dnevni 6 devetoletka s

45
ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС Наставен предмет: Англиски јазик Одделение: VI (деветолетка) - Тематска целина: Module1: Unit1: What do you remember ? Наставна единица: Повторување на содржината од претходната учебна година Тип на часот: повторување – азбука и составување реченици Цели на часот: - Повторување на азбука - Составувње реченици Воведен дел: 5 минути Главен дел: 30 минути Активности: 1. Прашување и одговарање за дадени слики 2. Пишување на новите зборови Завршен дел: 5 минути Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД Форми и методи на работа: 1

Upload: biljana-naumoska

Post on 02-Nov-2014

173 views

Category:

Documents


9 download

TRANSCRIPT

Page 1: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

- Тематска целина: Module1: Unit1: What do you remember ?

Наставна единица: Повторување на содржината од претходната учебна година

Тип на часот: повторување – азбука и составување реченици

Цели на часот:

- Повторување на азбука

- Составувње реченици

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

1. Прашување и одговарање за дадени слики

2. Пишување на новите зборови

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

1

Page 2: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Правилна употреба на интерпукциски знаци

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување

- увежбување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

3. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

4. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

5. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

2

Page 3: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Читање на краток текст – A message in the bottle

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување вкабулар

- увежбување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

6. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

7. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

8. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

3

Page 4: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Слушање со разбирање – Meet Joe, Sadie and Jack!

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување вкабулар

- увежбување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

9. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

10. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

11. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

4

Page 5: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Правилно пишување, спелување на gати и броеви

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување вкабулар

- увежбување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

12. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

13. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

14. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

5

Page 6: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Барање/gавање gозвола и помош; пишување на писмо – A letter to

Sadie

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување вкабулар

- увежбување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

15. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

16. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

17. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

6

Page 7: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Вежби за повторување на темата – Extra excercises

Тип на часот: повторување

Цели на часот:

- повторување на материјалот

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

18. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

19. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

20. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

7

Page 8: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Unit 2:- Are you ready?

Наставна единица: Обработка на лексички еgиници – музички инструменти и

членови на бенg

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување вкабулар за музички инструменти

- увежбување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

21. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

22. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

23. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

8

Page 9: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Обработка на глаголот To Be – сегашно време – потврgна форма

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- граматика – сегашно време

- увежбување граматика

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

24. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

25. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

26. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

9

Page 10: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Обработка на глаголот -To Be – одречна и прашална форма

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување граматика

- увежбување граматика

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

27. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

28. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

29. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

10

Page 11: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Повторување на граматика – To Be – сегашно време сите форми

Тип на часот: повторување

Цели на часот:

- усвојување на граматика

- увежбување на граматика

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

30. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

31. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

32. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

11

Page 12: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module 1 : Are you ready?

Наставна единица: Држави и градови

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- да зборуваат за факти

- да составуваат реченици кои изразуваат факти, да прашуваат и да одговараат

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

1. Земји и главни градови кои ги познаваат

2. Проучување на картата на светот и составување реченици кои искажуваат факти

(Washington id the capital od the USA. The Andes are in South America. etc.)

3. Прашања и одговори за картата (What’s the capital of Italy? Where are the Great

Lakes? etc.)

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици: да составуваат едноставни реченици кои изразуваат факти

12

Page 13: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Географски поими (еднина и множина)

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот:

- усвојување вкабулар за географски поими

- увежбување еднина и множина кај именките

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

33. Прашување и одговарање за дадени слики (What’s number 1? It’s a mountain.)

34. Пишување на новите зборови (географски поими) во еднина и во множина.

