
menghubungkaitkan sejarah seni
rakan berpandukan
tempatan
atau tokoh seni atau warisan seni
bahasa seni visual,
4.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
negara.
sejarah seni dan
secara lisan
budaya
CUTI PERTENGAHAN TAHUN (28 MEI 15 JUN 2014 )
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada gambar teknik gosokan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
1.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
1.1.1.1 Bentuk ilusi.
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada gambar
gambar teknik
1.1.1.2 Jalinan tampak dan sentuh
4 Objektif Pembelajaran
teknik gosokan.
gosokan
1.1.1.3 Warna primer atau sekunder atau tertier
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
1.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
1.1.2.1 Kepelbagaian jalinan
8 Penilaian
proses dan teknik pada gambar
1.1.2.2 Kesatuan komposisi objek
9 Refleksi
teknik gosokan.
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
1.2 Aplikasi Seni
dan kefahaman bahasa seni visual,
media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik
gosokan
bahasa seni visual
dalam penghasilan gambar teknik
Menggambar
dan media dalam
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
gosokan..
penghasilan karya
Tema : Alam
gambar teknik
1.1.2.1 Alat permukaan yang mempunyai jalinan
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
gosokan
1.1.2.2 Bahan kertas lukisan atau kertas A4, pensel warna dan
kefahaman dan kemahiran bahasa
semulajadi
21 & 22
pensel
seni visual, media serta proses dan
Tajuk :Buah-
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
teknik dalam penghasilan gambar
16 27
teknik gosokan.
buahan
dalam penghasilan karya
JUN 2014
1.2.2.1 Teknik gosokan
Aktiviti :Gosokan
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
kefahaman dan kemahiran bahasa
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
1.3 Ekspresi Kreatif
seni visual, proses dan teknik serta
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
menggunakan media yang betul
penghasilan gambar teknik gosokan secara kreatif
melalui pelbagai
dalam penghasilan gambar teknik
sumber, kajian dan
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
gosokan yang kreatif.
teknologi dalam
penghasilan gambar
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
6. Menzahirkan idea kreatif
teknik gosokan
gambar teknik gosokan
berpandukan kemahiran bahasa
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
seni visual, media, proses dan
penghasilan karya gambar teknik gosokan
teknik yang betul dalam penghasilan
gambar teknik gosokan serta
berhujah terhadap hasil karya
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
sendiri dan rakan secara lisan
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
dengan menghubungkaitkan sejarah
karya sendiri dan
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
seni atau tokoh seni atau warisan
rakan berpandukan
seni negara.
bahasa seni visual,
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
penghasilan karya
sejarah seni dan
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak teknik cetakan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
2.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
2.1.1.1 Rupa
Geometri atau organik
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada corak teknik
corak teknik cetakan
2.1.1.2 Warna
sekunder atau tertier
4 Objektif Pembelajaran
cetakan.
5 Aktiviti PdP
2.1.2 Prinsip rekaan
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
2.1.2.1 Kontra warna
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan susunan cermin
8 Penilaian
proses dan teknik pada corak teknik
9 Refleksi
cetakan.
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
2.2 Aplikasi Seni
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
Contoh hasil karya:
Mengaplikasikan
3. Mengaplikasikan pengetahuan
cetakan
bahasa seni visual
dan kefahaman bahasa seni visual,
dan media dalam
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
media serta proses dan teknik
Membuat Corak
penghasilan karya
dalam penghasilan corak teknik
2.2.1.1 Alat pembaris, kad bergelugur, berus lukisan, palet dan
corak teknik cetakan
cetakan.
Dan Rekaan
alatan lain yang sesuai
(terancang)
2.2.1.2 Bahan kertas lukisan, cat air atau cat poster atau cat
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
tempera dan bahan lain yang sesuai
Tema : Alam
kefahaman dan kemahiran bahasa
23 & 24
seni visual, media serta proses dan
semulajadi
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
teknik dalam penghasilan corak
30 JUN
dalam penghasilan karya
teknik cetakan.