35. Слушање радио квиз со разбирање и преведување на дадени изрази.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, ЦД

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги научат новите зборови за географски поими

13

Page 14: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Вежби за повторување

Тип на часот: повторување

Цели на часот: да се увежба употребата на граматичките правила и да се увежбат новите

зборови и изрази

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

1. Комплетирање на кратки разговори и нивно увежбување во парови

2. Комплетирање реченици (Multiple choice; или според контекстот на реченицата)

3. Составување прашања со прашалните зборови Who, Where, What , When за дадени

одговори

4. Преведување на изрази од англиски на македонски

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да комплетираат едноставни реченици и да ги разбираат

14

Page 15: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Are you ready?

Наставна единица: Живот и култура – Обединетото кралство

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да се запознаат со животот и културата во Обединетото кралство

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

1. Читање и разбирање на текст

2. Увежбување на новите зборови и изрази

3. Поврзување на реченици со дадени слики на карта

4. Читање на картата на Обединетото кралство

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла, карта

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да научат од колку земји е составено Обединетото кралство и кои се главните градови

15

Page 16: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module 1: Are you ready?

Наставна единица: Повторување на Module 1

Тип на часот: повторување

Цели на часот: да се повторат граматичките структури и вокабуларот изучени во оваа

тема за учениците самите да го проценат својот напредок

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

1. Учениците ги решаваат вежбите од стр. 22 и 23 од учебникот во тетратка (броеви,

дати, барања, глаголот „сум“, множина, предлози, големи букви)

2. Проверка на вежбите преку усно излагање на учениците и пишување на некои

одговори на табла за проверка

3. Поставување прашања и давање одговори во врска со повторениот материјал (дали

учениците се задоволни од постигнатото, што им е потешко итн)

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Задача за послабите ученици-

- да можат да го менуваат глаголот „сум“ во сегашно време и да даваат одговори на

полесни прашања, како на пр.: How old are you?, Where do you live? и сл.

16

Page 17: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module1: Are you ready?

Наставна единица: Утврдување на целината – проверка на знаењето (Тест)

Тип на часот: повторување и утврдување

Цели на часот: проверка на усвоеното знаење преку писмена изработка на тест

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот им дели тестови на сите ученици и им ги објаснува вежбите.

- Секој ученик индивидуално писмено го изработува тестот со вежби од граматика,

вокабулар и пишување реченици за себе.

- На крајот од часот, наставникот ги собира тестовите.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: фотокопиран тест

Форми и методи на работа:

- метод на пишување

- фронтална, индивидуална

Задача за послабите ученици:

- ги решаваат вежбите од тестот

17

Page 18: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Mo g ule2: Things and people – Unit3: What have you got?

Наставна единица: Што имаш? (секојдневни предмети)

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: усвојување вокабулар за секојдневни предмети; зборување за работи кои

ги користат во училиште; слушање со поврзување два дела од реченица

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Учениците ги слушаат и повторуваат новите зборови, ги запишуваат и ги

увежбуваат

- Слушаат и читаат разговор

- Поврзуваат два дела од реченица

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги препознаваат новите зборови

18

Page 19: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit3: What have you got?

Наставна единица: Have got/ neopredelen ~len a/an i some/any

Тип на часот: повторување и нов материјал

Цели на часот: да знае правилно да ги употребува неопределените членови a/an, some/any

во реченици со глаголот have got

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги поттикнува учениците да го променат глаголот have got во сегашно

време

- Дава примери за употребата на неопределените членови a/an и some во реченица

- Учениците пополнуваат реченици со неопределните членови и some

- Пишуваат реченици со I’ve got / I haven’t got и some/any

- Поставуваат прашања и одговараат на истите употребувајќи го глаголот have got

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги употребуваат правилно неопределените членови, како и some/any

19

Page 20: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit3: What have you got?

Наставна единица: Prezentacija-Toa e kutijata za ru~ek na Xo

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да препознава и идентификува предмети; да одговара на прашања за веќе

познати јазични структури, да разбира разговор

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат

- Поставува прашања за дадените слики во учебникот на кои учениците одговараат

- Учениците го слушаат разговорот на ЦД, потоа се увежбува разговорот по улоги

- Наставникот ги поттикнува учениците да ги идентификуваат предметите кои се

означени со бројки поставувајќи прашања: What’s number 1, 2…?

- Следува вежба со true/false реченици. Учениците ги корегираат неточните

реченици. Наставникот ја надгледува нивната работа и им помага доколку е

потребно.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги идентификуваат предметите од 1-8 (trainers, watch, anorak…) и да научат правилно

да ги пишуваат

20

Page 21: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit 3: What have you got?

Наставна единица: Prisvojno ‘s i prisvojni pridavki

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да кажува на кого припаѓаат одредени работи

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за предметите (1-8) на стр, 30: Whose anorak is this? За

учениците да одговорат: It’s Joe’s anorak., итн. Запишување на одговорите на табла и преведување на истите.

- Наставникот дава инструкции за решавање на вежба 3, стр. 31: поврзување на зборови и составување реченици, која учениците ја изработуваат во тетратка. Потоа следува читање на вежбата и давање усна повратна информација за точноста на одговорите.

- На табла, наставникот ги пишува личните заменки и ги поттикнува учениците да ги напишат соодветните присвојни придавки (пр.: I – my,…)

- Во тетратка учениците комплетираат реченици со присвојните придавки (вежба 5, стр. 31)

- Слушање текст со рабирање. Поврзување на одговорите со прашањата. Проверка на точноста на одговорите.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да можат да кажуваат на кого припаѓаат одредени работи

21

Page 22: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit 3: What have you got?

Наставна единица:Обработка на вокабулар и текст (разговор за омилени работи)

Descriptions – What’s it like?

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да дава опис на омилени работи

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за сликите од учебникот стр. 36 и што гледаат (некои нови

зборови се запишуваат на табла)- Наставникот дава инструкции за решавање на вежба 1, стр. 36 , читање на описите

па одговор на прашањата- Потоа следува читање на вежбата и давање усна повратна информација за

точноста на одговорите. - Се прашува за придавки – дали е јасно каков вид на збор е тоа па се изработува

беж. 2 – да ги најдат сите придавки од текстовите за 3 мин.- Во тетратка учениците ги пишуваат спротивните придавки: big- small; happy-sad;- Вежба 3 : место положба на придавките – да се препише правилото , прочита

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагањe

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги препишат придавките од учебникот, преведат

22

Page 23: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit 3: What have you got?

Наставна единица:Обработка на вокабулар и текст (изглед и карактер)

Descriptions – What’s it like?

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да дава опис на изглед и карактер

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за сликите од учебникот стр. 39 и што гледаат (некои нови

зборови се запишуваат на табла)- Наставникот дава инструкции за решавање на вежба 4, стр. 39 , читање на описите

па одговор на прашањата- Потоа следува читање на вежбата и давање усна повратна информација за

точноста на одговорите. - Се прашува за придавки – дали е јасно каков вид на збор е тоа па се изработува

беж. 5 – да го употребат изразот „има“ (has got) за 3 лице еднина.- Вежба 6 : опис на даден лик од учебникот

Завршен дел: 5 минути

- Сами да опишат некого, а друг да погоди кој е тој(познат глумец, спортист....)

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги препишат придавките од учебникот, преведат

23

Page 24: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit 3: What have you got?

Наставна единица:Обработка на вокабулар за делови од телото

Your body

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да се научат деловите од телото

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за сликите од учебникот стр. 40 и што гледаат (некои нови

зборови се запишуваат на табла)- Наставникот дава инструкции за решавање на вежба 1, стр. 40 , да ги напишат

зборовите на даденото тело (кое треба да го прецртаат прво)- Потоа следува читање на вежбата и давање усна повратна информација за

точноста на одговорите. - Се прашува за тоа : Како се чувствуваш денес? How are you? За да се употрбат

изразите: I’m tired; I’m fine; I’ve got a headache;….- Вежба 3c : прашај и одговори ;Како се чувствуваш? – Настината сум!....