11 JUL
Tajuk :Pembalut
2.2.2.1 Teknik cetakan blok
2014
Hadiah
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Aktiviti :Cetakan
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
kefahaman dan kemahiran bahasa
2.3 Ekspresi Kreatif
seni visual, proses dan teknik serta
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
menggunakan media yang betul
penghasilan corak teknik cetakan secara kreatif
melalui pelbagai
dalam penghasilan corak teknik
cetakan yang kreatif.
sumber, kajian dan
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
teknologi dalam
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
6. Menzahirkan idea kreatif
penghasilan karya
corak teknik cetakan
berpandukan kemahiran bahasa
corak teknik cetakan
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
seni visual, media, proses dan
penghasilan karya corak teknik cetakan
teknik yang betul dalam penghasilan
corak teknik cetakan serta berhujah
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
terhadap hasil karya sendiri dan
rakan secara lisan dengan
2.4 Apresiasi Seni
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
menghubungkaitkan sejarah seni
Apresiasi terhadap
atau tokoh seni atau warisan seni
karya sendiri dan
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
rakan berpandukan
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
bahasa seni visual,
penghasilan karya
sejarah seni dan
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada gambar teknik capan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
1.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
1.1.1.1 Jalinan
tampak
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada gambar
gambar teknik capan
1.1.1.2 Warna
warna primer atau sekunder atau tertier
4 Objektif Pembelajaran
teknik capan.
1.1.1.3 Rupa organik
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
1.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
1.1.2.1 Kepelbagian jalinan
8 Penilaian
proses dan teknik pada gambar
1.1.2.2 Kesatuan komposisi objek
9 Refleksi
teknik capan.
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik
1.2 Aplikasi Seni
dan kefahaman bahasa seni visual,
capan
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik
bahasa seni visual
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
dalam penghasilan gambar teknik
Menggambar
dan media dalam
capan.
1.1.2.1 Alat berus lukisan, palet, daun, jari dan alatan lain yang
penghasilan karya
sesuai
Tema : Alam
gambar teknik capan
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
1.1.2.2 Bahan kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau
kefahaman dan kemahiran bahasa
semulajadi
cat tempera
25 & 26
seni visual, media serta proses dan
Tajuk :Taman
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
teknik dalam penghasilan gambar
14 25
teknik capan.
Bunga
dalam penghasilan karya
JUL 2014
1.2.2.1 Teknik capan
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Aktiviti :Capan
kefahaman dan kemahiran bahasa
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
1.3 Ekspresi Kreatif
seni visual, proses dan teknik serta
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
menggunakan media yang betul
penghasilan gambar teknik capan secara kreatif
melalui pelbagai
dalam penghasilan gambar teknik
sumber, kajian dan
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
capan yang kreatif.
teknologi dalam
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan gambar
6. Menzahirkan idea kreatif
gambar teknik capan
teknik capan
berpandukan kemahiran bahasa
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
seni visual, media, proses dan
penghasilan karya gambar teknik capan
teknik yang betul dalam penghasilan
gambar teknik capan serta berhujah
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
terhadap hasil karya sendiri dan
rakan secara lisan dengan
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
menghubungkaitkan sejarah seni
karya sendiri dan
atau tokoh seni atau warisan seni
rakan berpandukan
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
bahasa seni visual,
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
sejarah seni dan
penghasilan karya
budaya
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak teknik kaligrafi
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
2 Tema/tajuk
2.1.1 Unsur seni
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
3 Kod Standard Pembelajaran
2.1.1.1 Garisan tebal dan nipis
proses dan teknik pada corak teknik
corak teknik kaligrafi
4 Objektif Pembelajaran
2.1.1.2 Rupa muka taip
kaligrafi.
5 Aktiviti PdP
2.1.1.3 Warna primer atau sekunder atau tertier
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
2.1.2 Prinsip rekaan
bahasa seni visual, media serta
8 Penilaian
2.1.2.1 Ritma dan pergerakan perulangan dan susunan motif
proses dan teknik pada corak teknik
9 Refleksi
kaligrafi.
2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
dan kefahaman bahasa seni visual,
bahasa seni visual
kaligrafi
media serta proses dan teknik
Membuat Corak
dan media dalam
dalam penghasilan corak teknik
Dan Rekaan
penghasilan karya
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
kaligrafi.
(terancang)
corak teknik kaligrafi
2.2.1.1 Alat berus lukisan, palet, pen kaligrafi dan alatan lain
yang sesuai
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
27 & 28
Tema : Alam
2.2.1.2 Bahan kertas lukisan, cat air, marker pen, cinese ink
kefahaman dan kemahiran bahasa
dan bahan lain yang sesuai
semulajadi
seni visual, media serta proses dan
28 JUL
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
teknik dalam penghasilan corak
8 OGO
Tajuk :Penanda
teknik kaligrafi.
dalam penghasilan karya
2014
Buku
2.2.2.1 Teknik kaligrafi
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Aktiviti :Kaligrafi
2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
kefahaman dan kemahiran bahasa
seni visual, proses dan teknik serta
Penzahiran idea
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
menggunakan media yang betul
melalui pelbagai
penghasilan corak teknik kaligrafi secara kreatif
dalam penghasilan corak teknik
sumber, kajian dan
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
kaligrafi yang kreatif.
teknologi dalam
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan karya
6. Menzahirkan idea kreatif
corak teknik kaligrafi
corak teknik kaligrafi
berpandukan kemahiran bahasa
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
seni visual, media, proses dan
penghasilan karya corak teknik kaligrafi
teknik yang betul dalam penghasilan
corak teknik kaligrafi serta berhujah
2.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
terhadap hasil karya sendiri dan
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
rakan secara lisan dengan
karya sendiri dan
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
menghubungkaitkan sejarah seni
rakan berpandukan
atau tokoh seni atau warisan seni
bahasa seni visual,
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
negara.
sejarah seni dan
penghasilan karya
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada gambar teknik mozek
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
1.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
1.1.1.1 Rupa geometri atau organik
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada gambar
gambar teknik mozek
1.1.1.2 Warna
primer atau sekunder atau tertier
4 Objektif Pembelajaran
teknik mozek.
1.1.1.3 Jalinan
tampak dan sentuh
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
1.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
1.1.2.1 Kontra warna
8 Penilaian
proses dan teknik pada gambar
1.1.2.2 Kepelbagaian bahan
9 Refleksi
teknik mozek.
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik
dan kefahaman bahasa seni visual,
bahasa seni visual
mozek
media serta proses dan teknik
dan media dalam
dalam penghasilan gambar teknik
penghasilan karya
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
mozek.
gambar teknik mozek
1.1.2.1 Alat gunting atau pembaris
Menggambar
1.1.2.2 Bahan kertas lukisan, kertas warna, gam dan bahan
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
lain yang sesuai
Tema : Alam
kefahaman dan kemahiran bahasa
29 & 30
semulajadi
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
seni visual, media serta proses dan
teknik dalam penghasilan gambar
dalam penghasilan karya
11 22
Tajuk :Bunga
teknik mozek.
1.2.2.1 Teknik mozek
OGO 2014
Aktiviti :Mozek
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
1.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
kefahaman dan kemahiran bahasa
seni visual, proses dan teknik serta
Penzahiran idea
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
menggunakan media yang betul
melalui pelbagai
penghasilan gambar teknik mozek secara kreatif
dalam penghasilan gambar teknik
sumber, kajian dan
mozek yang kreatif.
teknologi dalam
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
penghasilan gambar
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
6. Menzahirkan idea kreatif
teknik mozek
gambar teknik mozek
berpandukan kemahiran bahasa
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
seni visual, media, proses dan
penghasilan karya gambar teknik mozek
teknik yang betul dalam penghasilan
gambar teknik mozek serta berhujah
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
terhadap hasil karya sendiri dan
rakan secara lisan dengan
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
menghubungkaitkan sejarah seni
karya sendiri dan
atau tokoh seni atau warisan seni
rakan berpandukan
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
bahasa seni visual,
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
sejarah seni dan
penghasilan karya
budaya
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak teknik pualaman
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
2.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
2.1.1.1 Garisan
tebal, nipis, melengkung dan beralun
proses dan teknik pada corak teknik
3 Kod Standard Pembelajaran
corak teknik
2.1.1.2 Warna
primer atau sekunder atau tertier
pualaman.
4 Objektif Pembelajaran
pualaman
2.1.1.3 Jalinan - tampak
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
2.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
2.1.2.1 Kepelbagaian warna
8 Penilaian
proses dan teknik pada corak teknik
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan corak pualaman
9 Refleksi
pualaman.