Завршен дел: 5 минути

Да се одигра играта :Simon Says – touch your nose!....

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги препишат зборовите за делови од телото од учебникот, преведат

24

Page 25: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit 3: What have you got?

Наставна единица:Обработка на текст (читање со разбрање)

Сонот на Софи (Sophie’s dream)

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: да разберат даден текст преку читање

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за сликите од учебникот стр. 41 и што гледаат (некои нови

зборови се запишуваат на табла), да се потсетат на претходната приказна- Потоа следува читање на текстот, неколку пати, па потоа по улоги- Се поставуваат прашања во врска со текстот, прашања за разбирање- Who is in Sophie’s dream?; What is the woman in the picture like?; What is the dog in

the picture like?; What is the woman on the wall of the cottage called?; Where’s Mr. Neil’s house?;

- Загонетка- да се реши загатката –и провери заедноЗавршен дел: 5 минути

Повторно читање на текстот од повеќе ученици

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да го препишат текстот

25

Page 26: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule2: Things and people – Unit 3: What have you got?

Наставна единица: Повторување ( екстра вежби)

Extra exercises

Тип на часот: повторување

Цели на часот: да ги изработат дадените вежби / повторување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за се што се учело во дадената наставна единица - Потоа следува решавање на вежбите- Некои од нив се решаваат на табла , некои сами учениците ги решаваат , па

заеднички се проверуваатЗавршен дел: 5 минути

Повторно читање на текстот од повеќе ученици

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги препишат вежбите

26

Page 27: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Moдule3: My World – Unit5: Things you do

Наставна единица: Работи што се прават секојдневно

Тип на часот: нов материјал

Цели на часот: усвојување вокабулар за секојдневни дејствија; презентација на дијалог ( I

go to a judo club);

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Учениците ги слушаат и повторуваат новите зборови, ги запишуваат и ги

увежбуваат

- Слушаат и читаат дијалог

- Поврзуваат два дела од реченица

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги препознаваат новите зборови

27

Page 28: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазикОдделение: VI (деветолетка)Тематска целина: Moдule3: My World – Unit5: Things you do Наставна единица: Обработка на граматички структури – Сегашно време, потврдна и одречна формаТип на часот: нов материјалЦели на часот: да се усвои нова граматичка структрура – сегашно време

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за дијалогот за Седи; одговор на истите, проверка на

речениците- Наставникот дава инструкции за решавање на вежба 3, стр. 51: Сегашно време –

табела-пополнување и објаснување на правилото –потврдна и одречна форма- Потоа следува читање на вежбата и давање усна повратна информација за точноста

на одговорите. - Во тетратка учениците комплетираат реченици со сегашно време- Да напишат најмалку по 3 реченици за себе за тоа кои работи ги прават акои не

секојдневноЗавршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да можат да кажуваат за секојдневни активности

28

Page 29: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазикОдделение: VI (деветолетка)Тематска целина: Moдule3: My World – Unit5: Things you do Наставна единица: Повторување на граматичките структури од степ 1Тип на часот: повторувањеЦели на часот: да се повторат граматичките структури и вокабуларот изучени во оваа тема за учениците самите да го проценат својот напредок

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

4. Учениците ги решаваат вежбите работната тетратка ( сегашно време –потврдна и

одречна форма)

5. Проверка на вежбите преку усно излагање на учениците и пишување на некои

одговори на табла за проверка

6. Поставување прашања и давање одговори во врска со повторениот материјал (дали

учениците се задоволни од постигнатото, што им е потешко итн)

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: Учебник Messages 1, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Задача за послабите ученици:

29

Page 30: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС СО ПРИМЕНА НА ИКТ

Наставен предмет: Англиски јазикОдделение: VI д (осмолетка)Дата: 14 декември, 2011Тематска целина: Мојата облека/ Мојот градНаставна единица: Izrabotka na poster Тип на часот: изработка на постерЦели на часот: - со примена на ИКТ да се изработи постер на дадена тема со цел да се применат научените јазични структури и вокабулар Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот и ги насочува учениците да го прочитат постерот во учебникот на страна 72. - Дава напатствија за изработка на проектна активност на тема My clothes/ My town- Учениците, поединечно или во парови пристапуваат кон изработка на проектот. - Наставникот ја надгледува работата на учениците, објаснува, помага и корегира доколку има потреба. - Ги проверува текстовите кои учениците ги пишуваат и доколку има грешки, ги насочува учениците да ги поправат истите. - Откако ќе го напишат текстот, учениците пристапуваат кон симнување слики од интернет или цртање слики кои одговараат на содржината на нивните текстови и ја уредуваат страната. Завршен дел: 5 минути

- Наставникот пополнува чек листа за тоа колку успешно е завршена задачата.

Наставни средства: Учебник Dream Team 1, компјутери, чек листа

Форми и методи на работа:

- демонстративна, метод на пишување, структурална

- фронтална, индивидуална, работа во парови

Задача за послабите ученици:

-да изработат постер

30

Page 31: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАСНаставен предмет: Англиски јазик

Наставник:

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Mo д ule3: Daily life

Наставна единица: Повторување ( екстра вежби)

Extra exercises

Тип на часот: повторување

Цели на часот: да ги изработат дадените вежби / повторување

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот ги најавува целите на часот а учениците внимателно слушаат.- Поставува прашања за се што се учело во дадената наставна единица - Потоа следува решавање на вежбите- Некои од нив се решаваат на табла , некои сами учениците ги решаваат , па

заеднички се проверуваатЗавршен дел: 5 минути

Повторно читање на текстот од повеќе ученици

Наставни средства: Учебник Messages 1, ЦД, слики, тетратка, табла

Форми и методи на работа:

- демонстративна, кооперативно учење, метод на пишување, структурална,

разговорна, усмено излагање

- фронтална, индивидуална, работа во парови, групна

Задача за послабите ученици:

- да ги препишат вежбите

31

Page 32: Dnevni 6 Devetoletka S

ПОДГОТОВКА ЗА НАСТАВЕН ЧАС

Наставен предмет: Англиски јазик

Нацтавник:

Одделение: VI (деветолетка)

Тематска целина: Module 3

Наставна единица: Утврдување на целината – проверка на знаењето (Тест)

Тип на часот: повторување и утврдување

Цели на часот: проверка на усвоеното знаење преку писмена изработка на тест

Воведен дел: 5 минути

Главен дел: 30 минути

Активности:

- Наставникот им дели тестови на сите ученици и им ги објаснува вежбите.

- Секој ученик индивидуално писмено го изработува тестот со вежби од граматика,

вокабулар и пишување реченици за себе.

- На крајот од часот, наставникот ги собира тестовите.

Завршен дел: 5 минути

Наставни средства: фотокопиран тест

Форми и методи на работа:

- метод на пишување

- фронтална, индивидуална

Задача за послабите ученици:

32

Page 33: Dnevni 6 Devetoletka S

33

Page 34: Dnevni 6 Devetoletka S

1

23. 4.

5. Povtoruvawe na vokabular i gramatika

6. Semejstva

7. Obrabotka na tekst (~itawe so razbirawe) Dve poraki za Sofi

8. Povtoruvawe na vokabular i gramatika

9. @ivot i kultura-Kolekcii10. Obrabotka na vokabular i tekst (razgovor za

omileni raboti)11. Obrabotka na gramati~ki strukturi (opisni

pridavki)12.

Prezentacija-Izgled i karakter13. Obrabotka na vokabular za delovi od teloto14. Obrabotka na tekst (~itawe so razbirawe)

Sonot na Sofi15. Ekstra ve`bi16. @ivot i kultura-London

17. Povtoruvawe na tema 218. Utvrduvawe na celinata i proverka na

znaeweto (Test)19. Izrabotka na poster Important things to me!

34