2.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
Mengaplikasikan
dan kefahaman bahasa seni visual,
Membuat Corak
pualaman
bahasa seni visual
media serta proses dan teknik
Dan Rekaan (tidak
dan media dalam
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
dalam penghasilan corak teknik
terancang)
penghasilan karya
pualaman.
corak teknik
2.2.1.1 Alat besen, lidi dan alatan lain yang sesuai
2.2.1.2 Bahan kertas lukisan, cat minyak dan turpentine
31, 32 & 33
Tema : Alam
pualaman
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
semulajadi
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
kefahaman dan kemahiran bahasa
25 OGO
seni visual, media serta proses dan
dalam penghasilan karya
12 SEPT
Tajuk :Penanda
teknik dalam penghasilan corak
2.2.2.1 Teknik pualaman
2014
Buku
teknik pualaman.
Aktiviti :Pualaman
2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
kefahaman dan kemahiran bahasa
penghasilan corak teknik pualaman secara kreatif
melalui pelbagai
seni visual, proses dan teknik serta
sumber, kajian dan
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
menggunakan media yang betul
teknologi dalam
dalam penghasilan corak teknik
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan karya
pualaman yang kreatif.
corak teknik pualaman
corak teknik
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
6. Menzahirkan idea kreatif
pualaman
penghasilan karya corak teknik pualaman
berpandukan kemahiran bahasa
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
seni visual, media, proses dan
2.4 Apresiasi Seni
teknik yang betul dalam penghasilan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
corak teknik pualaman serta
Apresiasi terhadap
berhujah terhadap hasil karya
karya sendiri dan
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
sendiri dan rakan secara lisan
rakan berpandukan
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
dengan menghubungkaitkan sejarah
bahasa seni visual,
penghasilan karya
seni atau tokoh seni atau warisan
sejarah seni dan
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
seni Negara.
budaya
secara lisan
CUTI PERTENGAHAN PENGGAL 2 (13 SEPTEMBER 21 SEPTEMBER 2014 )
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
3.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada boneka
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
3.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada
3.1.1.1 Bentuk
konkrit
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada karya
boneka
3.1.1.2 Jalinan
sentuh
4 Objektif Pembelajaran
boneka.
5 Aktiviti PdP
3.1.2 Prinsip rekaan
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
3.1.2.1 Imbangan simetri atau tidak simetri
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
3.1.2.2 Penegasan muka boneka
8 Penilaian
proses dan teknik pada karya
9 Refleksi
boneka.
3.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
media serta proses dan teknik dalam penghasilan boneka
Mengaplikasikan
dan kefahaman bahasa seni visual,
bahasa seni visual
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
media serta proses dan teknik
dan media dalam
dalam penghasilan karya boneka.
Membentuk Dan
3.2.1.1 Alat gunting
penghasilan boneka
3.2.1.2 Bahan kain perca, gam, botol mineral, benang bulu
Membuat Binaan
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
kambing dan bahan lain yang sesuai
kefahaman dan kemahiran bahasa
34 & 35
Tema : Objek
3.2.2 Mengetahui penggunaan bahan serta proses dan teknik
seni visual, media serta proses dan
Buatan Manusia
teknik dalam penghasilan karya
dalam penghasilan karya
boneka.
22 SEPT
Tajuk :Boneka
3 OKT
Kartun
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
2014
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
3.3 Ekspresi Kreatif
kefahaman dan kemahiran bahasa
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Aktiviti :Boneka
seni visual, proses dan teknik serta
Penzahiran idea
penghasilan boneka secara kreatif
menggunakan media yang betul
melalui pelbagai
dalam penghasilan karya boneka
sumber, kajian dan
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
yang kreatif.
teknologi dalam
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan boneka
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
6. Menzahirkan idea kreatif
penghasilan boneka
berpandukan kemahiran bahasa
seni visual, media, proses dan
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
teknik yang betul dalam penghasilan
3.4 Apresiasi Seni
karya boneka serta berhujah
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
terhadap hasil karya sendiri dan
Apresiasi terhadap
rakan secara lisan dengan
karya sendiri dan
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
menghubungkaitkan sejarah seni
rakan berpandukan
3.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
atau tokoh seni atau warisan seni
bahasa seni visual,
penghasilan karya
negara.
sejarah seni dan
3.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
4.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada tembikar
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
4.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada
4.1.1.1 Bentuk
konkrit
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada karya
tembikar
4.1.1.2 Jalinan
sentuh dan tampak
4 Objektif Pembelajaran
tembikar.
4.1.1.3 Warna primer atau sekunder atau tertier
5 Aktiviti PdP
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
4.1.2 Prinsip rekaan
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
4.1.2.1 Imbangan simetri atau tidak simetri
8 Penilaian
proses dan teknik pada karya
9 Refleksi
tembikar.
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
media serta proses dan teknik dalam penghasilan tembikar
dan kefahaman bahasa seni visual,
4.2 Aplikasi Seni
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
media serta proses dan teknik
Mengaplikasikan
dalam penghasilan karya tembikar.
4.2.1.1 Alat pencungki gigi, batang aiskrim, berus lukisan dan
Mengenal Kraf
bahasa seni visual
Tradisional
dan media dalam
alatan lain yang sesuai
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
penghasilan tembikar
4.2.1.2 Bahan tanah liat, cat poster dan bahan lain yang sesuai
kefahaman dan kemahiran bahasa
Tema : Alam
4.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
seni visual, media serta proses dan
36 & 37
semulajadi
teknik dalam penghasilan karya
dalam penghasilan karya
tembikar.
Tajuk :Tembikar
4.2.2.1 Teknik picitan
6 17 OKT
2014
Mini
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
kefahaman dan kemahiran bahasa
Aktiviti :Tembikar
4.3 Ekspresi Kreatif
seni visual, proses dan teknik serta
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
menggunakan media yang betul
penghasilan tembikar secara kreatif
melalui pelbagai
dalam penghasilan karya tembikar
sumber, kajian dan
4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
yang kreatif.
teknologi dalam
4.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
penghasilan tembikar
6. Menzahirkan idea kreatif
4.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
berpandukan kemahiran bahasa
penghasilan tembikar
seni visual, media, proses dan
teknik yang betul dalam penghasilan
4.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
karya tembikar serta berhujah
Apresiasi terhadap
terhadap hasil karya sendiri dan
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
rakan secara lisan dengan
karya sendiri dan
menghubungkaitkan sejarah seni
rakan berpandukan
4.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
atau tokoh seni atau warisan seni
bahasa seni visual,
4.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dan rakan secara lisan
negara.
sejarah seni dan
4.4.3 Menyatakan kegunaan lain batik dalam kehidupan
budaya
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
1.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada poster
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
1.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
1.1.1.1 Rupa muka taip
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada karya
poster
1.1.1.2 Warna primer atau sekunder atau tertier
4 Objektif Pembelajaran
poster.
5 Aktiviti PdP
1.1.2 Prinsip rekaan
2 Menyatakan dan memahami
6 EMK
1.1.2.1 Imbangan simetri atau tidak simetri
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
1.1.2.2 Kontra warna
8 Penilaian
proses dan teknik pada karya
1.1.2.3 Penegasan muka taip atau ilustrasi
9 Refleksi
poster.
3 Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
1.2 Aplikasi Seni
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
dan kefahaman bahasa seni visual,
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik dalam penghasilan poster
media serta proses dan teknik
bahasa seni visual
dalam penghasilan karya poster.
dan media dalam
1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
Menggambar
penghasilan karya
1.1.2.1 Alat berus lukisan, palet, gunting dan pembaris
4 Menzahirkan idea, pengetahuan,
poster
1.1.2.2 Bahan kertas lukisan, kertas warna, majalah, gam dan
Tema : Gaya Hidup
kefahaman dan kemahiran bahasa
cat poster atau oil pastel
seni visual, media serta proses dan
Sihat
38 & 39
teknik dalam penghasilan karya
1.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
poster.
Tajuk :Makanan
dalam penghasilan karya
20 31
Sihat
1.2.2.1 Teknik montaj atau kolaj atau lukisan atau catan atau
OKT 2014
5 Menzahirkan idea, pengetahuan,
gabungan mana-mana teknik
kefahaman dan kemahiran bahasa
Aktiviti :Poster
seni visual, proses dan teknik serta
1.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
menggunakan media yang betul
dalam penghasilan karya poster
Penzahiran idea
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
yang kreatif.
melalui pelbagai
penghasilan poster secara kreatif
sumber, kajian dan
6 Menzahirkan idea kreatif
teknologi dalam
1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
berpandukan kemahiran bahasa
penghasilan poster
1.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
seni visual, media, proses dan
poster
teknik yang betul dalam penghasilan
1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
karya poster serta berhujah
penghasilan karya poster
terhadap hasil karya sendiri dan
1.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
rakan secara lisan dengan
menghubungkaitkan sejarah seni
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
atau tokoh seni atau warisan seni
karya sendiri dan
1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
negara.
rakan berpandukan
bahasa seni visual,
1.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
sejarah seni dan
penghasilan karya
budaya
1.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
secara lisan
MINGGU/
BIDANG/TEMA/TAJUK
STANDARD
STANDARD PEMBELAJARAN
STANDARD PRESTASI
CATATAN
TARIKH
PEMBELAJARAN
KANDUNGAN
2.1 Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni
TAHAP PENGUASAAN :
Setiap RPH PSV perlu mengandungi
Membuat persepsi
visual yang ada pada corak teknik ikatan dan celupan
dan menggunakan
1. Mengenal dan mengetahui
1 Mata Pelajaran, Kelas dan masa
bahasa seni visual
2.1.1 Unsur seni
2 Tema/tajuk
bahasa seni visual, media serta
yang ada pada karya
2.1.1.1 Warna Geometri atau organik
3 Kod Standard Pembelajaran
proses dan teknik pada corak teknik
corak teknik ikatan
2.1.1.2 Jalinan tampak
4 Objektif Pembelajaran
ikatan dan celupan.
dan celupan
5 Aktiviti PdP
2.1.2 Prinsip rekaan
2. Menyatakan dan memahami
6 EMK
2.1.2.1 Kepelbagaian warna
7 Bahan Bantu Belajar (BBB)
bahasa seni visual, media serta
2.1.2.2 Ritma dan pergerakan jalinan pada corak
8 Penilaian
proses dan teknik pada corak teknik
9 Refleksi
ikatan dan celupan.
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
3. Mengaplikasikan pengetahuan
Contoh hasil karya:
2.2 Aplikasi Seni
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik
dan kefahaman bahasa seni visual,
ikatan dan celupan
Mengaplikasikan
media serta proses dan teknik
Membuat Corak
bahasa seni visual
2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis- jenis media seperti
dalam penghasilan corak teknik
Dan Rekaan (tidak
dan media dalam
ikatan dan celupan.
terancang)
penghasilan karya
2.2.1.1 Alat gelang getah, batu atau guli atau penutup botol,
corak teknik ikatan
baldi dan alatan lain yang sesuai
4. Menzahirkan idea, pengetahuan,
dan celupan
2.2.1.2 Bahan kain kapas putih, pewarna fabrik dan bahan lain
Tema : Alam
kefahaman dan kemahiran bahasa
yang sesuai
40, 41 & 42
semulajadi
seni visual, media serta proses dan
Tajuk :Sapu
2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
teknik dalam penghasilan corak
3 21
teknik ikatan dan celupan.
dalam penghasilan karya
NOV 2014
Tangan
2.2.2.1 Teknik ikatan dan celupan
5. Menzahirkan idea, pengetahuan,
Aktiviti :Ikatan dan
2.3 Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
kefahaman dan kemahiran bahasa
Celupan
seni visual, proses dan teknik serta
bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam
Penzahiran idea
menggunakan media yang betul
penghasilan corak teknik ikatan dan celupan secara kreatif
melalui pelbagai
dalam penghasilan corak teknik
sumber, kajian dan
2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
ikatan dan celupan yang kreatif.
teknologi dalam
penghasilan karya
2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya
6. Menzahirkan idea kreatif
corak teknik ikatan
corak teknik ikatan dan celupan
berpandukan kemahiran bahasa
dan celupan
2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
seni visual, media, proses dan
penghasilan karya corak teknik ikatan dan celupan
teknik yang betul dalam penghasilan
corak teknik ikatan dan celupan
2.4 Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
serta berhujah terhadap hasil karya
sendiri dan rakan secara lisan
Apresiasi terhadap
dengan menumpukan pada aspek bahasa seni visual.
dengan menghubungkaitkan sejarah
karya sendiri dan
2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
seni atau tokoh seni atau warisan
rakan berpandukan
seni negara.
2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses
bahasa seni visual,
penghasilan karya
sejarah seni dan
2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
budaya
secara lisan